24 lutego 2023, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
KONCERT SYMFONICZNY
POLSKA MUZYKA FILMOWA
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JANUSZ POWOLNY dyrygent
JUSTYNA MROCZEK-GIL słowo o muzyce
WALDEMAR KAZANECKI:
Suita z serialu Czarne Chmury
Suita z serialu Dom
Suita bajek dziecięcych
Suita z filmu Noce i Dnie
KRZESIMIR DĘBSKI Polonez Husarii z Ogniem i mieczem
WOJCIECH KILAR Muzyka z filmów Przygody Pana Michała i Sami swoi
HENRYK KUŹNIAK Muzyka z filmów Wojna Światów, Magiczna Gwiazda, Życie kawalerskie na obczyźnie
kup bilet on-line
Tego wieczoru przeniesiemy się w magiczny świat ulubionych polskich filmów i seriali i przypomnimy te najpiękniejsze melodie towarzyszące wielkim tytułom z ekranu, które cieszą się niesłychanym powodzeniem wśród publiczności. Muzyka ilustracyjna Kazaneckiego, Kuźniaka, czy Kilara urzeka różnorodnością, charakteryzuje się też niezwykłą melodyjnością, co postarają się oddać Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Janusza Powolnego, który z muzyką filmową ma do czynienia od wielu lat. To wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników takich klasyków jak „Noce i dnie”, czy niezastąpionej komedii „Sami swoi”, ale również dla tych, którzy z sentymentem wspominają najpiękniejsze bajki z lat dziecięcych.
JANUSZ POWOLNY
Dyrygent i pianista. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Konserwatorium Muzycznym w Bernie (Szwajcaria), następnie w Szkole Muzycznej II st. im. J.Elsnera w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie A. Radziwonowicz. Dyrygenturę studiował w Akademii Muzycznej w
Warszawie (dyplom w klasie prof. R. Dudka), jak również w Hochschule für Musik w Monachium, a także w Wiedniu, w Mozarteum w Salzburgu, oraz w Ecole Normale de Musique w Paryżu (dyplom jako stypendysta rządu francuskiego), jak również podczas licznych kursów mistrzowskich w wielu
krajach Europy (m.in. z Bernsteinem, Celibidache, Gergievem, Etvosem).
W 1994 został finalistą najpoważniejszego międzynarodowego konkursu dyrygenckiego – im. Ansermeta w Genewie, a w 1995 laureatem konkursu dla dyrygentów w Paryżu.
W 1993 był II dyrygentem Filharmonii Łódzkiej, natomiast w latach 1995-1999 Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii w Opolu (oraz utworzonej przez siebie Opolskiej Orkiestry Kameralnej). Od 2000 roku jest dyrektorem Orkiestry Kameralnej „Sinfonietta Polonia”.
Współpracował z niemal wszystkimi orkiestrami w Polsce (m.in. z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz NOSPR-em), jak również z wieloma zespołami zagranicznymi (m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Włoszech, Kanadzie, Korei, Egipcie, Tunezji, Rosji, Hiszpanii, oraz na Litwie, Ukrainie, Słowacji i Węgrzech).
Występował na licznych festiwalach w Polsce m.in. Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Gaude Mater, Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych oraz za granicą. Od 20 lat współpracuje na stałe z
Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym w Busku-Zdroju.
Brał udział w pracach jury międzynarodowych konkursów muzycznych w Polsce i zagranicą.
Nagrywał dla NOSPR-u, Radia Szwajcarskiego, a z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej nagrał (nagrodzoną) płytę kompaktową „W wiedeńskim nastroju”. Natomiast płyta z koncertu live z muzyką filmową Henryka Kuźniaka (wraz z Polską Orkiestrą Radiową) została wydana w serii Najwięksi
Kompozytorzy Muzyki filmowej i otrzymała status Złotej Płyty. Ukończył także studia językowe w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego oraz (w Polsce i zagranicą) kursy menedżerskie z dziedziny zarządzania kulturą.
W latach 1990-1992 był Dyrektorem Festiwalu Światowe Dni Muzyki Warszawa’92, nominowanego w 1992 do nagrody The Classical Music Award w kategorii „Najlepszy Festiwal Roku na Świecie”.
W latach 1992-2015 był Dyrektorem Oddziału Warszawskiego Impresariatu „Ars Vitae”.
Od 1994 jest Dyrektorem Agencji Artystycznej JP, w ramach której realizuje duże projekty z czołowymi orkiestrami (m.in. od 20 lat doroczne koncerty galowe dla Business Centre Club) i utrzymuje stałą współpracę z wybitnymi solistami polskimi i zagranicznymi (m.in. z Gwendolyn Bradley, Vadimem Brodsky’m).
JUSTYNA MROCZEK-GIl
absolwentka filologii polskiej o specjalności edukacja medialna na Wydziale Humanistycznym oraz Instytutu Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Animatorka kultury, założycielka oraz dyrygentka chóru gospel GOoD NEWS, który prowadziła przez 10 lat (2009-2019). Uczestniczka licznych warsztatów gospel dla wokalistów oraz dyrygentów. Jako wiceprezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Gospel zorganizowała 4 edycje warsztatów gospel w Kielcach. Za działalność charytatywną w 2013 r. otrzymała statuetkę Świętokrzyski Laur Wolontariatu. Prelegentka koncertów kameralnych i symfonicznych Filharmonii oraz prowadząca gale i eventy okolicznościowe. Na co dzień pracuje w Impresariacie Filharmonii Świętokrzyskiej, odpowiedzialna m.in. za organizację imprez artystycznych.
strona główna
|