24 stycznia, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

KONCERT KARNAWAŁOWY
NIE TYLKO TANGO…


ANNA SERAFIŃSKA śpiew
JANUSZ SZROM śpiew
MICHAŁ MOC akordeon
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JAN WALCZYŃSKI dyrygent

W programie przeboje muzyki południowoamerykańskiej, mi.in. Jealousie z muzyką Jacoba Gade; Oblivion, Libertango, muzyka: Astor Piazzolla; La Cumparsita, muzyka: Gerardo Mates Rodríguez; Gabriela, muzyka: Antonio Carlos Jobim;
Por una cabeza, muzyka: Carlos Gardel; Aquarela do Brasil, muzyka: Ary Barroso; Black Orpheus, muzyka: Luiz Bonfá

kup bilet on-line


Jan Walczyński, od wielu lat prowadzący swoje autorskie programy z symfonicznymi aranżacjami muzyki popularnej, tym razem zaprasza na koncert karnawałowy wypełniony gorącymi rytmami prosto z Ameryki Południowej. Utwory spod znaku tanga argentyńskiego (i nie tylko) i bossa novy to ponadczasowe szlagiery uwielbiane przez każdą publiczność. A jeśli do tego dodamy takich artystów, jak: Anna Serafińska (jakiś czas temu występowała u nas ze swoją babcią – słynną Carmen Moreno), wokalistka ze słuchem absolutnym, Janusz Szrom, wielokrotny Jazzowy Wokalista Roku wg plebiscytu Jazz Forum oraz Michał Moc, akordeonista z najwyższej półki – to przed nami rysuje się fantastyczny noworoczny wieczór ze znakiem jakości.

ANNA SERAFIŃSKA-POL
Talent odziedziczyła po babce – Carmen Moreno, jednej z nielicznych polskich wokalistek jazzowych światowego formatu. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach – z uczelnią związana zawodowo od 1997, w 2004 jako pierwsza w Polsce uzyskała tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Aktualnie jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Od 2019 prorektor Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2016 otrzymała także Srebrny Krzyż Zasługi. Laureatka m. in. I nagrody oraz nagrody publiczności na międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych Shure Montreux Jazz Voice Competition 2004 oraz tytułu Lady Summertime podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (2006). Czytelnicy Jazz Forum przyznali jej tytuł Nowej Nadziei Polskiego Jazzu za rok 1999. Zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi – od standardów w ich klasycznym brzmieniu po współczesne formy muzyczne. Doświadczenie sceniczne to udział w licznych koncertach – od występów klubowych po renomowane festiwale w Polsce i za granicą. Koncertowała na wszystkich kontynentach w ponad 20 krajach. Oprócz stałych zajęć ze studentami bierze udział w licznych warsztatach w kraju i za granicą. Pracowała również jako konsultant wokalny telewizyjnych licznych talent show, m.in.: Idol, Jak oni śpiewają, The Voice of Poland. W dorobku ma 6 albumów solowych.


JANUSZ SZROM
Jazzowy Wokalista Roku wg plebiscytu miesięcznika Jazz Forum w latach 2009, 2010 i 2011. Za początek swojej profesjonalnej działalności na scenie muzycznej przyjmuje rok 1994, w którym zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W następnym roku otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodego artysty – nagrodę publiczności Klucz do kariery na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa 95. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Wiele nagrywa i koncertuje z muzykami stanowiącymi trzon polskiej sceny muzycznej. Jego głos usłyszeć można na ponad czterdziestu płytach. W 2008 artysta został wybrany przez legendarnego Michela Legranda do wspólnego występu podczas jubileuszowego 50. festiwalu Jazz Jamboree. Jest autorem projektu muzycznego Straszni Panowie Trzej, pierwszego jazzowego opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Dwa spośród jego albumów otrzymały status Złotej Płyty: Straszni Panowie Trzej oraz Pogadaj ze mną (oba w 2009). Oprócz wokalistyki zajmuje się pedagogiką (profesor nadzwyczajny w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie) oraz publicystyką. Autor rubryki Księga polskich standardów w branżowym miesięczniku Jazz Forum i śpiewników.


MICHAŁ MOC
Kompozytor, akordeonista, pedagog; ukończył klasę akordeonu i kompozycji Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie również uzyskał tytuł doktora sztuki. Jest laureatem wielu konkursów: Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego w Chełmie (1994 i 1996, I miejsca), Zgierzu (1995, I miejsce), Mławie (1995, I miejsce), Międzynarodowych Festiwali Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (1999, I miejsce i wyróżnienie), w Sanoku (2000, III miejsce), IV Konkursu Muzyki Współczesnej dla Młodych Wykonawców (PTWM, Warszawa-Radziejowice, 2001). Zdobył także szereg nagród w konkursach kompozytorskich, a w 2007 został objęty programem promocji młodych kompozytorów Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Nagrywał dla PR i TVP oraz wydawnictw płytowych. Jego wykonanie Unisono II Agaty Zubel znalazło się na płycie nagrodzonej Fryderykiem 2010 w kategorii Album Roku – Muzyka Współczesna. Koncertował, wykonując nierzadko własne kompozycje z orkiestrami filharmonicznymi wielu miast Polski, a także podczas festiwali muzycznych, m.in. Poznańskiej Wiosny Muzycznej, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova we Wrocławiu i Warszawskiej Jesieni. Występował również m.in. w Niemczech, Danii, Japonii, Francji, Hiszpanii, na Słowacji i w Grecji. Gra na specjalnym instrumencie firmy Borsini, zbudowanym na indywidualne zamówienie z funduszy projektu Młoda Polska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak sam twierdzi „nie uznaje muzyki bez emocji”.


JAN WALCZYŃSKI
Instrumentalista, aranżer, dyrygent; publiczność wielu filharmonii ceni go również za talent konferansjera. Urodził się w Kaliszu. Ukończył wydział instrumentalny Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu ( specjalność – róg). Od 1986 prowadzi w filharmoniach w całym kraju autorskie programy (we własnych aranżacjach), prezentujące publiczności muzykę filmową, jak i dorobek muzyczny wielkich postaci ze świata rozrywki. Każdy z programów – a przygotował ich już prawie trzydzieści – poświęcony jest innemu wybranemu tematowi bądź twórcy. Muzyka filmowa to m.in. muzyka z westernów, filmów gangsterskich, romansów, muzyka Ennio Morricone, Nino Roty, natomiast rozrywkowa to: Frank Sinatra, Elvis Presley, Nat King Cole, Ray Charles.
Ważne miejsce w jego pracy zajmuje twórczość dla dzieci. Skomponował muzykę do ok. pięćdziesięciu przedstawień dla dzieci do teatrów we Wrocławiu, Łodzi, Szczecinie, Katowicach, Krakowie i Jeleniej Górze. W filharmoniach prezentuje muzykę z filmów dla dzieci i młodzieży (m.in. Królewna Śnieżka i krasnoludki, Król Lew, Władca pierścieni) oraz muzykę własną, skomponowaną jako dźwiękowa ilustracja do znanych i lubianych bajek Brzechwy i Tuwima. W Teatrze Muzycznym we Wrocławiu wystawiono jego balet Królowa Śniegu (wg J. Ch. Andersena).
Jest znany i ceniony z tworzenia świetnie brzmiących i ciekawych aranżacji, które były przedstawiane także publiczności na festiwalach w Sopocie i Opolu. Nagrał płytę Piosenki filmowe z lat 50. oraz płytę z kolędami z orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej.



strona główna

Styczeń 2020