23 listopada, czwartek, g. 18:30, sala kameralna

31. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI
WIECZÓR FOLKOWY
HELIOSI Z ZAKOPANEGO


KATARZYNA LASSAK skrzypce, złóbcoki, instrumenty pasterskie: piszczałki, śpiew
ANNA LASSAK skrzypce, śpiew
HALINA MACIATA-LASSAK skrzypce, śpiew
TOMASZ LASSAK basy podhalańskie, śpiew

kup bilet on-line


Kontynuująca wielopokoleniowe tradycje muzykowania Rodzina Lassaków, „Heliosów” z Zakopanego, zaprezentuje góralskie melodie, które dla wielu kompozytorów stały się twórczą inspiracją. Oprócz muzyki słuchacze znajdą w tym koncercie różnorodne odcienie folkloru Podhala z jego zwyczajami, strojami, gawędami i gwarą. Wieczór będzie jednocześnie swoistym preludium do finałowego koncertu festiwalu.

Muzyka Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego kontynuuje wielopokoleniowe tradycje gry muzyki góralskiej. Prapradziadek Szymon Lassak z Zębu był cieślą, grał na basach, w 1904 r. budował Kaplicę w Jaszczurówce wg projektu Stanisława Witkiewicza. Jeden z jego synów, Franciszek Lassak – cieśla, wybitny prymista i krawiec „portek” góralskich – przekazał swoje umiejętności synom i wnukom. W rodzinie Maciatów, Józef Maciata – wszechstronnie utalentowany muzykant, stolarz – grał w zespołach regionalnych, uczył dzieci z Białego Dunajca gry na skrzypcach, a także nauczył grania tradycyjnej muzyki góralskiej własne dzieci.
Muzyka Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego wystąpi w składzie najbliższej rodziny: Halina Maciata-Lassak i Tomasz Lassak z córkami Katarzyną Lassak i Anną Lassak. Są laureatami głównych nagród na konkursach muzyki ludowej, m.in.: Konkurs Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Międzynarodowy Konkurs Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Konkurs Kapel w Chicago, Konkurs Muzyk Podhalańskich w Nowym Targu, „Przednówek w Polanach” w Kościelisku, „Dziadońcyne Granie” i „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej,, „Berdowe Muzykowanie” w Poroninie, „Muzykowanie na Duchową nutę” w Czarnym Dunajcu, „Stefaniakowe nuty”. Biorą czynny udział w uroczystościach kościelnych, działalności Związku Podhalan oraz w licznych wydarzeniach kulturalnych na Podhalu, a także w kraju i za granicą. Występowali w operze góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, której wystawienia odbyły się w Teatrze Narodowym, Operze Krakowskiej i Teatrze Capranica w Rzymie.
Katarzyna Lassak jako prymistka kultywuje tradycje gry muzyki góralskiej jako co najmniej piąte pokolenie w rodzinie. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Janusza Wawrowskiego, pod którego kierunkiem w 2022 r. obroniła z wyróżnieniem swoją pracę doktorską. Od najmłodszych lat jest laureatką konkursów muzyki ludowej. Zdobyła pierwsze miejsce w XVII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Pamiętajmy o Osieckiej”. Halina Maciata-Lassak jest etnomuzykologiem, jurorem konkursów ludowych (m.in. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem), pedagogiem, wieloletnim instruktorem muzyki i prymistką zespołów regionalnych oraz nauczycielem gry muzyki góralskiej na skrzypcach. Anna Lassak studiuje śpiew solowy na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz prawo na UKSW. Należy do Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy z Zakopanego. Jest laureatką konkursów ludowych w śpiewie góralskim. Tomasz Lassak jest muzykantem, śpiewakiem, absolwentem Technikum Budownictwa Regionalnego, wiernie kontynuującym góralskie tradycje architektoniczne. Wygrywał konkursy śpiewu pytackiego i konkursy dorożkarskie przy Jesieni Tatrzańskiej w Zakopanem. Był solistą opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”.
Występowali jako Muzyka Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego między innymi: w Pałacu Prezydenckim; na Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodził” w Zakopanem; w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie podczas Koncertu Galowego 19. Konkursu i Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”; podczas Międzynarodowych Spotkań Kolędników „Do szopy hej pasterze-dudziarze!” w Poznaniu; w koncercie „XI Wypominki Tischnerowskie” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN; w Wieczorze muzyczno-poetyckim „Matusi Ludźmierskiej” podczas XI Rekolekcji z ks. Tischnerem w Ludźmierzu; podczas premiery spektaklu „Wariacje Tischnerowskie” w Teatrze Polskim w Szczecinie; na 37. Balu góralskim w Mostach koło Jabłonkowa; na Festiwalu „Champs et cultures du monde recevra la Pologne” we Francji. W 2022 r. Muzyka Rodziny Lassaków „Heliosów” wzięła udział w koncercie „Inspiracje kompozytorów folklorem góralskim” w Zakopanem, podczas którego zagrała tradycyjne „nuty” góralskie, będące ludowymi źródłami inspiracji kompozytorów, a Katarzyna Lassak wykonała z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie pod dyr. Michała Klauzy II Koncert skrzypcowy „Góralski” Jana A. Maklakiewicza. Katarzyna Lassak dokonała pierwszego nagrania tego nieznanego koncertu z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie. Utwór ten, inspirowany folklorem górali podhalańskich, wykonała również jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej na 30. Festiwalu Smyczkowym „Mistrzowie polskiej wiolinistyki”.



PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

listopad 2023