23 września 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO

KATARZYNA DUDA skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

K. KURPIŃSKI Uwertura Jadwiga, Królowa Polska
J. SIBELIUS Koncert skrzypcowy d-moll op. 47
I. STRAWIŃSKI I Symfonia Es-dur

kup bilet on-lineJak na inaugurację nowego sezonu artystycznego przystało – koncert rozpoczniemy od „czegoś uroczystego i wielkiego”. W ten sposób w recenzji z 1816 roku oceniono Uwerturę do opery Jadwiga, Królowa Polska Karola Kurpińskiego, grywaną od początku z sukcesem, podobnie jak i samą operę.
Na drugim miejscu zaplanowaliśmy przepiękny Koncert skrzypcowy d-moll (1899) Jeana Sibeliusa, który w partii solowej utworu zamieścił sporą ilość sztuczek technicznych. Lubią go z tego względu wirtuozi skrzypiec, ponieważ mogą się pokazać w pełnym blasku swych umiejętności, lubi publiczność zachwycająca się lirycznością frazy.
Nasze spotkanie zakończy Symfonia Es-dur Igora Strawińskiego z I fazy twórczości tego wybitnego kompozytora rosyjskiego legitymizującego się również – polskimi korzeniami (jego ojciec pochodził z polskiego rodu szlacheckiego herbu Sulima). Okres ten biografowie artysty określają jako etap kompozytorskich inicjacji, na którym zaważyła osobowość Mikołaja Rimskiego Korsakowa, wówczas nauczyciela przyszłego twórcy Ognistego ptaka. Symfonię wykonała po raz pierwszy orkiestra dworska pod dyrekcją F. Blumenfelda 4 II 1908 roku w Petersburgu – rok po jej stworzeniu. Strawiński dedykował swój utwór Rimskiemu-Korsakowowi.
Solistką koncertu będzie piękna i utalentowana Katarzyna Duda – jedna z najciekawszych osobowości artystycznych ostatnich lat w Polsce. Podkreśla się jej wspaniałe połączenie kunsztu muzycznego z olbrzymim temperamentem scenicznym oraz wirtuozerii z wielką wrażliwością muzyczną.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.KATARZYNA DUDA
Studiowała w mistrzowskiej klasie skrzypcowej Tibora Vargi w Ecole Supérieure de Musique w Sion w Szwajcarii oraz w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Jana Staniendy. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion oraz Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo Tadeusza Wrońskiego w Warszawie. Na XVII Ogólnopolskim Tygodniu Talentów decyzją krytyków muzycznych została objęta ogólnopolską promocją. Artystka była nominowana do nagrody „Paszport” tygodnika „Polityka”, „Nagrody Polskich Melomanów” oraz dwukrotnie do nagrody „Fryderyk”. Jest stypendystką m.in. Interlochen Academy of Arts w USA. Koncertowała z renomowanymi orkiestrami, takimi jak: Orchestre de Chambre de Lausanne, Orquesta Sinfonica de Veracruz, European Union Chamber Orchestra, Amadeus, Orkiestra Filharmonii w Hradec Kralove, Capella Sankt Petersburg, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Janáček Chamber Orchestra, Polska Orkiestra Radiowa, Neue Ruhr Kammerphilharmonie, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfonica del Estado de Mexico, pod batutą takich dyrygentów, jak: Enrique Batiz, Agnieszka Duczmal, Jesus Lopez-Cobos, Lavard Skou Larsen, Jorge Mester, Dalia Atlas. Wystąpiła w prestiżowych salach: Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Sali Rossiniego w Padwie, w Concertgebouw w Amsterdamie. Jej wykonania były transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych i radiowych, m. in. Radio Suisse Romande, PR i TVP, rozgłośnie telewizyjne w Holandii, Meksyku, Francji, Niemczech, Rosji. Gra na instrumencie włoskim z początku XIX w.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej

powrót

strona główna