23 czerwca 2017, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

ZAKOŃCZENIE SEZONU

GEORGIJS OSOKINS (Łotwa) fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

S. RACHMANINOW Wariacje na temat Chopina op. 22 na fortepian solo
F. CHOPIN II Koncert fortepianowy f-moll op. 21, cz. II Larghetto
O. RESPIGHI Ptaki
(pierwsze wykonanie w Kielcach)
I. STRAWIŃSKI Ognisty ptak
(utwór wyłoniony w plebiscycie maturzystów Programu IMiT Filharmonia / ostrożnie - wciąga!!!)

Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!

kup bilet on-line



Na zakończenie sezonu przygotowaliśmy program z przepięknymi i bardzo interesującymi utworami. Rozpoczniemy nietypowo od występu solo. Nasz gość z Łotwy, finalista ostatniego XVII Konkursu Chopinowskiego (2015) – Georgijs Osokins – wykona najpierw ok. 30 min. recital, na który składają się Wariacje na temat Chopina Sergiusza Rachmaninowa. Wielki rosyjski twórca jako jeden z nielicznych kompozytorów odważył się i skomponował wariacje na temat Chopina. Choć dzieło grywane jest rzadko, warto go wysłuchać nie tylko ze względu na patrona…
Następnie usłyszymy II część z Koncertu f-moll op. 21 Fryderyka Chopina poświęcone Konstancji Gładkowskiej – wielkiej miłości i „Ideałowi”, na pamiątkę którego „stanęło Larghetto”.
Po przerwie zabrzmi pierwszy raz na naszej estradzie suita na małą orkiestrę Ptaki Ottorina Respighiego, włoskiego twórcy z przełomu XIX i XX w. Pięć części owej suity to subtelne parafrazy dawnej muzyki, w której nie brak efektów onomatopeicznych, jak np. naśladowania gdakania kury czy „kukania” kukułki w wykonaniu instrumentów dętych. To jednakże tylko „dodatki” do nastrojowych scen mających wzbudzić nostalgię za pięknem natury.
Pożegnamy Państwa Ognistym ptakiem Igora Strawińskiego – a jest to utwór niezwykły: feeria barw, melodyjność frazy czy dramaturgiczny nerw to tylko niektóre z przymiotów baletu o walce dobra ze złem. Strawiński kilkakrotnie z muzyki baletowej sporządzał suity koncertowe; ta, która usłyszymy dzisiaj pochodzi z 1919 roku. Dodajmy, że suitę wybrali maturzyści w plebiscycie IMiT na najpiękniejszy utwór sezonu 2016/2017.
Orkiestrę Filharmonii poprowadzi szef naszej instytucji – Jacek Rogala.


GEORGIJS OSOKINS
Łotewski pianista, urodzony w Rydze. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach: pianistami są jego rodzice i brat. Jest finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który przyniósł mu dużą popularność, a słuchacze radiowej Dwójki przyznali mu III miejsce w konkursie Mój Chopin. Tuż po zakończeniu Konkursu Chopinowskiego wystąpił w Poznaniu i Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął, mając 5 lat. Debiutował w wieku 10 lat Koncertem d-moll KV 466 W. A. Mozarta z Narodową Orkiestrą Łotewską. Jego profesorami są Sergejs Osokins oraz Mikhail Voskresenskij. W 2015 rozpoczął studia w Juilliard School of Music pod kierunkiem Sergeja Babayana. Koncertował m.in. z Lwowską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Amber z Lipawy, Narodową Orkiestrą Armenii, Orkiestrą Kameralną Wratislavia oraz Sinfoniettą Cracovią. Uczestniczył w kursach mistrzowskich Dmitrija Bashkirova, Siergieja Babayana, Bernda Goetzke, Georgsa Friedricha Schenecka i Einara Steen-Nøkleberga. W ubiegłym roku wystąpił wraz z Sinfoniettą Cracovią podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus podczas koncertów w Rzeżycy i Rydze, oraz – z recitalami – w Studiu Koncertowym Polskiego Radia podczas festiwalu Chopin i jego Europa i w Bazylice św. Krzyża (grając na fortepianie historycznym). Za nadzwyczajne osiągnięcia oraz działalność artystyczną w 2015 otrzymał na początku 2016 roku nagrodę JVLMA (Łotewskiej Akademii Muzycznej im. Josepha Vitolsa & Swedbank). W tym samym roku uhonorowany został Łotewską Nagrodą Muzyczną w kategorii Młody Muzyk Roku. Artysta występuje również wspólnie z bratem i ojcem w trio, które koncertowało w sali koncertowej Dzintaru w Jurmali (2015) oraz w Łotewskiej Operze Narodowej (2016).


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej

strona główna

Czerwiec 2017