23 maja 2023, wtorek, g. 18.30, sala kameralna

KONCERT KAMERALNY
JAZZ & ELEKTRONIKA


WOJCIECH LIPIŃSKI gitara jazzowa
MATTHEW HARDER /USA/ syntezatory, live electronics
ANNA RUTKOWSKA marimba

MATTHEW HARDER Serendipti (prawykonanie)
A Memory
Variations For Marimba

WOJCIECH LIPIŃSKI Hilltoppers (prawykonanie)
Prelude BWV 998 Re:composed

kup bilet on-line

Ostatni w tym sezonie koncert kameralny, to polsko-amerykański projekt muzyczny, w którym artyści łączą muzykę elektroniczną z brzmieniem gitary jazzowej. Całość zaprezentowana w bardzo widowiskowej formie, pełna zaskakujących interakcji. Podczas koncertu usłyszymy m.in. dwa prawykonania utworów, skomponowanych specjalnie na tę okazję: Serendipity M. Hardera oraz Hilltoppers W. Lipińskiego. Serendipiti to kompozycja inspirowana podróżą Matthew Hardera do ECM Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Słyszalne są w niej wpływy polskiego kompozytora, który pozostaje jednym z najważniejszych mistrzów Hardera. Hilltoppers to utwór, którego inspiracją była wizyta Lipińskiego w West Liberty University. Jest to próba uchwycenia radosnej atmosfery campusu - jednego z najstarszych uniwersytetów w USA (przeszło 180 lat) - położonego na malowniczym wzgórzu.


WOJCIECH LIPIŃSKI
Gitarzysta, wykładowca, kompozytor. Ukończył wydział gitary klasycznej na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz studia podyplomowe w Niemieckiej w Hochschule Fur Kunste Bremen. Jazz i muzyka improwizowana są jego największą pasją, to tym tematom poświęcił pracę doktorską, którą obronił w 2015 roku na Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczestniczy w wielu projektach muzycznych jako solista, akompaniator, aranżer i kompozytor. Współpracował z łódzką „Filmówką”, a także teatrami „Logos” i „Studyjnym”. Od 2018 roku stale współpracuje z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. W roku 2022 skomponował i nagrał muzykę do dwóch wyróżnionych spektakli: „Legend świętokrzyskich” w reż. Marka Zakostelecky’ego i monodramu Ewy Lubacz „Ciotka Wieża” (reż. Judyta Berłowska). Od roku 2010 Jest wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Pracuje również w Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach, gdzie oprócz nauczania gitary klasycznej wprowadza improwizację jazzową do programu nauczania dla najmłodszych. Stale koncertuje w duecie ze swoją żoną - Aleksandrą, a także w zespołach: The Positive Trio i Wojciech Lipiński 4tet. Współpracuje także z muzykami jazzowymi z USA i Szwecji współtworząc Northern Light Combo. Z zespołem tym koncertował wielokrotnie za kołem podbiegunowym podczas Festiwalu Nocy Polarnej w Gallivare w Laponii. Jest również pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu „Gitara Viva!” dla gitarzystów klasycznych, objętego patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego najnowszy, jazzowy projekt „3po3” jest inspirowany polską muzyką ludową oraz pieśniami Stanisława Moniuszki, zawiera także jego autorskie kompozycje. Płyta uzyskała 5 miejsce w plebiscycie czytelników i słuchaczy Radia JAZZ.fm i JazzPRESS na najlepszą, polską płytę jazzową roku 2020. W roku 2022 w Zielonej Górze odbyło się prawykonanie jego kompozycji zaaranżowanych na gitarę jazzową, orkiestrę smyczkową i sekcję rytmiczną.


MATTHEW HARDER
Kompozytor, pedagog, perkusista i inżynier dźwięku. Ukończył studia muzyczne na Illinois Wesleyan University, Bowling Green State University i Northwestern University. Wykłada technologię muzyczną i kompozycję na West Liberty University w Wirginii Zachodniej oraz pełni funkcję dziekana Wydziału Muzyki i Teatru. Komponuje muzykę akustyczną i elektroakustyczną. Jego utwory były wykonywane m.in. podczas uventas New Music Ensemble, Bowling Green State University New Music Festival, New York City Electroacoustic Music Festival, Cleveland Chamber Symphony, czyTexas Music Educators Association.


ANNA RUTKOWSKA
Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie swoją muzyczną drogę rozwija jako solistka i kameralistka. Jako laureatka XII Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie swoim zainteresowaniem mocno obdarzyła perkusyjną muzykę współczesną, szczególnie tę pisaną i wykonywaną na marimbie. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie fortepianu 1998 roku, kontynuowała naukę w szkole II stopnia w tej samej szkole w klasie perkusji pod okiem Janusza Młynarczyka. Kolejne muzyczne kroki stawiała na kierunku instrumentalistyka Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 2009 roku uzyskała dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem w klasie wybitnego perkusisty prof. Jana Pilcha. W październiku 2017 r. pani Anna uzyskała stopień doktora w swojej Alma Mater w Krakowie dzięki rozprawie pt. „Wpływ kultury, tradycji i sztuki Japonii na współczesną literaturę marimbową kompozytorów japońskich Keiko Abe, Minoru Miki, oraz Akira Miyoshi”. Artystka rozwijała swój warsztat marimbowy pod okiem m.in. Keiko Abe (Japonia), Theodora Milkova (Grecja), Petera Prommela (Holandia), Marty Klimasary (Polska/Niemcy). Anna Rutkowska występowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą: „Warszawska Jesień” (Warszawa), „Źródła i Inspiracje” (Kraków), „Crossdrumming” (Warszawa), „Audio Art” (Kraków), „Beethovenfest” (Bonn, Niemcy), „Kalima” (Lausanne, Szwajcaria), „Uitgast” (Lelystad, Holandia), „Festiwal Kompozytorów Krakowskich” (Kraków, Polska). Na swoim koncie posiada liczne koncerty perkusyjne i marimbowe. Wciąż poszukuje nowych „odcieni” brzmienia marimby poprzez wykonywanie utworów na składy mieszane, np. marimba, sopran i fortepian, czy duet marimb preparowanych. W jej dorobku artystycznym znajdują się także prawykonania japońskiej muzyki marimbowej. Współpracowała z zespołami kameralnymi skupiającymi się na muzyce perkusyjnej: Mallet Collective Amsterdam (Amsterdam), Rhythmic Ethnic (Kraków), Amadrums (Kraków), siXen (Warszawa). Obecnie współtworzy z Julianną Siedler-Smugą duet marimbowy – DALBERGIA DUO.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna