22 listopada 2016, wtorek, g. 19.00, sala koncertowa
ESTRADA MŁODYCH
ALINA ADAMSKA sopran
ORKIESTRA SYMFONICZNA AKADEMII MUZYCZNEJ
im. G. i K. BACEWICZÓW W ŁODZI
MARCIN WOLNIEWSKI dyrygent
L. DELIBES Aria z II aktu opery Lakme Aria z dzwoneczkami
D. SZOSTAKOWICZ V Symfonia d-moll op. 47
kup bilet on-line
Tym razem estrada Filharmonii Świętokrzyskiej należeć będzie do naszych młodych gości z Łodzi. Studencka Orkiestra Symfoniczna występuje nie tylko w macierzystej sali koncertowej, ale zapraszana jest do wielu ośrodków kulturalnych kraju. W repertuarze ma zarówno wielkie dzieła symfoniczne, jak i utwory muzyki rozrywkowej. Jej występy zyskują zawsze aplauz publiczności. Zespół pochwalić się może koncertami z udziałem znanych wykonawców oraz mistrzów batuty. Obecnie Orkiestrą kieruje Marcin Wolniewski, dyrygent, pracownik Akademii Muzycznej w Łodzi; na swoim koncie ma takie dokonania, jak m.in.: dyrygowanie orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, wykonującej na żywo muzykę S. Prokofiewa do oscarowego filmu Piotruś i wilk oraz do obrazu S. Kubricka 2001: Odyseja kosmiczna. Solistką koncertu będzie młoda sopranistka Alina Adamska związana z Łodzią studiami, obecnie również doktoranckimi, a także współpracą z Teatrem Wielkim. W jej interpretacji usłyszymy słynną arię „z dzwoneczkami” z opery Lakme Leo Delibesa, którą uwielbiają największe śpiewaczki koloraturowe świata i publiczność. Natomiast Orkiestra pod kierunkiem swego szefa-dyrygenta wykona V Symfonię d-moll Dymitra Szostakowicza. V Symfonia powstała w 1937 roku, kiedy szalał już stalinowski terror. Jesienią tego samego roku miała swoją prapremierę w Leningradzie, zakończoną półgodzinną owacją na stojąco. Od tej pory dzieło weszło do światowego repertuaru orkiestrowego.
ALINA ADAMSKA
Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Krystyny Rorbach (dyplom z wyróżnieniem). Obecnie studiuje na II roku studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Łodzi. W ramach programu Erasmus studiowała w Conservatorio di Musica F. Venezze w Rovigo we Włoszech (kl. prof. Luisy Giannini). Podczas studiów uczestniczyła w wielu kursach wokalnych prowadzonych m.in. przez Ewę Biegas, Bogdana Makala, Udo Rheinemanna, Brendy Hurley, Doris Yarick-Cross, Richarda Crossa i Neila Shicoffa. Koncertowała również w kraju i w Niemczech (Kammeroper Schloss w Rheinsbergu, Katedra w Kevelaer oraz we Frankfurcie nad Menem). Regularnie współpracuje jako solistka z Młodzieżową Orkiestrą Leśnica.
W 2014 zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Łodzi w partii Rozyny w operze Cyrulik sewilski Rossiniego pod dyrekcja Eraldo Salmieriego, a także w Operze i Filharmonii Podlaskiej jako Arsena w Baronie cygańskim Straussa pod dyrekcją Piotra Wójtewicza. W tym samym roku została uczestniczką programu szkolenia młodych talentów w Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Jest laureatką pierwszych nagród: Konkursu Wokalnego Bursztynowa Struna we Włocławku (2014), Turnieju Kameralnego organizowanego przez AM w Bydgoszczy (2015), Konkursu ARTNOBLE w Żyrardowie, V Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2015). W roku akademickim 2014/2015 otrzymała nagrodę Primus in artibus dla najlepszego absolwenta Akademii Muzycznej w Łodzi, a w 2016 nagrodę specjalną – kontrakt na rolę w Teatrze Królewskim w Madrycie oraz nagrodę za najlepsze wykonanie arii niemieckiego kompozytora IV Konkursu International Voice Competition Le Grand Prix de l’Opera organizowanego przez Narodową Operę w Bukareszcie.
MARCIN WOLNIEWSKI
Ukończył Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem ze specjalnością: dyrygentura chóralna) oraz Akademię Muzyczną we Wrocławiu (dyrygentura). Wykształcenie uzupełniał w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, studiując dyrygenturę operową i symfoniczną. Jest pracownikiem łódzkiej Akademii Muzycznej. Pełni także obowiązki dyrygenta-szefa Orkiestry Symfonicznej łódzkiej Akademii. W kadencji 2012-2016 wybrany na stanowisko Prodziekana Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej. Współpracował z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w kraju. Prowadził koncerty w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Przygotował polską premierę, a następnie wielokrotnie prowadził – z wykonywaną na żywo przez orkiestrę muzyką S. Prokofiewa – pokazy filmu animowanego Piotruś i wilk, nagrodzonego Oscarem. Jako pierwszy dyrygent na świecie poprowadził plenerowy pokaz filmu 2001: Odyseja kosmiczna Stanley’a Kubricka z wykonywaną na żywo przez Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej muzyką G. Ligetiego, R. Straussa, A. Chaczaturiana i R. i J. Straussów. Współpracował ze znakomitościami świata dyrygenckiego: Jerzym Maksymiukiem, Janem Krenzem, Tadeuszem Strugałą, Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Semkowem.
W kręgu jego zainteresowań ważne miejsce zajmuje opera (kierownictwo muzyczne akademickich spektakli operowych łódzkiej Akademii Muzycznej wystawionych na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. W dorobku fonograficznym posiada płytę Varius Manx symfonicznie, DVD z nagraniem Requiem G. Faurego, CD z klasycznymi koncertami fagotowymi Mozarta, Stamitza, Hummla oraz nagranie opery Rachmaninowa Aleko z udziałem solistów, Chóru i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Łodzi.
ORKIESTRA SYMFONICZNA AKADEMII MUZYCZNEJ IM. GRAŻYNY I KIEJSTUTA BACEWICZÓW W ŁODZI
Tradycja istnienia orkiestry symfonicznej w strukturach łódzkiej Akademii Muzycznej sięga roku 1945. Pierwsze jej koncerty – pod batutą Kazimierza Wiłkomirskiego i Jana Krenza – odbyły się tuż po II wojnie światowej, jednak systematyczną pracę rozpoczęła na przełomie 1959/1960 pod kierunkiem Tomasza Kiesewettera. Dalszy rozwój artystyczny orkiestry nastąpił w latach 1972-95 pod batutą Zdzisława Szostaka. W tym czasie zespół występował nie tylko w ważnych ośrodkach Polski, ale i za granicą. W następnych latach z młodymi symfonikami pracowali dyrektorzy artystyczni łódzkich teatrów – dyrygenci: Tadeusz Kozłowski, Andrzej Knap oraz Jan Miłosz Zarzycki. Od 2012 orkiestra pracuje pod kierunkiem Marcina Wolniewskiego.
Akademicka Orkiestra Symfoniczna występuje kilkanaście razy w ciągu roku, zarówno w macierzystej Sali koncertowej, jak i na terenie województwa łódzkiego, w różnorodnym repertuarze. W programach orkiestry znajdują się dzieła z wielkiego repertuaru symfonicznego oraz dzieła oratoryjne. Zespół sięga również po twórczość polskich kompozytorów współczesnych. Orkiestra brała udział w najnowszej produkcji operowej macierzystej uczelni, którą było łódzkie prawykonanie dzieła S. Rachmaninowa Aleko pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego. Opera ukazała się na płycie w 2015. W 2013 roku orkiestra inaugurowała pod batutą Jerzego Swobody, działalność nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Wystąpiła także na uroczystości 85. rocznicy urodzin Jerzego Semkowa. W 2015 zagrała Koncert Pamięci Jerzego Semkowa w Radomsku – w jego rodzinnym mieście; koncerty poprowadził Marcin Wolniewski. W br. Orkiestra Symfoniczna pod batutą Marcina Wolniewskiego koncertowała w Filharmonii Częstochowskiej.
strona główna
|