22 października, wtorek, g. 18.30, sala kameralna
SCENA DLA MUZYKI POLSKIEJ
CRACOW DUO:
JAN KALINOWSKI wiolonczela
MAREK SZLEZER fortepian
F. CHOPIN Introdukcja i Polonez op. 3
W. ŻELEŃSKI Berceuse op. 32
Z. STOJOWSKI Romance sans paroles
L. M. ROGOWSKI Arietta
H. PACHULSKI Trois morceaux op. 4
F. NOWOWIEJSKI Fantazja op. 28
A.TANSMAN Deux Pieces
L. RÓŻYCKI 2 Nokturny op. 30
L. RÓŻYCKI Sonata op. 10
A. TANSMAN Fantazja
„Scena dla Muzyki Polskiej”
Koncert współorganizowany w ramach programu Instytutu Muzyki
i Tańca
„Scena dla Muzyki Polskiej”
kup bilet on-line
Scena dla Muzyki Polskiej to nowy program Instytutu Muzyki i Tańca przeznaczony dla polskich artystów wykonawców, realizowany we współpracy z Filharmonią Narodową i instytucjami artystycznymi w kraju. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską będą prezentowane w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej i powtarzane w innych miastach w Polsce, w tym w Kielcach.
W repertuarze koncertu znalazły się utwory kompozytorów polskich XIX i XX wieku napisane w oryginale na wiolonczelę i fortepian. Program ukazuje przekrój tych dzieł od Introdukcji i Poloneza Fryderyka Chopina, którego wiolonczela była preferowanym w kameralistyce instrumentem, po twórczość Aleksandra Tansmana, kompozytora polskiego, który tak jak Chopin, również był związany z Paryżem. Kluczem kompozycyjnym programu było ukazanie różnorodności form i gatunków – od miniatur lirycznych, przez jednoczęściowe swobodne formy narracyjne, po formy cykliczne i sonaty. Prezentowane utwory należą do stałego repertuaru Cracow Duo, którego członkowie od czasu rozpoczęcia wspólnej działalności przyczynili się do popularyzacji wielu z wymienionych kompozycji.
CRACOW DUO
Magazyn The Strad pisał: „Kalinowski i Szlezer, przyjaciele z czasów dzieciństwa, dysponują wyjątkowo naturalnym darem wzajemnego porozumienia, a ich grę cechuje zwracająca uwagę jakość wykonania, która nadaje życie muzyce”.
Artystów połączyła nie tylko przyjaźń, lecz także edukacja w Krakowie i Paryżu. Oficjalną nazwę zespół przyjął ponad piętnaście lat temu. W tym czasie zyskali uznanie publiczności, a także krytyków polskich i zagranicznych. Muzycy występowali m.in. w Seoul Arts Center w Seulu, Alfred Newman Hall w Los Angeles, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Palacio de Bellas Artes w Meksyku, Salle Cortot w Paryżu, St. Martin-in-the-Fields w Londynie i Concertgebouw w Amsterdamie. Odbyli kilkutygodniowe tournée promujące muzykę polską (Bliski Wschód, Kaukaz, Gruzja, USA, Korea Płd., Meksyk, Brazylia, Argentyna, Chiny). W 2010 reprezentowali swoje rodzinne miasto na Dniach Krakowa w Nankinie (Chiny). Zespół nagrywa i wydaje płyty honorowane często nagrodami i wyróżnieniami (m.in. F. Chopin – utwory kameralne, DUX, 2010; z udziałem Bartłomieja Nizioła; nagroda francuskiej krytyki La Clef de ResMusica i nominacja do Nagrody Polskich Melomanów Programu 3 PR; Krzysztof Penderecki – utwory kameralne vol. I, DUX, 2014, nagroda Gramophone Editor’s Choice; nagranie albumu real life song Joanny Freszel, DUX, 2015, nagroda Prix de la SACD).
strona główna
Październik 2019
|