22 marca 2024, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

AKADEMIA MELOMANA
SKARBY ORKIESTRY


ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
DAWID PAJDZIK dyrygent
NATALIA MAKUCH prowadzenie

DAWID PAJDZIK Suita orkiestrowa Atlas symfoniczny
EDWARD GRIEG I Suita Per Gynt op. 46


kup bilet on-line

Jak to się dzieje, że skrzypce i wiolonczele, które siedzą daleko od siebie, grają tak czysto i precyzyjnie? Jak brzmią same instrumenty dęte drewniane? Czy na instrumentach perkusyjnych można grać melodię a nie tylko rytm? Co wspólnego z instrumentami dętymi blaszanymi ma agent 007? Poszukując muzycznych skarbów, odkryjemy tajemnice współbrzmień, stylów muzycznych i kolorów orkiestry symfonicznej.


Natalia Makuch
Wiolonczelistka, prelegentka, menadżer kultury. Po ukończeniu studiów z wyróżnieniem w klasie prof. Stanisława Pokorskiego na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, rozpoczęła pracę w Orkiestrze Filharmonii Gorzowskiej, w której grała 9 lat. Obecnie jest muzykiem Filharmonii Zielonogórskiej. Od kilku sezonów tworzy i prowadzi koncerty muzyczne dla dzieci i młodzieży z cyklu Akademia Muzyki, które również można oglądnąć na kanale YouTube Filharmonii Gorzowskiej. Od kilku sezonów prowadzi również Zielonogórską Akademię Muzyki w Filharmonii Zielonogórskiej oraz Koncerty Familijne w Filharmonii Gorzowskiej. Jest nauczycielem gry na wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie Wlkp. Jako menadżer kultury oraz animator kultury tworzy projekty, które zachęcają dorosłych i dzieci do działań edukacyjno-kulturowych. Będąc inicjatorem oraz prezesem Stowarzyszenia Twoje Talenty ma możliwość realizowania projektów na każdym polu artystycznym. Za swoje muzyczne dziecko uważa Zielonogórskie Warsztaty liturgiczno-muzyczne, które od 7 lat, co roku gromadzą ponad dwustu uczestników z całej Polski.


Dawid Pajdzik
Urodzony 26.04.1984 r. w Barlinku. Altowiolista - lider grupy altówek w CEA - FG, pedagog, kompozytor, aranżer i dyrygent. Studia muzyczne ukończył w 2009 roku na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Zbigniewa Czarnoty. Jako solista i kameralista jest laureatem wielu nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych min. wyróżnienia w VIII Konkursie Altówkowym im. J. Rakowskiego w Poznaniu, I miejsca w II Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Świdnicy w 2005, jest również finalistą Lynn Concerto Competition w 2009 roku, Boca Raton na Florydzie, USA. W tym samym roku otrzymał pełne stypendium w Lynn University Conservatory of Music w Boca Raton na Florydzie, USA w klasie Ralpha Fieldinga. Współpracował z wieloma orkiestrami na całym świecie min. New World Symphony Orchestra, Fort Lauderdale Orchestra, Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, NFM, Kapelą Cracoviensis, Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Wrocłąwskim Zespole Solistów Ricordanza, Hafnia Chamber Orchestra z Danii, Hannover Chamber Orchestra, Barock Orchester Berlin i wielu innych. Współpracował również z takimi artystami jak Gustavo Dudamel, Albert-George Schram, Elmar Oliveira, Jozsef Lendvay, Maxim Vengerov, Iwan Monighetti, Piotr Borkowski, Michał Dworzyński, Kazimierz Kord, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Penderecki, Tomasz Tomaszewski i wielu innych. Od 2012 roku prowadzi klasę altówki na Akademii Sztuki w Szczecinie. Oprócz kariery instrumentalisty Dawid Pajdzik z powodzeniem prowadzi działalność jako kompozytor oraz aranżer. Wielokrotnie współpracował z różnymi artystami polskiej sceny muzycznej jak min. Tomasz Szymuś, Bartosz Kozielski - Studio Accantus, Krystyna Prońko, Adam Sztaba, Adam Bałdych. Współtworzył powstanie projektu muzycznego Musicofeelya razem z Jakubem Kościuszko i Piotrkiem Mazurkiem. Premiery jego kompozycji odbywają się w wielu miejscach w Polsce i na całym świecie min. Praga, Chungbuk w Korei Południowej, Miami USA, Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie oraz Gorzowie Wielkopolskim.


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

marzec 2024