22 stycznia 2021, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
ARCYDZIEŁA SYMFONIKI
ANDRZEJ WIERCIŃSKI fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
F. CHOPIN Koncert fortepianowy e-moll op. 11
F. SCHUBERT III Symfonia D-dur (D 200)
Muzyczny wieczór rozpocznie wirtuozowski, pełen blasku i rozmachu
I Koncert fortepianowy Fryderyka Chopina. Jako solista wystąpi Andrzej Wierciński – zwycięzca dwóch ważnych konkursów pianistycznych – w Saint Priest oraz w Warszawie.
Jako drugi utwór Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali wykona III Symfonię D-dur Franza Schuberta. Schubert – znany jest jako mistrz pieśni romantycznej. Jednak jego dziewięć symfonii z „niebiańskimi przestrzeniami” szeroko rozlanych tematów oraz piękną melodyką nieodmiennie zachwycają publiczność filharmoniczną pod każdą szerokością geograficzną.
ANDRZEJ WIERCIŃSKI
Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Saint-Priest (2019) i Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hong Kongu (2019). Artysta rozwijał swoje umiejętności pod opieką prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie oraz prof. Wojciecha Świtały na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W ubiegłym roku ukończył podyplomowy kurs pianistyczny na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu pod okiem Profesora Pavla Gililova.
Wybitne osiągnięcia konkursowe pianisty zaowocowały zaproszeniami na koncerty w większości krajów europejskich, Kanady, Japonii i Indonezji.
Andrzej Wierciński jest laureatem Stypendium Artystycznego im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia, Stypendium Artystycznego Krystiana Zimermana oraz Stypendium Artystycznego Yamaha.
JACEK ROGALA
Ukończył wrocławską Akademię Muzyczną (kompozycja w klasie Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, dyrygentura u Marka Pijarowskiego). Od 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. W 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę. W latach 90. był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, współpracował z Capellą Bydgostiensis i przebywał na stypendium im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. Pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki, kierował również Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II PR. Był prezesem i wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM. Dokonał prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płytę z nagraniem utworu 3 dla 13 uhonorowano dwoma Fryderykami. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płyty We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi na pierwszy koncert w nowej siedzibie. Jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2012 jest wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej – nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
strona główna
|