Inspiracje kompozytorzy czerpali z najróżniejszych źródeł. W przypadku utworów zaplanowanych na piątkowy wieczór w Filharmonii ich twórcy sięgali bądź to po wątki literackie lub bądź po tematy z dzieł muzycznych kolegów po fachu. Dwa dzieła Piotra Czajkowskiego inspirowane były poezją: Francesca da Rimini to rzecz o miłości, cierpieniu i zdradzie, skomponowana pod wpływem Boskiej komedii Dantego, natomiast pierwowzorem literackim ballady fantastycznej Wojewoda były Czaty Mickiewicza w przekładzie Puszkina. Źródłem inspiracji dla dwóch następnych utworów były opery. I tak Fantazja koncertowa na tematy z „Carmen” to swobodne zestawienie przez Sarasatego kilka najbardziej charakterystycznych tematów z arcydzieła Bizeta, zaś Fantazja na temat „Fausta” Charlesa Gounoda Wieniawski, którą zachwycają się kolejne pokolenia melomanów, powstała w oparciu o nie mniej opromienioną sławą operę francuskiego twórcy z okresu romantyzmu.



ANITA WĄSIK
Studiuje na UMFC w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego. Jest laureatką, m.in.: VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie (2008), XI Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie (2009). Koncertowała jako solistka i kameralistka zarówno w kraju, jak i w Niemczech, Holandii, Francji i Rosji. Kilkakrotnie występowała jako solistka z orkiestrami Cappella Gedanensis, Camerata Baltica oraz Polską Filharmonią Kameralną pod batutą Wojciecha Rajskiego.


MAŁGORZATA WASIUCIONEK
Obecnie studiuje na I roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego. Jest laureatką wielu konkursów oraz stypendystką m.in. Ministra Kultury, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, programu „Dolny Ślązak”. Koncertowała z polskimi filharmoniami: Dolnośląską, Świętokrzyską, Zielonogórską i Sudecką oraz z niemieckimi orkiestrami: Neue Lausitzer Philharmonie w Görlitz, Loh-Orchester Sondershausen, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Cottbus, a także z Orkiestrą Miasta Calgary. Jej ostatnie osiągnięcia artystyczne to m.in.: VII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy „Młody Paganini” – 2009 Legnica, I miejsce i cztery nagrody specjalne; III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. J. Hejfetza – 2009 Wilno, nagroda specjalna; VII Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego – 2008 Lublin, III nagroda; Morningside Music Bridge – 2008 Calgary, finalistka; II Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Rodziny Grobliczów – 2007 Kraków, II miejsce.


ZBIGNIEW GONCERZEWICZ
Od 1973 związany z Filharmonią Kielecką; pełnił funkcję II dyrygenta.


wstecz

góra