Dzisiejszy Kanon Polihymnii wyznaczają trzy dzieła wybitnych kompozytorów, mające duże znaczenie w perspektywie twórczości muzycznej XIX i XX wieku, a nie wiedzieć czemu rzadko wykonywane. Wieczór rozpoczniemy od melodyjnej i urokliwej Uwertury Stanisława Moniuszki, napisanej do opery Verbum nobile, którą to operę trudno czasami znaleźć we współczesnych repertuarach filharmonii. Być może prosty obrazek obyczajowy zawarty w tej jednoaktówce nie pasuje do wizerunku twórcy opery narodowej, poruszającej zazwyczaj wielkie Polaków sprawy. Tak czy inaczej – naszym zdaniem warto i należy znać przynajmniej Uwerturę.
Następnie zaprezentujemy VII Koncert skrzypcowy – jedno z najwybitniejszych dzieł Grażyny Bacewicz, kompozytorki, której twórczość ostatnio jest coraz częściej przypominana, a to w związku z ubiegłoroczną rocznicą urodzin i śmierci. O wartości tego ostatniego z koncertów z orkiestrą świadczy nagroda Rządu Belgijskiego oraz złoty medal na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Utwór usłyszymy w interpretacji dawno u nas niewidzianego Romana Lasockiego.
W dorobku artystycznym Roberta Schumanna – mistrza małych form – naczelne miejsce zajmują kompozycje fortepianowe i pieśni. Jednak pozostawione przez niego cztery symfonie to dzieła, które dowodzą wszechstronności talentu tego wybitnego liryka. Na zakończenie muzycznego wieczoru przedstawimy IV Symfonię d-moll należącą do najpiękniejszych utworów symfonicznych muzyki romantycznej.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jerzy Salwarowski, dyrygent, kompozytor i pedagog – obecnie szef artystyczny Filharmonii Częstochowskiej.
ROMAN LASOCKI
Jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków; ukończył z wyróżnieniem PWSM w Łodzi w klasie prof. Fr. Jamrego. Naukę kontynuował u takich mistrzów, jak A. Gertler, H. Szeryng, S. Lewandowski. Brał udział w kursach mistrzowskich, m.in. w Budapeszcie, Weimarze, Genewie, Barcelonie. Występował na liczących się estradach koncertowych świata oraz w największych centrach koncertowych Europy, Azji, USA i Kanady. Uczestniczył w renomowanych festiwalach muzycznych. W swoim artystycznym dossier ma dzieła wybitnych kompozytorów polskich jemu zadedykowane, z których wiele wydał potem w PWM i Agencji Autorskiej ZAiKS z własnym opracowaniem wykonawczym. Nagrał ponad dwadzieścia płyt dla wytwórni polskich, niemieckich, angielskich, francuskich i japońskich, a także dla Polskiego Radia i wielu radiofonii zagranicznych. Jego współpraca z TVP zaowocowała sześcioma cyklami programów (m.in. Fantazja na smyczki, Mistrzowie wiolinistyki, Historie smyczkiem pisane, Roman Lasocki przedstawia). Artysta zajmuje się również dydaktyką: jest profesorem zwyczajnym UMFC w Warszawie oraz profesorem AM w Katowicach, z jego klasy wyszło wielu cenionych skrzypków. Pełni także funkcję prorektora ds. artystycznych w UMFC. Wielokrotnie był jurorem i przewodniczącym jury w polskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Za wybitne osiągnięcia artystyczne został uhonorowany wieloma odznaczeniami.
JERZY SALWAROWSKI
Urodził się w Krakowie i tam ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie kompozycji u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygentury u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u F. Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich. Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i Ameryce, współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej oraz kieruje Zakładem Dyrygentury w Akademii Muzycznej w Poznaniu (profesor zwyczajny). Jego dyskografia zawiera wiele nagrań archiwalnych oraz płyt nagranych dla firm zagranicznych, często nagradzanych (Złota Płyta w 1994 - album płytowy z muzyką G. Gershwina, pierwsze kompletne nagranie poematów symfonicznych Mieczysława Karłowicza nominowane do nagrody Fryderyk ‘99, Słynne Kaprysy - nominacja do nagrody Fryderyk ‘98, III Koncert fortepianowy Prokofiewa – nominacja do nagrody Fryderyk 2002). Wiosną 2003 poprowadził gościnnie wykłady w Towson University Baltimore oraz Central Washington University w Ellensburgu. W 2008 został zaproszony przez Narodową Orkiestrę z Rio de Janeiro i dyrygował na koncercie z muzyką Moniuszki, Chopina i Mendelssohna. Jesienią 2009 odbył wraz z Częstochowskimi Filharmonikami serię koncertów w Niemczech. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył artystę Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
wstecz
góra
|