21 kwietnia 2017, piątek g. 19.00, sala koncertowa
MUZYKA SREBRNEGO EKRANU
MAKSYM RZEMIŃSKI fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
TOMASZ RADZIWONOWICZ dyrygent
K. KOMEDA, W. KILAR, E. MORRICONE, W. KAZANECKI, H. ZIMMER
kup bilet on-line
Podczas koncertu usłyszymy melodie – szlagiery stworzone przez najwybitniejszych kompozytorów, jak Komeda, Kazanecki, Kilar czy Moriccone, towarzyszące najsłynniejszym obrazom zarówno polskim, jak i zagranicznym. Solistą będzie pianista Maksym Rzemiński, pochodzący z Kielc, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat wielu konkursów. Artysta tak opowiada o swoim projekcie programu składającego się z arcydzieł filmoteki światowej: „Muzyka filmowa, nierozerwalnie związana z obrazem, pisana na życzenie reżysera, staje się czasem osobną sferą sztuki. Piękno linii melodycznych, wysnutych z marzeń i tęsknot, przeplatanych ze sobą i nakładających się jedna na drugą, głębia struktur harmonicznych, wprowadzają niekiedy słuchacza w świat nierealny, irracjonalny, świat złudzeń, marzeń... Nie mogłem im się oprzeć...”
Swoje „trzy grosze” do programu dołożył sam Maestro Tomasz Radziwonowicz, który jest także autorem aranżacji drugiej części koncertu.
MAKSYM RZEMIŃSKI
Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Kielcach w klasie fortepianu prof. Janiny Wożniak. Już jako 11-latek wykonał koncert fortepianowy W. A. Mozarta z Orkiestrą Symfoniczną w Kielcach. Dwukrotnie odbierał nagrodę fundacji państwa Łojek Dla Najlepszego Ucznia Roku. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, klasa fortepianu doc. Marka Koziaka. Ukończył kurs mistrzowski pod opieką prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Druskiennikach na Litwie. Pięciokrotny stypendysta Fundacji dla Wybitnie Uzdolnionych (Warszawa), trzykrotny stypendysta Fundacji Sapere Aude (Warszawa). Laureat I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu pianistycznego w Koninie, II nagrody Konkursu w Olsztynie oraz II nagrody w Skarżysku-Kamiennej. Jednak największym sukcesem pianistycznym jest III nagroda na I Konkursie Chopinowskim w Niemczech. Występował na zaproszenie ambasad: amerykańskiej w Warszawie i polskiej w Paryżu, brał udział w koncercie poświęconym ofiarom powodzi na Haiti.
Ostatnio wystąpił na dwóch koncertach w Niemczech, w tym jeden miał miejsce w Filharmonii Berlińskiej. W tym roku ukazała się jego płyta solowa z muzyką filmową Inception, wydana przez firmę fonograficzną DUX pod patronatem radia RMF CLASSIC. Artysta ostatnio występuje w całym kraju w repertuarze ze swojej najnowszej płyty z towarzyszeniem kwartetu w składzie: Lucjan Szaliński-Bałwas, Anna Ceglińska, Karolina Matyas, Barbara Piotrowska, oraz recitalami solowymi i koncertami kameralnymi. W ramach promocji swojego albumu wystąpił jako solista z towarzyszeniem Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego oraz z Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.
TOMASZ RADZIWONOWICZ
Skrzypek, skrzypek-solista i kameralista, kompozytor, dyrygent i aranżer. Po ukończeniu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ireny Dubiskiej pracował jako I skrzypek w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1981-82 był solistą i II koncertmistrzem Filharmonii w Las Palmas, gdzie założył kwintet smyczkowy Camerata Musica Viva. Tam też prowadził ożywioną solistyczną działalność koncertową. W 1987 wraz z Karolem Radziwonowiczem w ramach Dni Muzyki Henryka Wieniawskiego dokonał prawykonania Wielkiej sonaty na skrzypce i fortepian Henryka Wieniawskiego. W 1990 założył kwintet smyczkowy I Solisti di Varsavia, z którym rozpoczął działalność koncertową w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Kanada, Rosja, Cypr) oraz nagraniową dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Z kwintetem nagrał 8 albumów (m.in. z bratem Karolem komplet dzieł Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę w opracowaniu na kwintet smyczkowy – nominacja do nagrody Fryderyk 1998 w kategorii Muzyka Kameralna). W 1998 założył orkiestrę Sinfonia Viva. Jej dyskografia to ponad 50 albumów, z których Muzyka i Ekran oraz Tango otrzymały nominacje do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku – Muzyka Orkiestrowa, Uniesienie w kategorii Jazzowy Album Roku, Musica Sacromontana VII Zeidler, Niestrawski oraz Musica Sacromontana IX Anfossi w kategorii Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa. Za tę ostatnią płytę Sinfonia otrzymała Złotego Orfeusza w Paryżu. Za album z muzyką polską orkiestra otrzymała nominację International Classical Music Award 2017. Artysta jest propagatorem dzieł kultury polskiej w kraju i na świecie Interesuje się szeroko pojętą sztuką muzyczną w wielu jej aspektach. Autor najróżniejszych opracowań od muzyki poważnej do rozrywkowej, jak również kolęd (ponad 150 aranżacji) i standardów jazzowych.
strona główna
Kwiecień 2017
|