21 stycznia, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

Piotr CZAJKOWSKI Kaprys włoski op. 45
César GUERRA-PEIXE Tributo a Portinari

Bilety w cenie: normalny – 30 zł, ulgowy – 25 zł

Karnawał rzymski op. 9 Hector Berlioz napisał w 1843 roku jako drugą uwerturę do opery Benvenuto Celliniego. To pełne blasku i wigoru dzieło, przepojone tętniącym rytmem włoskiego tańca – saltarelli – od pierwszego wykonania pod batutą kompozytora zdobyło uznanie słuchaczy.
Melodyka kompozycji Mozarta – I Koncertu skrzypcowego B-dur – zachwyca prostotą, lekkością i łatwością w odbiorze. Dzieło usłyszymy w interpretacji Dominiki Falger – profesor Uniwersytetów w Grazu i Wiedniu, jurora międzynarodowych konkursów skrzypcowych.
Kaprys włoski Piotra Czajkowskiego to symfoniczna impresja na tematy włoskie. Utwór rozpoczyna sygnałowy temat trąbki, a potem następuje wiązanka tematów o włoskim rodowodzie, aż do końcowej tarantelli.
César Guerra-Peixe (1914-93) – brazyliski kompozytor, stworzył w okresie swojej artystycznej dojrzałości Tributo a Portinari – muzyczne odzwierciedlenie czterech obrazów największego twórcy sztuk plastycznych Brazylii XX w. – Candido Portinariego. Tym samym potwierdził swoje niezrównane mistrzostwo orkiestracji.
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi José Maria Florêncio, rodak Guerry-Peixe, który w swojej podróży artystycznej zatrzymał się na zawsze w Polsce, ale często występuje za granicą. Jest przy tym ambasadorem swojego rodzinnego kraju.

DOMINIKA FALGER
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. J. Kaliszewskiej i prof. M. Baranowskiego. Studia kontynuowała na Uniwersytetach w Wiedniu i Grazu w klasach prof. prof. E. Z. Zienkowskiego, Y. Klessa i J. Pospichala, zaś muzykę na instrumentach dawnych u profesorów I. Rainera i H. Kurosaki.
Jest laureatką licznych krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, Ameryce oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Jest profesorem Uniwersytetu für Musik und darstellende Kunst w Grazu oraz Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien, ponadto prowadzi klasy skrzypiec w szkole muzycznej Margareten w Wiedniu. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów skrzypcowych oraz prowadzi mistrzowskie kursy muzyczne we Włoszech, Austrii, Polsce i na Słowacji. Od 1999 jest koncertmistrzem grupy II skrzypiec w orkiestrze Wiener Symphoniker.

JOSÉ MARIA FLORÊNCIO
Urodził się w Fortalezie (Brazylia), w Polsce mieszka od 1985. Edukację muzyczną rozpoczął w rodzinnym mieście. Naukę kontynuował na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte, uzupełniał na kursach mistrzowskich w Brazylii oraz w The Juilliard School of Music w Nowym Jorku, Musikhochschule w Wiedniu, a następnie w warszawskiej Akademii Muzycznej ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w klasie prof. Henryka Czyża. Pracuje w Polsce, jak i za granicą. Jest laureatem licznych nagród i odznaczeń. Jego działalność obejmuje także poprowadzenie spektakli baletowych, operowych, operetkowych i musicalowych, nagrania i występy telewizyjnych. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę dyrygentury. Pełni funkcję Konsula Honorowego Republiki Federalnej Brazylii w Polsce.