20 grudnia 2019, piątek, g. 19.00, sala koncertowa
ESTRADA MŁODYCH
CICHA NOC
CHÓR MIESZANY I ORKIESTRA KAMERALNA
ZPSM NR 1 W WARSZAWIE
KATARZYNA SOKOŁOWSKA dyrygent
RADOSŁAW LABAHUA przygotowanie orkiestry
Najpiękniejsze kolędy polskie w opracowaniu Mariana Sawy i aranżacji Marcina Molskiego:
Wśród nocnej ciszy, Dzisiaj w Betlejem, Anioł pasterzom mówił, Wesołą nowinę,
Gdy się Chrystus rodzi, Przybieżeli do Betlejem, Ach ubogi żłobie,
Tryumfy Króla Niebieskiego, Jezus Malusieńki, Mędrcy świata,
Pójdźmy wszyscy do stajenki, Bóg się rodzi, Święta noc (muz. Marcin Molski, sł. Jan Rychner)
kup bilet on-line
Na przedświąteczny wieczór zaprosiliśmy do Filharmonii Świętokrzyskiej Chór Mieszany i Orkiestrę Kameralną Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Warszawie. Dyrygować będzie Katarzyna Sokołowska, wicedyrektor ds. artystycznych Szkoły, a Orkiestrę przygotował Radosław Labahua – dyrygent, producent muzyczny, trębacz. W programie koncertu usłyszymy tradycyjne polskie kolędy opracowane przez Mariana Sawę. Zmarły w 2005 zasłużony kompozytor i pedagog dedykował je chórowi mieszanemu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera, który w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia prowadził znakomity chórmistrz Zbigniew Soja. W oryginale kompozycje te przeznaczone są na chór czterogłosowy z towarzyszeniem organów. Na potrzeby koncertu w Filharmonii Świętokrzyskiej zostały zaaranżowane na orkiestrę kameralną i chór mieszany przez Marcina Molskiego. Dzięki swojej klasycznej, tradycyjnej formie, bogatej harmonii wzruszają i tworzą atmosferę prawdziwych rodzinnych, polskich świąt.
ORKIESTRA KAMERALNA
ZESPOŁU PAŃSTWOWYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH NR 1 W WARSZAWIE
Orkiestrę tworzą uczniowie trzech szkół II stopnia wchodzących w skład Zespołu: Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera, Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego. Zespół pracuje także w składzie symfonicznym, a jego dyrygentem jest Radosław Labahua. Orkiestra regularnie współpracuje z polskimi instytucjami kultury podczas wspólnych projektów – m. in. z Filharmonią Narodową, Filharmonią Pomorską. W swoim repertuarze posiada muzykę klasyczną, filmową, utwory współczesnych polskich kompozytorów. Orkiestra występowała wielokrotnie w Studiu Koncertowym S1 Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, a także w Bazylice Jasnogórskiej, Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie czy Operze Narodowej w ramach festiwalu Szalone Dni Muzyki organizowanego przez orkiestrę Sinfonia Varsovia.
CHÓR MIESZANY ZPSM NR 1
Występuje w kraju i za granicą (Litwa, Włochy, Rosja, Węgry, Austria), zdobywając laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2015 Chór otrzymał Złoty Dyplom i I miejsce na V Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym Muzyki Sakralnej Kaunas Musica Religiosa (Kowno, Litwa) oraz w 2017 Złoty Dyplom w Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej. Muzyka polska, a zwłaszcza twórczość współczesnych kompozytorów, zajmuje szczególne miejsce w każdym programie koncertowym. Chór dokonał wielu prawykonań utworów kompozytorów, takich jak: Sławomir Czarnecki, Miłosz Bembinow, Michał Sławecki.
KATARZYNA SOKOŁOWSKA
Chórmistrz, nauczyciel akademicki (profesor zwyczajny) na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i wicedyrektor do spraw artystycznych Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie. Z chórem szkolnym Elsner Coro wystąpiła na wielu konkursach chóralnych w kraju i za granicą, zdobywając nagrody i wyróżnienia (m.in. Grand Prix – Puchar Rektora AMFC na Festiwalach Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia Regionu Mazowieckiego w latach 2001-2014; Srebrny Dyplom na In Canto sul Garda w Riva del Garda (Włochy, 2005); Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych w Moskwie, 2006; na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Kaunas Musica Religiosa (Kowno, 2015) otrzymała dyplom dla najlepszego dyrygenta konkursu, a chór Elsner Coro zdobył I miejsce i Złoty Dyplom. Pracuje jako juror konkursów chóralnych. Dokonała nagrań wielu utworów wokalno-instrumentalnych. Współpracuje z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi, dla których zrealizowała nagranie 7 płyt. Jest członkiem Rady Programowej PWM. Uczestniczy jako wykładowca na seminariach, konferencjach i innych. Prowadziła wykłady i master class w uczelniach za granicą. Otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”
RADOSŁAW LABAHUA
Dyrygent, producent muzyczny, trębacz. Ukończył dyrygenturę symfoniczno- operową w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Odbył staż dyrygencki w Konserwatorium Muzycznym im. M. Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu. Podczas stażu uczestniczył w zajęciach prowadzonych przez światowej sławy dyrygenta i pedagoga prof. Ilię Musina.
Swą działalność artystyczną prowadzi na wielu polach. Od koncertów ze współczesną muzyką kameralną i symfoniczną, przez spektakle operowe, do wielkoobsadowych koncertów „cross-art.” - łączących symfonikę z różnymi stylistykami, takimi jak: jazz, rock, hip-hop i inne. Współpracuje z czołowymi polskimi orkiestrami symfonicznymi, m.in.: Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki, Sinfonią Varsovią, Sinfonią Iuventus, Polską Orkiestrą Radiową, Warszawską Operą Kameralną, Orkiestrą Leopoldinum, Orkiestrą Sinfonia Viva, Orkiestrą i Chórem Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz orkiestrami filharmonicznymi. Posiada w dorobku ponad 20 programów telewizyjnych, które zrealizował jako dyrygent i kierownik muzyczny.
Jest związany z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, będąc kierownikiem muzycznym Festiwalu Zaczarowanej Piosenki od jego pierwszej edycji w 2005.
strona główna
Grudzień 2019
|