20 listopada, poniedziałek, g. 18:30, sala kameralna

Preludium pamięci Fryderyka Chopina na fortepian solo op. 51,
Aria ze Suity na wiolonczelę i fortepian op. 20, Nokturn op. 24
TOMASZ KAMIENIAK
Sceny filmowe na wiolonczelę i fortepian op. 81 (prawykonanie)
WITOLD LUTOSŁAWSKI
Grave na wiolonczelę i fortepian
PIOTR SITKOWSKI
În pădure na wiolonczelę i fortepian (prawykonanie)
ŁUKASZ WOŚ
Nokturn, Trzy romanse, Serenada na wiolonczelę i fortepian

Kieleccy muzycy zaprezentują kameralistykę bliską ich sercu. Utwory Andrzeja Cwojdzińskiego znalazły się na płycie nagranej przez duet, Tomasz Kamieniak i Piotr Sitkowski napisali dla niego kompozycje, które tego wieczoru będą miały swoje prawykonania, a zamykające wieczór kompozycje Łukasza Wosia na stałe goszczą w repertuarze duetu. Wybrane utwory ukazują różnorodność języka dźwiękowego i stylu charakterystycznego dla ich twórców, ale także przywiązanie do tradycji oraz naśladowanie innych kompozytorów.

Anna Parkita
Pochodząca z Kielc pianistka, w rodzinnym mieście ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. L. Różyckiego. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. J. Sulikowskiego oraz prof. J. Drzewieckiego. Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem wybitnych pianistów Eugena Indjica oraz Philippe’a Entremonta w trakcie studiów w La Schola Cantorum w Paryżu. Od wielu lat współpracuje także z prof. M. Mizerą. Uczestniczka licznych festiwali i kursów mistrzowskich. Laureatka nagród, m.in. takich jak: II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Music Without Limits” na Litwie, Nagroda Chopinowska przyznana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, „Złoty dyplom” na II Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły” w Łodzi, Nagroda Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, naukową oraz redakcyjną. Jako solistka i kameralistka występowała w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie dwie solowe płyty: Antoni Kątski Piano Sonatas (DUX) oraz Meditations (DUX), a także album Viae ad fontes – drogi do źródeł (Opus Series) z twórczością na wiolonczelę i fortepian Andrzeja Cwojdzińskiego. Jest autorką monografii Antoni Kątski – lew estrady XIX wieku. Stypendystka Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Ministra Edukacji i Nauki. Zawodowo związana z Instytutem Muzyki UJK oraz ZPSM w Kielcach.

Przemysław Wierzba
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie wiolonczeli mgr Ewy Dobrowolskiej oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie wiolonczeli prof. Bernarda Poloka. Jako solista i kameralista występował m. in. na Śląskim Festiwalu Bachowskim w Katowicach, XXIX Międzynarodowych Dniach Muzyki Organowej i Kameralnej w Starachowicach, XXXIV Międzynarodowym Festiwalu Jeunesses Musicales w Kielcach, XXXIX Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej, w Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach cyklu koncertów Lato w Filharmonii.
W 2012 r. będąc wiolonczelistą tria smyczkowego Alegrija został laureatem Grand Prix IX edycji konkursu na projekt nagraniowy pn. Zapomniana Muzyka Polska, zorganizowanego przez wydawnictwo Acte Préalable, czego efektem były dwie płyty CD z Triami smyczkowymi Jana Baptysty Kleczyńskiego. Wśród jego dokonań wymienić należy nagranie niepublikowanych dotąd utworów na wiolonczelę i fortepian zmarłego w 2022 roku kompozytora Andrzeja Cwojdzińskiego. Zarejestrowane wraz z pianistką Anną Parkitą dzieła znalazły się na wydanej w tym samym roku płycie CD. W 2023 roku Przemysław Wierzba - ponownie w duecie z Anną Parkitą - dokonał nagrania utworów kieleckiego kompozytora Łukasza Wosia.
Zawodowo związany jest z Filharmonią Świętokrzyską, ZPSM oraz Instytutem Muzyki UJK w Kielcach.

listopad 2023