20 listopada, wtorek, g. 18.30, sala kameralna
PAWEŁ PERLIŃSKI JAZZ PRELUDES
PAWEŁ PERLIŃSKI TRIO w składzie:
PAWEŁ PERLIŃSKI fortepian
MICHAŁ KAPCZUK kontrabas
SEBASTIAN FRANKIEWICZ perkusja
W programie preludia fortepianowe Jeffa Gardnera
kup bilet on-line
Premierowy koncert promujący najnowszą płytę Pawła Perlińskiego z preludiami fortepianowymi Jeffa Gardnera zrealizowaną we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską.
JEFF GARDNER – pianista i kompozytor, urodził się w Nowym Jorku w 1953 roku. Uczył się gry klasycznej na fortepianie pod kierunkiem Ruth Schӧntal i Ivana Tcherepnina, gry jazzowej pod okiem Halla Franklina Overtona, Jakiego Byarda, Johna Lewisa I Charlesa Banacosa oraz kompozycji i harmonii w klasie legendarnej Nadii Boulanger. Występował na całym świecie u boku największych muzyków. Na Monterey Jazz Festival grał z Victorem Assisem Brasilem, Richiem Colem, Clarkiem Terrym i Slide’em Hamptonem. Koncertował także w Brazylii wraz z Wayneem Shorterem, Patem Methenym, Helen Merrill i Helio Delmiro. Grał również koncerty dla francuskiego radia i telewizji. Kulminacją europejskiej części jego kariery były koncerty kwartetu fortepianowego z Martialem Solalem, Jakim Byardem i Paulem Blayem w 1985 roku. Inni artyści, z którymi nagrywał i koncertował to: Kenny Wheeler, Steve Lacy, Freddie Hubbard, Eddie Harris, Paulo Moura, Gary Peacock, Rick Margitza, Charlie Mariano i wielu innych.
W programie usłyszymy cykl 12 preludiów jazzowych kompozycji amerykańskiego twórcy Jeffa Gardnera, które znalazły się na płycie, jak również autorskie kompozycje Pawła Perlińskiego: Blue Prelude czy własne interpretacje preludiów Fryderyka Chopina.
Do udziału w koncercie premierowym gospodarz wieczoru zaprosił gości, zmieniając nieco koncepcję projektu pierwotnie zarejestrowanego na płycie jako materiał solowy, rozszerzając jego formułę instrumentalną do rozmiarów klasycznego jazzowego trio. Tego wieczoru Pawłowi Perlińskiemu towarzyszyć będą: na kontrabasie MICHAŁ KAPCZUK, za zestawem perkusyjnym – SEBASTIAN FRANKIEWICZ.
Cykl dwunastu preludiów Gardnera łączy dwa pozornie odległe od siebie style muzyczne, jakimi są muzyka klasyczna oraz jazz.
Jedynie wstęp i zakończenie każdego z preludiów są objęte ścisłym zapisem nutowym, nie pozostawiając miejsca na dowolność, natomiast część środkowa przeznaczona jest na improwizacje prowadzone na bazie przebiegu harmonicznego utworu, a ich realizacja daje wykonawcy zarówno pełną możliwość interpretacji, jak i budowania karkołomnych improwizowanych muzycznych zdarzeń opartych na temacie głównym.
PAWEŁ PERLIŃSKI
Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów, działający w różnych gatunkach muzyki. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Zbigniewa Drzewieckiego. Ceniony muzyk sesyjny, solista i kameralista. Realizuje wiele nagrań obejmujących zarówno koncerty klasyczne z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, jak i pozycje kameralne (Trio de Varsovie, Kwartet Wilanowski). Współzałożyciel słynnego kwintetu Jazz Carriers, z którym zdobył pierwsze nagrody na międzynarodowych festiwalach jazzowych. Nagrywał i występował z czołowymi artystami polskiej sceny jazzu, m.in. z H. Miśkiewiczem, Z. Jaremko, K. Dębskim, A. Olejniczakiem, A. Trzaskowskim, J. Muniakiem, A. Dąbrowskim, M. Blizińskim, także z zespołami: Novi Singers, Swing Session, Big Bandem S-1 i orkiestrą PR i TV.
Współpracował okazjonalnie z gwiazdami jazzu, jak Buck Clayton, Bob Wilbur, Al Cohn oraz kompozytorami – Henrykiem Czyżem, Andrzejem Kurylewiczem, Krzesimirem Dębskim i innymi. Prowadzi również działalność pedagogiczną na Wydziale Jazzu i Policealnym Studium Jazzowym w Warszawie jako wykładowca harmonii jazzowej.
MICHAŁ KAPCZUK
Kontrabasista, gitarzysta basowy; absolwent Wydziału Jazzu w ZPSM w Warszawie na ul. Bednarskiej oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współtworzy wiele projektów muzycznych o różnorodnych stylistykach (jazz, pop, rock). Kilkunastokrotnie zdobywał Grand Prix zespołowe na najważniejszych konkursach w Polsce i za granicą. Indywidualnie wyróżniony na festiwalach Tarnów Jazz Contest 2008, Krokus Jazz Festiwal Jelenia Góra 2009 i Jazz Nad Odrą Wrocław 2010. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce oraz za granicą (Francja, Czechy, Ukraina, Litwa, Bułgaria, Turcja, Belgia, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Kanada).
SEBASTIAN FRANKIEWICZ
Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w klasie dr Adama Buczka. Laureat wielu krajowych konkursów jazzowych, m.in: Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach. W latach 2000-02 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncertował na festiwalach w Europie, a także w Pekinie, Winnipeg, Algierze, Tangerze, Irkucku, Mexico City, Hawanie, Tel Avivie, Kairze. Współpracował z takimi artystami polskiej sceny muzycznej, jak: Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Lora Szafran, Dorota Miśkiewicz, Aga Zaryan, Monika Borzym, Kayah, zespół Bisquit, Michał Urbaniak, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Młynarski, Grzegorz Karnas, Mariusz Bogdanowicz, Kuba Stankiewicz, Kevin Mahogany, Patricia Barber, Mark Thomas. W 2013 album Pathfinder zespołu Nowicki/ Święs/ Frankiewicz został nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku.
Jego język muzyczny to hybryda wynikająca z fascynacji dawną i współczesną muzyką improwizowaną, popową, a także polską muzyką folkową.
strona główna
Listopad
|