20 listopada 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

WŁADYSŁAW SZPILMAN – PORTRET ARTYSTY

LALA CZAPLICKA & ADRIA ORKIESTRA
MAREK BRACHA fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
PAWEŁ SZTOMPKE prowadzenie

WŁADYSŁAW SZPILMAN Uwertura na orkiestrę
RICHARD ADDINSELL Koncert warszawski
WŁADYSŁAW SZPILMAN Concertino
WŁADYSŁAW SZPILMAN Piosenki:

Nie wierzę piosence (sł. Bronisław Brok)
W małym kinie (sł. Ludwik Starski)
Sto lat (sł. Helena Kołaczkowska)
Pójdę na stare miasto (sł. Edward Fiszer)
Straciłam serce swe (sł. Ludwih Starski
Nie ma szczęścia bez miłości (sł. Henryk Szpilman)
Tak mało cię znam (sł. Jerzy Jurandot)
Cicha noc (sł. Roman Sadowski)
Nocami i dniami (sł. Kazimierz Winkler)
Deszcz (sł. Konstanty Ildefons Gałczyński)
Czerwony autobus (sł. Kazimierz Winkler)
Kiedy kochasz się w dziewczynie (sł. Emanuel Szlechter)
Let’s kiss (sł. Mirosław Łebkowski, Stanisław Werner

kup bilet on-line


Program poświęcony jest postaci i twórczości Władysława Szpilmana – kompozytora i pianisty, twórcy muzyki klasycznej i wielu niezapomnianych piosenek, które na stałe wpisały się w historię kultury XX wieku. Artysta był także współtwórcą Polskiego Radia i takich wydarzeń, jak m.in. Festiwal Piosenki w Sopocie.
Koncert rozpoczniemy od Uwertury na orkiestrę W. Szpilmana, która powstała w 1968 roku.
Następnie wystąpi Marek Bracha – uważany za jednego z najciekawszych polskich pianistów. Jego grę cechuje szlachetność i piękno brzmienia oraz powściągliwa i wysmakowana ekspresja w muzyce. Artysta doskonale czuje się w repertuarze klasycznym i romantycznym, który z powodzeniem wykonuje na instrumentach współczesnych oraz tych z epoki. W jego interpretacji usłyszymy dwa utwory. Koncert warszawski Richarda Addinsella przyniósł swemu twórcy – brytyjskiemu kompozytorowi – niebywałą sławę. Napisany w 1941 roku specjalnie do filmu Niebezpieczne światło księżyca, przedstawiającym losy polskiego lotnika-pianisty w czasie II wojny światowej, w przeciwieństwie do filmu wciąż jest pamiętany i wykonywany przez orkiestry całego świata.
Concertino Władysława Szpilmana powstało w roku 1940 w warszawskim getcie. Pracę nad kompozycją autor traktował jako formę samoobrony przed nieludzkim światem zewnętrznym. Prawykonanie utworu miało miejsce w Los Angeles.
Postaci Władysława Szpilmana poświęcono sporo książek i artykułów prasowych. Powstał również film, bowiem losy kompozytora to gotowy scenariusz. W tym kontekście warto więc przypomnieć wspaniałą muzykę do wspólnego filmu Romana Polańskiego i Wojciecha Kilara Pianista z roku 2002.
Po przerwie zaprosimy Państwa na piosenki Szpilmana, które wykonuje Lala Czaplicka. Artystka (właściwe nazwisko – Joanna Lalek; Lala Czaplicka to pseudonim) jest córką Jerzego Czaplickiego – światowej sławy śpiewaka, który w latach trzydziestych ubiegłego stulecia współpracował z orkiestrami Petersburskiego i Golda, występując w legendarnym lokalu przedwojennej ADRII. Wszystkie utwory zostały zaaranżowane specjalnie na zespół wytrawnych artystów Adria Orkiestra.
Orkiestra ADRIA nawiązuje składem i idiomem brzmieniowym do zespołów występujących w międzywojennych lokalach i teatrach rewiowych stolicy oraz w najbardziej znanej luksusowej restauracji przedwojennej Warszawy – ADRII. W skład Orkiestry wchodzą znakomici muzycy na co dzień grający w zespołach, takich jak: Tangata Quintet, Machina del Tango, Kameleon, The New Art Ensemble, oraz wielu innych projektach. Są to: Grzegorz Lalek – skrzypce; Anna Wandtke – skrzypce; Urszula Borkowska – fortepian; Piotr Malicki – gitara; Rafał Grząka – akordeon; Kuba Szydlo – perkusja oraz Sebastian Wypych – kontrabas Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali. Koncert poprowadzi Paweł Sztompke – dziennikarz, szef muzyczny radiowej „Jedynki”.




MAREK BRACHA
Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, gdzie pracował pod okiem Teresy Manasterskiej, Joanny Ławrynowicz i Alicji Palety-Bugaj. Ukończył również z wyróżnieniem studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera oraz studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera. Swoimi występami na całym świecie konsekwentnie promuje polską muzykę.
Jest laureatem II nagrody (pierwszej nie przyznano) otrzymaną na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach w Czechach w 2010. W październiku tego samego roku artysta znalazł się w grupie 4 pianistów reprezentujących Polskę w II etapie XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Stypendysta m.in. Worshipful Company of Musicians w Londynie, prestiżowego programu naukowego Junior Fellowship w Royal College of Music w Londynie Marek Bracha jest reprezentowany i rekomendowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.


LALA CZAPLICKA (pseudonim sceniczny Joanny Lalek)
Ukończyła studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie klawesynu prof. Władysława Kłosiewicza. Śpiewu uczyła się pod kierunkiem Olgi Pasiecznik i Jacka Laszczkowskiego. Studiowała śpiew barokowy (klasa Roberty Invernizzi) i muzykę kameralną (klasa Mary Galassi) w Accademia Internazionale della Musica w Mediolanie.
Występowała w Teatrze Polskim w Warszawie, wykonując wokalne partie solowe w przedstawieniu Hekabe w reżyserii Karoliny Labakhuy z muzyką Aleksandra Kościówa.
Od kilku lat prowadzi warsztaty wokalne, przygotowując uczestników Konkursu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie organizowanym przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko“, współpracuje również z Fundacją „Muzyka jest dla wszystkich“. Jako solistka występowała na wielu festiwalach muzycznych w Polsce. Współpracuje z zespołami: The New Art Ensemble, Kwadrofonik, Ensemble Hyacinthus i Consortium Sedinum.


PAWEŁ SZTOMPKE
Dziennikarz i recenzent muzyczny związany obecnie z I Programem Polskiego Radia.
Studiował muzykologię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim.
W latach 1977-1996 pracował w Programie III Polskiego Radia. W latach 1986-1996 był kierownikiem redakcji muzycznej tego programu. W 1996 przeszedł do I Programu Polskiego Radia, gdzie do 2006 i ponownie od 2015 pełni funkcję kierownika redakcji muzycznej. Obecnie jest gospodarzem Muzycznej Jedynki i Muzyki Nocą.
W 2007 prowadził Zamojski Festiwal Kultury im. Marka Grechuty.
Recenzje muzyczne i filmowe publikował w miesięczniku Film oraz w Dzienniku Polska-Europa-Świat. Jest też członkiem Akademii Muzycznej Trójki i komisji artystycznej Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2008. Wielokrotnie zasiadał w jury rozmaitych festiwali muzycznych, m.in.: III Międzynarodowego Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar (2007), krajowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2008.
W 2008 otrzymał nagrodę Złoty Mikrofon.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej







powrót do strony głównej