Bohaterem opowieści jest postać znana w dawnej Polsce z licznych tekstów nawiązujących do sowizdrzalskiej poetyki absurdu. Kusy Janek mieszka w domku z lodu, do ptaszków strzela z piasku, a całe jego obejście jest równie niezwykłe jak on. Przychodzi jednak pora, że musi dorosnąć. Co zrobić, żeby z Janka wyrósł Jan, tak jak Janek niezwykły i ucieszny, a jednak odpowiedzialny i mądry?
Spektakl skonstruowany jest tak, aby dzieci były nie tylko widzami, lecz miały możliwość: włączenia się w dawne zabawy, śpiewy i tańce. W czasie wspólnego przeżywania przygód Kusego Janka artyści uczą dzieci tytułowej piosenki, organizują zabawy taneczne – miotlarza, czarnego barana, jaworowych ludzi – oraz tańczą wraz z młodą publicznością rozmaite tańce – oberka, chodzonego czy wiwata
Premiera spektaklu miała miejsce na Biennale Sztuki Dziecka w Poznaniu w czerwcu 2009.
Spektakle przygotowane przez Kaję i Janusza Prusinowskich oraz Piotra Piszczatowskiego to prawdziwa arteterapia przez muzykę i taniec. Dzieci nie są tu jedynie widzami, ale zostają aktywnie włączone w przebieg spektaklu, a momentami stają się jego reżyserami. Bohater, choć robi wszystko na opak, zdobywa sobie sympatię jednym uśmiechem. Jest każdym małym chłopcem i każdą małą dziewczynką, którym przecież zdarzają się małe potknięcia. Ale jest coś, co powoduje, że Janek, a wraz z nim dzieciaki, dojrzewają, zmieniają się i rozkwitają. To MUZYKA, przeżywana całym sobą. Razem z Jankiem dzieci poznają rytm, instrumenty, tańczą i śpiewają. I tak, dzięki muzyce, Janek z niesfornego malca staje się prawdziwym księciem. Tak jak jego mali widzowie. A starszej publiczności Kusy Janek przypomina, że warto ocalić w sobie choć odrobinę pięknej, dziecięcej naiwności.
PRUSINOWSKI KWARTET
w składzie:
PIOTR PISZCZATOWSKI – jako Kusy Janek (taniec, śpiew, perkusjonalia)
KAJA PRUSINOWSKA – jako Mama Bredzia (śpiew, taniec, bębenek, drumla)
JANUSZ PRUSINOWSKI – jako Łojciec (śpiew, skrzypce, lira korbowa, taniec, perkusjonalia)
MICHAŁ ŻAK – jako Starszy Brat (flet drewniany, szałamaja, okaryna)
JANUSZ PRUSINOWSKI
Skrzypek, lirnik, cymbalista, harmonista, śpiewak, kompozytor i organizator. Prekursor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Gry na skrzypcach uczył się u wiejskich mistrzów. Śpiewa ballady i pieśni religijne, komponuje muzykę teatralną, pieśni i kołysanki. Jako muzyk i kompozytor współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, z Teatrem Narodowym i Teatrem Scena Lubelska 30/32. Prowadzi warsztaty śpiewu, tradycyjnej gry na skrzypcach, tańca i podstaw mazurka. Koncertował w większości krajów Europy, Afryce, Azji i Ameryce Płn. Współtworzył zespoły: Bractwo Ubogich, Kapelę Domu Tańca, Dla Róży. Jest współzałożycielem Domu Tańca, autorem programu edukacyjnego Janko Muzykant, śpiewa . w zespole Monodia i występuje jako skrzypek Orkiestry Czasu Zarazy. Wraz z żoną Kają prowadzi wydawnictwo-teatr Słuchaj Uchem. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”.
KAJA PRUSINOWSKA
Dawne tradycje muzyczne i zdobnicze traktuje jako inspirację: np. układa melodie do współczesnych wierszy dla dzieci, do melodii maluje ilustracje, a z obrazków tworzy scenografię do koncertów i spektakli Słuchaj Uchem. Pracowała w szkołach podstawowych, gdzie realizowała własny program pt. „Kultura i Tradycje Polski”; prowadziła także autorskie zajęcia dla dzieci w warszawskiej Galerii Zachęta. Uczestniczyła w licznych akcjach artystycznych, prowadziła warsztaty m.in. w ramach działalności Stowarzyszenia Dom Tańca oraz we współpracy z wieloma fundacjami i stowarzyszeniami. Polskie pieśni tradycyjne nagrywa m.in. dla programu 2 Polskiego Radia. Wraz z Januszem Prusinowskim i Piotrem Piszczatowskim współtworzą Słuchaj Uchem - muzyczny teatr dla dzieci. Dla dzieci także wydała wraz z mężem płytę Kołysała mama smoka uznaną w 2007 za najlepszą folkową płytę roku.
MICHAŁ ŻAK
Muzyk, maratończyk, podróżnik. Uczeń wybitnego flecisty bretońskiego Jean-Michela Veillona. Od kilku lat eksploruje muzykę polskiej wsi. Współtwórca Poznańskiego Domu Tańca i przez lata muzyk jego kapeli. Współpracuje z zespołami muzyki tradycyjnej, world music, muzyki dawnej, jazz i fusion, komponuje i wykonuje muzykę do niemych filmów i spektakli teatralnych, prowadzi działalność edukacyjną. Jest kilkukrotnym laureatem konkursów muzycznych, m.in. konkursu Nowa Tradycja, organizowanego przez Polskie Radio. Wystąpił w kilkuset koncertach na festiwalach i w salach koncertowych całego świata Współtworzy zespół Lautari, obecnie na stałe związany jest z Janusz Prusinowski Trio.
PIOTR PISZCZATOWSKI
Z wykształcenia socjolog; na instrumentach perkusyjnych i akordeonie grał w wielu kapelach. Od 2009 współpracuje jako aktor i reżyser z teatrem muzycznym Słuchaj Uchem. Współtwórca festiwalu Wszystkie Mazurki Świata i Warszawskiego Domu Tańca; od 1994 regularnie prowadzi warsztaty muzyczne i teatralne dla dzieci i młodzieży. Z zamiłowaniem dokumentuje ludową muzykę świecką i religijną. Wystęuje w Trio Janusza Prusinowskiego, współpracuje także z Adamem Strugiem. Zapalony tancerz.
|