19 grudnia 2014, piątek, g. 19.00, Sala Koncertowa

MUZYKA SREBRNEGO EKRANU – WALDEMAR KAZANECKI

Nieżyjący już Waldemar Kazanecki (1929-1991) to jeden z najlepszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Współpracę z filmem rozpoczął pod koniec lat 50. XX w. Do dziś jego muzyka cieszy się niesłychanym powodzeniem wśród publiczności filharmonicznej. Jego dorobek kompozytorski obejmuje ponad czterdzieści filmów fabularnych i około pięciuset krótkometrażowych (m.in. filmów animowanych dla dzieci). Wśród nich należy wymienić: seriale telewizyjne – Dom, Czarne chmury, Noce i dnie, filmy – Brunet wieczorową porą, animacje dla dzieci – Bolek i Lolek, Zaczarowany ołówek. Jego muzyka ilustracyjna urzeka różnorodnością, charakteryzuje się też niezwykłą melodyjnością, co – podbudowani gwiazdkową atmosferą – postarają się oddać Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Janusza Powolnego, znanego dyrygenta, którego spotkać można podczas Festiwalu w Busku Zdroju, Konstancinie, a także realizującego poważne projekty z czołowymi orkiestrami i solistami, nie tylko krajowymi.
Mamy nadzieję, że koncertem tym sprawimy Państwu wielką radość. Niech to zatem będzie prezent od Filharmonii na święta Bożego Narodzenia.



JANUSZ POWOLNY
Urodzony w 1964 roku w Warszawie, uczył się gry na fortepianie w Konserwatorium Muzycznym w Bernie (Szwajcaria), następnie w Szkole Muzycznej im. Elsnera w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie A. Radziwonowicz. Studiował dyrygenturę w Akademii Muzycznej w warszawie (dyplom w klasie prof. R. Dudka), jak również w Hochschule für Musik w Monachium, a także w Wiedniu, w Mozarteum w Salzburgu, oraz w Ecole Normale de Musique w Paryżu (dyplom, jako stypendysta rządu francuskiego), jak również podczas licznych kursów mistrzowskich w wielu krajach Europy (m.in. z Bernsteinem, Celibidache, Gergievem, Etvosem).
W 1994 został finalistą najpoważniejszego międzynarodowego konkursu dyrygenckiego – im. Ansermeta w Genewie, a w 1995 laureatem konkursu dla dyrygentów w Paryżu. W 1993 był II dyrygentem Filharmonii Łódzkiej, natomiast w latach 1995-1999 Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii w Opolu (oraz utworzonej przez siebie Opolskiej Orkiestry Kameralnej).
Od 2000 roku jest dyrektorem Orkiestry Kameralnej „Sinfonietta Polonia”. Współpracował z niemal wszystkimi orkiestrami w Polsce (m.in. z Sinfonia Varsovia, NOSPR-em) oraz z wieloma zespołami zagranicznymi (m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Włoszech, Kanadzie, Korei, Egipcie, Tunezji, Rosji, Hiszpanii, oraz na Litwie, Ukrainie, Słowacji i Węgrzech). Występował na licznych festiwalach w Polsce m.in. Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Gaude Mater, Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych oraz za granicą. Współpracuje na stałe z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym w Busku-Zdroju.
Brał udział w pracach jury międzynarodowych konkursów muzycznych w Polsce i za granicą.
Nagrywał dla NOSPR-u, Radia Szwajcarskiego oraz nagrał płytę kompaktową z Filharmonią Opolską. Płyta live z muzyką filmową Henryka Kuźniaka (wraz z Polską Orkiestrą Radiową) otrzymała Złotą Płytę.
Ukończył także studia językowe w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego oraz kursy menedżerskie z dziedziny zarządzania kulturą.
W latach 1990-1992 był Dyrektorem Festiwalu Światowe Dni Muzyki Warszawa’92, nominowanego do nagrody The Classical Music Award w kategorii „Najlepszy Festiwal Roku 1992 na Świecie”.
Od 1992 jest Dyrektorem Oddziału Warszawskiego Impresariatu „Ars Vitae”.
Od 1994 jest Dyrektorem Agencji Artystycznej JP, w ramach której realizuje duże projekty z czołowymi orkiestrami i solistami polskimi, a także zagranicznymi (m.in. stała współpraca z Gwendolyn Bradley, Vadimem Brodsky’m i in.).


MONIKA RUDKOWSKA
Absolwentka polonistyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie altówki ad. dr hab. R. Płaziuk, pracownik Biura Koncertowego Filharmonii Świętokrzyskiej, członek orkiestry.



powrót do strony głównej