19 sierpnia, piątek, g.19.00, sala koncertowa
SYMFONICZNE ROZMAITOŚCI
MARTA DETTLAFF skrzypce
JAN ŁOMOZIK wiolonczela
JERZY SWIANIEWICZ trąbka
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
PIOTR ZAWADZKI słowo o muzyce
kup bilet on-line
Podczas koncertu zaprezentują się laureaci Konkursu Akademii Muzycznej w Łodzi. W interpretacji młodych instrumentalistów usłyszymy: Introdukcję i Rondo Capriccioso Camille’a Saint-Saëns, Kol nidrei na tematy hebrajskie na wiolonczelę i orkiestrę Maxa Brucha oraz Koncert Es-dur na trąbkę i orkiestrę Johanna Nepomucena Hummla. Nie zabraknie również innych orkiestrowych perełek.
Marta Dettlaf
– studiuje grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie u prof. Łukasza Błaszczyka i dr Dominiki Przech. Laureatka wielu nagród, wśród których można wymienić m.in.: I miejsce oraz Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie (2020), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Talents for Europe w duecie z siostrą Wiktorią (2019), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2020, I miejsce oraz Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Talents for Europe w duecie z Adamem Suską (2017). Uczestniczyła w licznych międzynarodowych wymianach orkiestrowych, grając w słynnych salach koncertowych, m.in. Royal Albert Hall w Londynie, Musikverein Wiener, Konzerthaus w Wiedniu, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu czy Operze Bałtyckiej w Gdańsku.
Jan Łomozik – wiolonczelista, absolwent klasy Alicji Naworskiej w ZPSM w Żorach, obecnie student na Akademii Muzycznej w Łodzi (klasa dr. Tomasza Darocha i dr. Wojciecha Fudali), uzyskał Stypendium Młoda Polska w XIII edycji tego programu. Laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych, m.in. GRAND PRIX w 14 Jan Vychytil International Cello Competition w styczniu 2020 r. w Pradze oraz II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym CEA w Warszawie (2019).
Jerzy Swianiewicz urodził się 19 lipca 1998 roku w Warszawie. Od najmłodszych lat wykazywał duże zainteresowanie muzyką. W wieku 7 lat rozpoczął edukację muzyczną w klasie fortepianu w PSM I stopnia im. J. Zarębskiego w Warszawie. Naukę gry na trąbce Jerzy rozpoczął w wieku 13 lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr. 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Wiesława Woźnickiego. Swoją dalszą edukację zdecydował się kontynuować na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie trąbki prof. Igora Cecocho. W 2022 roku ukończył studia II stopnia z oceną celującą.
Przez ostatnie 5 lat Jerzy uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych trębaczy. Wśród nich między innymi,: Gabor Boldoczki, Adam Rapa, Simon Höfele, Andrew Stone-Fewings, Alistair Mackie, Brandon Ridenour, Jose Chafer, Andre Schoch, Julie Bonde.
W czasie studiów Jerzy był laureatem następujących konkursów:
- III nagroda na „13th International Interpretative Competition for Wind Instruments Brno” (2022)
- I nagroda na konkursie „OHRID PEARLS” – International competition of young musicians (2021)
- II nagroda na „1st Swiss International Music Competition” (2021) - przy fortepianie Piotr Cłapiński
- I nagroda z „Kwintetem Dętym Łódź” na II Międzynarodowym Konkursie Wirtualnym „Odessa Music” Olymp” (2021)
- I nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych FINALIS (2019).
Przez ostatnie lata Jerzy zdobywał doświadczenie współpracując między innymi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Neue Sinfonieorchester Berlin, Orkiestrą Kameralną PRIMUZ. W 2021 roku objął stanowisko pierwszego trębacza solisty w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.
Jacek Rogala - ukończył wrocławską Akademię Muzyczną. Od 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. W 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie. W latach 90. był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, współpracował z Capellą Bydgostiensis i przebywał na stypendium im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. Pracował w Redakcji Muzycznej PR we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki, kierował również Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II PR. Był prezesem i wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM. Od 2012 był wiceprzewodniczącym, a od 2021 jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Jest również kierownikiem Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej w Łodzi.
Dokonał prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płytę z nagraniem utworu 3 dla 13 uhonorowano dwoma Fryderykami. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płyty We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi na pierwszy koncert w nowej siedzibie. Dokonał również nagrań płytowych muzyki koncertującej Ryszarda Bukowskiego.
Otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
strona główna
|