19 maja 2017, piątek g. 19.00, sala koncertowa

VII MIĘDZYNARODOWY KONKURS PIANISTYCZNY IM. M. MOSZKOWSKIEGO
INAUGURACJA


NICOLAS BOURDONCLE (Francja) fortepian
KLARA KRAJ fortepian
Laureaci wcześniejszych edycji konkursu

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JERZY SWOBODA dyrygent

L. van BEETHOVEN IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58
F. CHOPIN I Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach

kup bilet on-line





Podczas koncertu inaugurującego VII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. M. Moszkowskiego wystąpi dwoje laureatów poprzednich edycji Konkursu.
Nicolas Bourdoncle (gościł u nas w 2014 roku), laureat Konkursu Pianistycznego w Hanoi, obecnie studiuje w Konserwatorium Paryskim. Klara Kraj była uczennicą Artura i Jolanty Jaroniów, teraz jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie. Na swoim koncie ma wiele wygranych konkursów pianistycznych.
IV Koncert G-dur Beethovena nazywany bywa «skowronkowym» ze względu na pogodną śpiewność I części. Melodyjny fragment Ronda posiada cechy zapowiadające Odę do radości.
Koncert e-moll jest dziełem napisanym z wielkim pianistycznym rozmachem i blaskiem. Dominuje w nim wirtuozowska i silnie wzbogacona ornamentyką partia fortepianowa. Uznawany jest za dojrzalszy niż e-moll, ale podobnie jak siostrzany, stworzony pół roku wcześniej f-moll, jest dziełem poetyckim, romantycznym, pisanym z młodzieńczym żarem. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii będzie towarzyszyła artystom, a pokieruje nią Jerzy Swoboda.


NICOLAS BOURDONCLE
Urodził się w Aix-en-Provence w 1998 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczyna ze swoim ojcem, Michelem Bourdoncle, później dołącza do jego klasy w Konserwatorium w Aix-en-Provence w 2005 roku. Edukację kontynuował pod kierunkiem Erika Berchota w Konserwatorium Pierre Barbizet w Marsylii. Regularnie uczęszczał na Master-Class z: Berbadem Flavigny, Danielem Wayenbergiem, Dominique Marlet, Calos Roque Alsina, Dangiem Thaï Son, Frédéric Aguessy, Jean-Marc Luisada, Konstantin Lifshitz, Vladimir Viardo.
Zadebiutował w Odessie w 2009 roku z orkiestrą Filharmonii Odesskiej. Do tej pory wystąpił w około dwudziestu koncertach jako solista z towarzyszeniem orkiestry, brał również udział w wielu recitalach.
W 2012 roku wygrał trzecią nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hanoï (Wietnam).
Obecnie jest studentem Konserwatorium Paryskiego w klasie Rogera Muraro i Isabelli Dubuis.


KLARA KRAJ
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 9 lat w PSM im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie Jolanty Jaroń, a następnie ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie Artura Jaronia. Obecnie jest studentką II roku Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Mirosława Herbowskiego
Jest laureatką I miejsc: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rzymie, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. J. Zarębskiego w Łomiankach, Międzynarodowych Spotkań Pianistycznych w Krośnie, Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów w Jaśle, Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Nad Kamienną”, Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów w Łańcucie, I miejsca w kategorii solowej oraz koncertowej w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Druskiennikach na Litwie, I miejsca oraz nagród specjalnych Międzynarodowego Konkursu Młodych Muzyków w Barletta (Włochy) oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Moszkowskiego w Kielcach.
Zdobyła także II nagrodę Turnieju Pianistycznego im. H. Czerny-Stefańskiej w Żaganiu, V nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. J. Garści w Stalowej Woli, V nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Koszycach (Słowacja). Otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Chopin dla najmłodszych w Antoninie oraz dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie im. M. Magina w Paryżu.
Była uczestniczką Małej Akademii Chopinowskiej prowadzonej przez profesor Barbarę Hesse-Bukowską. W ramach Estrady Młodych występowała na jej Festiwalu Lato z Chopinem, na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. K. Jamróz w Busku oraz na Festiwalu L’Academie Internationale des Nuits Pianistiques w Aix-En-Provence (Francja). Wraz z D. Grzybacz, jako Duo Appassionato, koncertowała na Międzynarodowym Festiwalu Duettissimo w Krakowie, Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie oraz na Festiwalu 7 Nurtów w Studiu im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia. Klara jest stypendystką Prezesa Rady Ministrów, Funduszu na rzecz Dzieci; Burmistrza M. i G. Daleszyce; Fundacji Agi Skrobackiej oraz Marszałka Województwa.


JERZY SWOBODA
Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Krzysztofa Missony. W latach 80. kierował Chórem Państwowej Filharmonii w Krakowie, był dyrygentem zespołu Capella Cracoviensis, Polskiej Orkiestry Kameralnej, orkiestry Sinfonia Varsovia, następnie dyrektorem Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju, dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach, dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze oraz Filharmonii Narodowej w Koszycach. Uczestniczył w pracach jury Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Dyrygował znakomitymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Koncertował w krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Korei, Meksyku, Japonii, na Tajwanie. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina, Bonn, Kolonii, Stuttgartu, Pragi, Brukseli, Aten. Uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in.: w Festiwalu Mozartowskim w Würzburgu, w Echternach, Marianskich Łaźniach, la Chaise Dieu, Atenach, Eastern Music Festival, Vratislavia Cantans, Muzyce w Starym Krakowie. Zrealizował nagrania płytowe i archiwalne dla wytwórni fonograficznych w Polsce i za granicą. Płyta nagrana z orkiestrą Filharmonii Śląskiej i Zofią Kilanowicz (III Symfonia pieśni żałosnych H. M. Góreckiego) została płytą roku 1994 i otrzymała nagrodę Fryderyk. Za prawykonanie Koncertu fortepianowego S. Kisielewskiego z Markiem Drewnowskim jako solistą podczas Warszawskiej Jesieni w 1991 otrzymał nagrodę SPAM. Był muzycznym konsultantem filmu z udziałem W. Lutosławskiego w reżyserii K. Zanussiego. Profesor sztuk muzycznych; jest pedagogiem Akademii im. J. Długosza w Częstochowie oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.


strona główna

Maj 2017