19 kwietnia, czwartek, g. 18.30, sala kameralna

WIECZÓR PIEŚNI - GŁOSY PTAKÓW

ANNA MIKOŁAJCZYK-NIEWIEDZIAŁ sopran
ROBERT GIERLACH baryton
EWA GUZ-SEROKA fortepian

DWIE PIEŚNI na baryton i fortepian (2000) sł. Czesław Miłosz
Gdy wiatr powieje
W mojej Ojczyźnie


HAIKU na sopran i fortepian (2002) sł. Basho, Buson, Kyorai, Saimaro, Issa,Taigi
tłum. Agnieszka Żuławska-Umeda
Haru / Wiosna
Natsu / Lato
Aki / Jesień
Fuyu / Zima


DWIE PIEŚNI SAKRALNE na baryton i fortepian (1997)
Boże, Ojcze nasz i opiekunie sł. autor nieznany
Ciemna noc sł. Katarzyna Kozłowska-Kaczmarczyk

PRAWDY UKRYTE na sopran i fortepian (2015) sł. Jarosław Iwaszkiewicz
Głosy ptaków już opadły
Tymczasem wspomnij lato
W zimie sypkie spadną śniegi


MIJANIE na baryton i fortepian (2016) sł. Halina Poświatowska
Joanno
Koniugacja
.

OSIEM PIOSENEK DLA DZIECI na sopran i fortepian (1993) sł. Ewa Szelburg-Zarembina
Wiosna idzie
Do domu !
W pasiece
Słonecznik
Szara godzina
Dziadzio mrok
Choinka w lesie
Ciemny pokój


DWA SONETY PO ŚMIERCI na baryton i fortepian (2005) sł. Stanisław Wyspiański
Niech nikt nad grobem mi nie płacze
Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić


MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Programu „Muzyka”

kup bilet on-line


Wieczór liryki wokalnej Pawła Łukaszewskiego – kompozytora i organizatora życia muzycznego, prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Kompozytor znany jest na świecie głównie jako autor utworów sakralnych, jednak cykle pieśni stanowią pokaźną część jego bogatej twórczości kameralnej. Owe Pieśni są bardzo różnorodne w warstwie muzycznej, łączy je głęboka emocjonalność. Teksty poetyckie pieczołowicie dobierane przez kompozytora tworzą wraz z oryginalną warstwą muzyczną nierozerwalną przepiękną całość.
Jak tłumaczy Autor: „Nie próbuję poprzez swoje kreacje dźwiękowe tworzyć nowej rzeczywistości, ale staram się to „Słowo” ilustrować językiem brzmieniowym, który jest czytelny dla współczesnego odbiorcy”.


ANNA MIKOŁAJCZYK
Absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie prof Małgorzaty Marczewskiej. Solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, współpracuje m.in. z Operą Bałtycką, Operą Wrocławską. Prawykonania swoich kompozycji powierzają jej tacy kompozytorzy, jak m.in.: Paweł Łukaszewski, Zygmunt Krauze. W listopadzie 2011 odbyła się w Operze Bałtyckiej prapremiera opery Elżbiety Sikory Madame Curie, w której artystka zaśpiewała partię tytułową. Zarówno przedstawienie, jak i główna rola zostały uhonorowane wieloma nagrodami. W 2013 DVD z operą Madame Curie wydane przez DUX otrzymało nagrodę Orphée du Prestige Lyrique de l'Europe de l'Academie du Disque Lyrique. Dwa lata później tę samą nagrodę zdobył dwupłytowy album nagrany podczas IX Festiwalu Musica Sacromontana z dzieła Pasquale Antossi pt. Oratorio la Morte di san Filipo Neri z udziałem śpiewaczki. W 2001 otrzymała nagrodę im. Zofii Rayzacherowej Dla największej indywidualności artystycznej w dziedzinie muzyki dawnej na XI Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. Dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Brała udział w realizacji płyt, które wielokrotnie nominowane były do nagrody fonograficznej Fryderyk, a kilka tę nagrodę otrzymało. Solowa płyta z pieśniami Karola Szymanowskiego wyróżniona została przez Akademię Fonograficzną dwiema nagrodami Fryderyk 2008 w kategoriach: Album Roku Recital Wokalny, Opera, Operetka, Balet, a także Fonograficzny Debiut Roku.

ROBERT GIERLACH
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu prof. K . Pustelaka. Jeszcze jako student rozpoczął współpracę w Warszawską Operą Kameralną oraz warszawskim Teatrem Wielkim. Jest laureatem I nagrody na Konkursie Wokalnym im. G. B. Viotti oraz Nagrody Publiczności na Konkursie Wokalnym Alfredo Krausa w Las Palmas. Od ponad 20 lat jest gościem najważniejszych estrad koncertowych oraz scen operowych w Polsce i poza granicami kraju. Występował m. in. na scenie mediolańskiej La Scali, La Fenice w Wenecji, Teatro Comunale di Bolgna, Teatro dell'Opera w Rzymie, Théâtres des Champs Elysées w Paryżu, teatrów operowych w Marsylii i Nicei, Opery Narodowej w Warszawie. Był gościem festiwali muzycznych. Występował z najsłynniejszymi orkiestrami świata: Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker, Orkiestra Filadelfijska, Orkiestra Szwajcarii Romańskiej, NHK Tokyo i wielu innymi.
Jest również cenionym wykonawcą pieśni. Prowadzi klasę wokalną jako adiunkt macierzystego Uniwersytetu.

EWA GUZ-SEROKA
Lublinianka. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Barbary Muszyńskiej – fortepian oraz prof. Krystyny Borucińskiej – kameralistyka fortepianowa. Kształciła się u Bernarda Ringeissena na kursach muzycznych w Weimarze. Koncertowała jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą. Uczestniczyła w wykonaniu wszystkich dzieł fortepianowych I. J. Paderewskiego w 125. rocznicę urodzin kompozytora, prezentując w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie Humoresques de concert op. 14 oraz Fantazję polską op. 19 z Orkiestrą Symfoniczną Akademii pod dyrekcją Macieja Niesiołowskiego, które nagrała dla Telewizji Polskiej. Jest laureatką nagród dla pianisty na konkursach wokalnych i instrumentalnych. Wielokrotnie prezentowała twórczość Pawła Łukaszewskiego i uczestniczyła dwukrotnie w prawykonaniach jego pieśni. Płyta Łukaszewski Musica Profana 1 w jej wykonaniu z fortepianowymi utworami solowymi i kameralnymi kompozytora, stanowiącymi materiał pracy doktorskiej, otrzymała nagrodę Fryderyk 2017 w kategorii Album Roku – Muzyka Kameralna oraz nominację w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Artystka wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

strona główna

Kwiecień 2018