W piątkowym Kanonie Polihymnii przedstawimy dwa utwory wybitnych przedstawicieli romantyzmu – Roberta Schumanna i Franza Schuberta oraz dzieło Richarda Straussa – kompozytora, którego dojrzała twórczość pozostawała pod wpływem neoromantyzmu. Jednakże bohaterem wieczoru, by tak rzec, będzie róg – dość rzadko spotykany na koncertach jako instrument solistyczny, a podziwiać go będziemy w pogodnym, melodyjnym i wirtuozowskim zarazem II Koncercie Es-dur Richarda Straussa. Utwór wykona Feliks Gmitruk – solista Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Z rogami występującymi już jako grupa instrumentalna orkiestry zetkniemy się jeszcze w początkowych taktach oraz w zakończeniu pierwszej części Symfonii C-dur Franza Schuberta. Kompozycja zyskała przydomek Wielkiej, nie tylko ze względu na jej rozmiary (44’), ale przede wszystkim dlatego, że należy do najwybitniejszych osiągnięć romantycznej symfoniki. Nim jednak delektować się będziemy „niebiańskimi dłużyznami” VII Symfonii, najpierw zasmakujemy w barwnej uwerturze do opery Genowefa Roberta Schumanna, która rozpocznie wieczór w Filharmonii. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi Tomasz Radziwonowicz – skrzypek, kompozytor, dyrygent i aranżer oraz założyciel cieszących się międzynarodową renomą zespołów I Solisti di Varsavia i Sinfonia Viva.



FELIKS GMITRUK
Studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u takich pedagogów i solistów, jak: Barry Tuckwell, Bruno Schneider, Michael Hoeltzel, Thomas Muller, Esa Tapani, Jan Schroeder. Jest laureatem: Grand Prix III Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Gdańsku 2002, I nagrody na Festiwalu Waltornistów w Łodzi 2001, I nagrody i nagrody specjalnej Polskiego Radia w Konkursie Zespołów Kameralnych Instrumentów Dętych w Warszawie 2000. Już jako student rozpoczął współpracę z takimi orkiestrami, jak: Sinfonia Varsovia czy Filharmonia Narodowa. Był członkiem Polskiej Orkiestry Radiowej, a także solistą Young Janacek Philharmonic Orchestra, z którą brał udział w wielu koncertach symfonicznych i operowych na festiwalach w Montepulciano, Bejrucie i Berlinie. Na zaproszenie Jana Lathama Koeniga wszedł w skład Britten Chamber Ensemble i z zespołem tym wykonywał Turn of the screw Benjamina Brittena w Teatro Municipal de Santiago de Chile w 2006. W następnym sezonie w tym samym Teatrze, również na zaproszenie maestro Koeniga, występował jako gościnny solista. Prof. Benedykt Konowalski zadedykował mu swój II Koncert na róg i orkiestrę smyczkową. Od 2003 jest pierwszym waltornistą, a od 2009 solistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie.


TOMASZ RADZIWONOWICZ
Skrzypek, skrzypek-solista i kameralista, kompozytor, dyrygent i aranżer, założyciel kwintetu smyczkowego I Solisti di Varsavia i orkiestry Sinfonia Viva. Po ukończeniu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ireny Dubiskiej pracował jako I skrzypek w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1981-82 był solistą i II koncertmistrzem Filharmonii w Las Palmas, gdzie założył kwintet smyczkowy Camerata Musica Viva. Interesuje się sztuką muzyczną we wszystkich jej aspektach, studiuje kompozycję i dyrygenturę, nie stroni też od jazzu. Jest autorem wielu opracowań z zakresu muzyki rozrywkowej, kolęd i standardów jazzowych. Dokonał aranżacji na fortepian i kwintet smyczkowy wszystkich utworów Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę.





wstecz

góra