19 lutego 2023, niedziela, g. 11:00, sala koncertowa

Muzyczne spotkania z PGE Polską Grupą Energetyczną
KONCERT FAMILIJNY
VIVA BRASIL!


ZESPÓŁ PERKUSYJNY:
PIOTR ROBAK, MATEUSZ WRÓBLEWSKI, WIESŁAW MICHAŁEK, JANUSZ MŁYNARCZYK
AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA prowadzenie

Escola da Capoeiragem

kup bilet on-line

W środku zimy przeniesiemy się do słonecznej Brazylii, gdzie królować będzie samba i bossa nova. Porozmawiamy o tradycji, legendach i mitach z Ameryki Południowej oraz dowiemy się, czym jest słynna sztuka walki Capoeira.

Capoeira (czyt. kapueira) to niezwykła forma sztuki, która narodziła się w Brazylii w czasach niewolnictwa. Łączy w sobie elementy sztuki walki, tańca, muzyki etnicznej i popisy akrobatyczne. Początkowo praktykowana w tajemnicy przez niewolników zmuszanych do pracy na plantacjach, a także w czarnoskórych społecznościach brazylijskich miast, głównie Salvador w stanie Bahia (czyt. Baija), Recife, czy Rio de Janeiro. Przez długi czas zakazana, za jej praktykowanie wymierzane były srogie kary. Obecnie, zarówno w unowocześnionej, jak i tradycyjnej formie zdobywa dużą popularność we wszystkich krańcach świata.
Capoeira w Kielcach działa od prawie 20 lat, a nasza szkoła jest częścią dużej, międzynarodowej grupy capoeira, Escola da Capoeiragem (czyt. Eskola da Kapueirażem), która działa między innymi w Brazylii, Belgii, Irlandii, Polsce, czy we Włoszech. Dzięki temu nasi uczniowie mają możliwość nauki pod czujnym okiem brazylijskich mistrzów, oraz zdobywania nowych stopni na corocznych warsztatach z udziałem licznych gości. Obecnia zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, w środy i piątki w Szkole Podstawowej nr 19 na ulicy Targowej.


PIOTR ROBAK
Jest absolwentem Liceum Muzycznego w Koszalinie, Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz studiów podyplomowych w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie (dyplom z wyróżnieniem). Umiejętności doskonalił również w klasie solistycznej. W latach 1994-99 był członkiem Percussion Ensemble Stuttgart. Jest członkiem-założycielem Koszalińskiej Grupy Perkusyjnej. Zasiada w radzie programowej Międzynarodowych Dni Muzyki Perkusyjnej odbywających się od 20. lat w Koszalinie. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, szczecińskiego ośrodka TVP oraz dla TVN. Jako solista i kameralista występował w Polsce oraz w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii i Japonii. Od 1999 jest perkusistą Filharmonii Świętokrzyskiej.


JANUSZ MŁYNARCZYK
Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie perkusji prof. Stanisława Welanyka. Obecnie pracuje na stanowisku muzyka-solisty w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz jest pedagogiem w kieleckich szkołach muzycznych. Często koncertuje jako solista i kameralista. Współpracuje z Trio Jazzowym, Kielecką Grupą Perkusyjną, Animato i Dixieland Band. Za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce został wyróżniony nagrodą indywidualną II stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.


MATEUSZ WRÓBLEWSKI
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kielcach oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczestnik warsztatów perkusyjnych w zakresie kameralistyki i gry solowej, prowadzonych między innymi przez: Andersa Åstranda, Emmanuela Séjourné czy Cezarego Konrada. Brał udział w koncertach z perkusyjnymi zespołami kameralnymi: Percussion Studio, The Bacewicz Percussion Ensemble. Był członkiem zespołu Nova Bossa. Prowadzi współpracę z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Filharmonii Łódzkiej. Zajmuje się też działalnością pedagogiczną.


WIESŁAW MICHAŁEK
Ukończył w 1990 studia w klasie perkusji prof. Tadeusza Deputata w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W tym samym roku rozpoczął pracę w Filharmonii Świętokrzyskiej. Koncertuje jako muzyk solowy i orkiestrowy. Współpracuje również z formacjami grającymi różne style muzyczne. Jest członkiem i współzałożycielem zespołu Trio Con Bravura, który w 1996 zdobył I miejsce na Konkursie Muzyki Salonowej i Tanecznej we Wrocławiu. Od kilkunastu lat gra również w Kieleckiej Grupie Perkusyjnej.


AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA
Jest flecistką Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Prowadzi audycje muzyczne w szkołach na terenie województwa świętokrzyskiego, koncerty z cyklu Akademia Melomana, a także okrasza słowem koncerty symfoniczne i kameralne odbywające się w Kielcach i innych miastach regionu. Bierze udział w cyklach muzycznych: Z muzyką przez wieki, Zamkowe spotkania z muzyką oraz w festiwalach Jeunesses Mussicales.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna