18 października 2022, wtorek, g.18.30, sala kameralna

KONCERT KAMERALNY
ALEGORIE


LLLEGGIERO WOODWIND TRIO:
MAKSYMILIAN LIPIEŃ obój
PIOTR LATO klarnet
DAMIAN LIPIEŃ fagot

ANDRZEJ KRZANOWSKI Trio na obój, klarnet i fagot
WOJCIECH WIDŁAK Salve Regina. Alegoria na trio stroikowe
ANDRZEJ DOBROWOLSKI Trio na obój, klarnet i fagot
BENEDYKT KONOWALSKI Mini-Rondo na trio stroikowe


Projekt wykonawczy realizowany w ramach Stypendium Twórczego MKiDN na rok 2022.

kup bilet on-line




Projekt wykonawczy realizowany ze Stypendium Twórczego MKiDN na rok 2022, którego celem jest prezentacja oraz promocja zapomnianej polskiej muzyki współczesnej, obejmującej literaturę kameralną na trio stroikowe twórców takich jak A. Krzanowski, A. Dobrowolski, W. Widłak, B.Konowalski.
LLLeggiero Woodwind Trio powstało w 2018 roku w Krakowie. Muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie, a obecnie prowadzą tam klasy w swoich specjalnościach. Od wielu lat prowadzą działalność solową oraz kameralną w różnych formacjach. Koncertowali na wielu uznanych Festiwalach w Polsce i poza granicami kraju. Trio dokonało wielu nagrań zarówno dla Polskiego Radia, jak i wydawnictw Tacet, Accentus, Le Fox Music, DUX, Universal Music. W ostatnim czasie Trio miało zaszczyt wystąpić z serią koncertów w Polsce u boku światowej sławy skrzypaczki Kai Danczowskiej w ramach obchodów 70. urodzin artystki. W 2021 r. trio zdobyło II miejsce w prestiżowym konkursie Medici International Music Competition.

MAKSYMILIAN LIPIEŃ
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem dra hab. Arkadiusza Krupy. Od 2008 roku jest pierwszym oboistą NOSPR. Jako solista uczestniczył w wielu festiwalach m.in.: VII Międzynarodowym Przemyskim Festiwalu Salezjańskie Lato, XXIX Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej.
Jest laureatem III miejsca na III Międzynarodowym Akademickim Konkursie Oboistów i Fagocistów w Łodzi (III Nagroda ex eqvo - I i II nagrody nie przyznano), II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Olsztynie, I miejsca na Makroregionalnych Przesłuchaniach Instrumentów Dętych Drewnianych w Lublinie oraz IV miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku. Był stypendystą fundacji Porozumienie bez barier Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Uzyskał również stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Uczestniczył w Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii oraz Międzynarodowej Akademii Bachowskiej pod dyrekcją Helmutha Rillinga.
Współpracuje z wieloma orkiestrami m.in. Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, z którymi dokonał licznych nagrań płytowych i archiwalnych m.in. dla Polskiego Radia, wytwórni Sony Classical oraz Dux. Uczestniczył w icznych tournée w kraju i zagranicą m.in.: w Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii i Francji. W latach 2004-2005 był pierwszym oboistą Narodowej Libańskiej Orkiestry Symfonicznej w Bejrucie.
Oprócz ożywionej działalności koncertowej prowadzi również działalność pedagogiczną. W latach 2006-2008 i 2011-2013 był nauczycielem klasy oboju w Zespole Szkół Muzycznych w Przemyślu, w latach 2008-2013 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Nowym a 2013-2015w Szkole Muzycznej I i II st. im B. Rutkowskiego w Krakowie. Od 2013 roku jest również asystentem w klasie oboju prof. Jerzego Kotyczki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadził liczne kursy muzyczne m.in.: wakacyjne warsztaty muzyczne Czas na muzykę (Lipniak 2015), zimowe warsztaty muzyczne Orkiestrofania III (Lipiniak 2014), prowadził próby sekcyjne grupy dętej Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii (2014).


PIOTR LATO już jako uczeń, a potem student klarnetu uzyskał szereg nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach muzycznych, m.in. w 2002 roku został półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego „Praska Wiosna” w Pradze, w 2006 roku zdobył III nagrodę w IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku, a w ostatnim czasie II nagrodę w MEDICI International Music Competition.
Jego ożywiona działalność artystyczna i naukowa została wielokrotnie doceniona poprzez liczne stypendia oraz odznaczenia, m.in. odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2016), Nagrodę Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi” za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury (2019), Brązowy Krzyż Zasługi (2019), Partnerstwo dla Muzyki 2.0 (2020), Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020) oraz odznakę „Honoris Gratia” Miasta Krakowa (2021).
Wziął udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, takich jak Festiwal Wielkanocny Ludwiga van Beethovena, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Muzyka w Starym Krakowie, Musica Polonica Nova, Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”. Zrealizował szereg nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych dla wytwórni polskich i zagranicznych, m.in. DUX, Centaur Reccord, Le Foxx Music, Universal Music.
Prowadzi działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Od 2006 roku jest zawodowo związany z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, początkowo na stanowisku asystenta w klasie klarnetu. W 2011 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w zakresie instrumentalistyki, po czym objął stanowisko adiunkta. W 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki. Od roku 2020 jest kierownikiem Katedry Instrumentów Dętych Drewnianych i Akordeonu w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie na stanowisku profesora AMKP.
Od 2004 roku pełni funkcję pierwszego klarnecisty Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Gościnnie koncertuje z wieloma orkiestrami i zespołami, jak również solo. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. Współpracuje z Henri Selmer Paris, MARCA Reeds oraz Chedeville USA.


DAMIAN LIPIEŃ
Ukończył z wyróżnieniem studia w klasie fagotu Kazimierza Siudmaka w Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 2000–2001 był stypendystą programu Socrates-Erasmus w Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn-Bartholdy Leipzig, gdzie kształcił się pod kierunkiem Wernera Seltmanna. W trakcie studiów współpracował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Capella Cracoviensis, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej i Tarnowską Orkiestrą Kameralną.
W 2002 r. zakwalifikował się do konkursu Praska Wiosna i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium.
Po ukończeniu studiów został pierwszym fagocistą Filharmonii Częstochowskiej, następnie piastując to stanowisko w Lebanese National Symphony Orchestra (2002–2004). W latach 2004–2005 był związany z Orkiestrą Capella Cracoviensis jako fagocista-kameralista. Od 2005 do 2010 r. był pierwszym fagocistą Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.
Jako solista koncertował z Orkiestrą Kameralną Fresco Sonare, Filharmonią Podkarpacką w Rzeszowie i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Od 2008 r. pracuje w NOSPR. Nawiązał również współpracę z Orkiestrą Sinfonietta Cracovia i Polską Filahrmonią Kameralną Sopot.
Brał udział w wielu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Dokonał licznych nagrań, m.in. dla Polskiego Radia oraz niemieckich wytwórni płytowych Tacet i Accentus. W 2013 r. był członkiem jury International Interpretative Competition for Wind Instruments w Brnie.
Prócz aktywności orkiestrowej prowadzi również działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie. Od 2008 r. jest związany z Akademią Muzyczną w Krakowie, pełniąc funkcję asystenta w klasie fagotu Kazimierza Siudmaka, Krzysztofa Kamińskiego i Davida Tomàsa Realpa (Hochschule für Musik Karlsruhe). W 2016 r. uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej. W tym samym roku wygrał konkurs na stanowisko asystenta w Katedrze Instrumentów Dętych Drewnianych i Akordeonu Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie obecnie prowadzi klasę fagotu. Od października 2016 r. współpracuje z Frankiem Forstem z Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar. Ponadto od kilku lat współpracuje z fundacjami Cultura Animi i Teraz Muzyka, prowadząc warsztaty muzyczne dla uzdolnionej młodzieży.

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna