Gdyby chcieć określić jednym słowem program koncertu przygotowanego na inaugurację Festiwalu Jeunesses Musicales, którego w tym roku mamy trzydziestą pierwszą odsłonę, to pierwsze skojarzenie podpowiada – hity. Pięć bardzo znanych, od samych premier cieszących się niesłabnącym powodzeniem utworów wielkich kompozytorów okresu romantyzmu: Smetany, Wieniawskiego, Liszta i Bizeta.
Nasz pełen emocji (jak to u romantyków) wieczór rozpoczniemy od dzieła Bedřicha Smetany pt. Blanik, ostatniej części cyklu symfonicznego Moja ojczyzna, sławiącego naród czeski i piękno jego krainy. Blanik to góra, w której śpią bohaterowie wojen husyckich, czekając na sygnał wzywający do walki w obronie ojczyzny.
Powiadają, że wiele utworów nie powstałoby, gdyby nie miłość...Bez pamięci i bez nadziei zakochany Henryk Wieniawski stworzył miłosną Legendę, gdy tatuś wybranki kategorycznie sprzeciwił się oddaniu córeczki artyście z opinią lekkoducha. Jednak kiedy załamany kompozytor wykonał na koncercie pośród wzruszonych słuchaczy swoje sercem pisane dzieło, sir Hampton skapitulował wstrząśnięty głębią uczucia wyrażonego w cudownej urody muzyce. Czy to przypadkiem nie druga legenda, bowiem słychać było także o wydziedziczeniu córki, która uparła się wyjść za Wieniawskiego...
Wariacje op. 15 tego samego twórcy to kompozycja równie popularna, co trudna technicznie dla solisty i wymagająca od niego wirtuozowskich umiejętności.
Podobnie Koncert Es-dur Ferenca Liszta zasadza się na błyskotliwej technice gry, a jego nieustające powodzenie warunkuje wyjątkowy rozmach i węgierski temperament. Na zakończenie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej wykona I suitę z Arlezjanki Georgesa Bizeta przyjmowaną z niezmiennym entuzjazmem przez filharmoniczną publiczność.
Solistami w tym koncercie będą, zgodnie ze statutowymi priorytetami Jeunessesu, młodzi i bardzo utalentowani artyści: Mateusz Michał Makuch – uczeń znakomitego prof. Bartosza Bryły, laureat międzynarodowych prestiżowych konkursów skrzypcowych, oraz Adam Kośmieja – absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i – od roku - Manhattan School of Music.
Młodym adeptom sztuki towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej, wyróżnionej m.in. nagrodą dla Najlepszego Polskiego Uczestnika V Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego.
Natomiast w tym muzycznym gąszczu pysznej muzyki pomoże nam się poruszać znakomita Beata Młynarczyk, którą od czasu debiutu na naszej estradzie w ubiegłym roku z jednakowym zachwytem wita publiczność kielecka.


MATEUSZ MICHAŁ MAKUCH
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat. Jest dwukrotnym finalistą Konkursu Młody Muzyk Roku (TVP Kultura). Mając 13 lat, wystąpił jako solista z Polską Orkiestrą Radiową, uzyskując największą ilość głosów telewidzów w finale Krajowych Eliminacji do Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków 2008 w Warszawie. Obecnie jest uczniem klasy maturalnej OSM im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Kształci się pod kierunkiem prof. Bartosza Bryły oraz mgr Marcina Suszyckiego. Zdobywał główne nagrody na krajowych oraz międzynarodowych konkursach skrzypcowych, m.in.: Music Festival & Master Class Piła 2012, Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA w Warszawie, Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim, nagrody Miasta Poznania i Miasta Gdańska, Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie, Międzynarodowym Konkursie Młody Paganini, Ogólnopolskim Konkursie Skrzypce dla Najlepszych w Szczecinie, Ogólnopolskim Konkursie Młody Paganini w Legnicy, Ogólnopolskim Konkursie im. St. Hajzera w Zielonej Górze. W swoim dorobku artystycznym ma liczne recitale oraz występy z towarzyszeniem orkiestr na scenach wielu Filharmonii w naszym kraju. Koncertował również za granicą, m. in.: w Kanadzie i Niemczech. Grając w Poznańskiej Orkiestrze Kameralnej L'Autunno, koncertował m. in. w Brukseli, Berlinie oraz w Sali Kongresowej w Warszawie. Stypendysta: MKiDN „Młoda Polska”, KFnRD, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Zielona Góra, Województwa Lubuskiego, Miasta Poznania, Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego. Swoje umiejętności doskonalił, uczestnicząc w Kursach Mistrzowskich w kraju i za granicą, m. in.: podczas „Morrningside Music Bridge” w Calgary oraz pod kierunkiem wielu wybitnych skrzypków z Polski, USA, Kanady, Japonii, Chin oraz Rosji (Maxim Vengerov).

ADAM KOŚMIEJA
Bydgoszczanin; przygodę z muzyką rozpoczął jako 6-latek od gry na fortepianie w klasie Ludmiły Kasyanenko. Pierwszy raz wystąpił z orkiestrą, mając 11 lat (Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy). Student prestiżowego nowojorskiego konserwatorium muzycznego Manhattan School of Music, wyróżniony stypendium Harold and Helen Schonberg Pianist scholarship w klasie Solomona Mikowskiego; w tej uczelni został także zapisany na liście najpilniejszych i najlepszych studentów (Dean’s List). Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego.
Koncertował w Polsce, Francji, Hiszpanii, Szwecji oraz Stanach Zjednoczonych. W 2008 wystąpił w nowojorskiej Weill Recital Hall w Carnegie Hall oraz dal recital fortepianowy w Yamaha Piano Artist Services in New York.
Jest laureatem: I nagrody w Konkursie Pianistycznym im. Mieczysława Munza w Nowym Jorku (2009), II nagrody w Eisenberg-Fried Concerto Competition w Nowym Jorku (2009), I nagrody w III Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Columbia University w Nowym Jorku (2010).
Otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszcz oraz marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pracował pod okiem takich artystów, jak m.in. Garry Graffman, Arie Vardi, Dimitri Bashkirov, David Dubal, Dina Yoffe, Eugen Indjic, David Krakauer, Waldemar Wojtal, Janusz Olejniczak, Ian Hobson, Simca Heled, Daniel Stabrawa, Laurin Smukler, Jerzy Maksymiuk.

MARTA KLUCZYŃSKA
Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Marka Pijarowskiego oraz fortepian w klasie prof. Elżbiety Karaś- Krasztel. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u takich dyrygentów, jak: Colin Metters, Gabriel Chmura czy Jerzy Salwarowski, a także na warsztatach organizowanych przez European Network of Opera Academies – Edinburgh Festival (Wielka Brytania) 2010, Académie du Festival d’Aix-en-Provence (Francja) 2011. W 2011 otrzymała Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Uczestnika V Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego.
Od początku sezonu artystycznego 2008/2009 artystka pracuje w Operze Narodowej jako asystent dyrygenta, gdzie prowadziła spektakle: W Krainie czarodziejskiego fletu, balety Tristan, I przejdą deszcze.., oraz premierę opery Benjamina Brittena Sen nocy letniej. Współpracowała z takimi dyrygentami, jak Valery Gergiev, Marc Minkowski, Jacek Kaspszyk czy Gabriel Chmura. W obecnym sezonie artystycznym jako asystent dyrygenta pracowała także podczas produkcji opery Tannhauser w Teatro Municipal de Santiago (Chile) oraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia.
Jako dyrygent występowała z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, Operą na Zamku (Szczecin), Orkiestrą Symfoniczną UMFC (opery La Boheme, Halka – wersja wileńska, Widma, Die Verschworenen), Orkiestrą Symfoniczną UMFC – filia w Białymstoku, zespołem Scontri Ensemble (Warszawska Jesień 2010). W nadchodzącym sezonie artystycznym 2012/2013 poprowadzi premierę spektaklu Projekt P w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

BEATA MŁYNARCZYK
Ukończyła studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Warszawie – dyplom z wyróżnieniem. Jej praca magisterska nagrodzona została II nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Wydziałów Teorii Muzyki i Muzykologii. Obecnie wykłada przedmioty teoretyczne w Zespole Szkół Muzycznych i jest nauczycielem muzyki w Zespole Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie. Od 1998 prowadzi cykl koncertów dla młodzieży w Filharmonii Częstochowskiej, w której do października ub. r. była dyrektorem. Z jej inicjatywy w Filharmonii Częstochowskiej zaistniał nowy autorski projekt edukacyjny „Szkoła na Parnasie” oraz z sukcesem odnowiono cykl Niedzielnych Poranków Symfonicznych dla dzieci. Działa w Zarządzie Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie, współorganizującego wiele konkursów i festiwali. Uhonorowana została Nagrodą II stopnia Prezydenta Miasta Częstochowy Dla Nauczycieli i Dyrektorów Szkół, odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury, srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji przyznanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo Handlową. Dwukrotnie była nominowana do tytułu Regionalnego Mistrza Mowy Polskiej.




powrót do strony głównej