18 czerwca, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
ZAKOŃCZENIE SEZONU
TOMASZ STRAHL wiolonczela
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
E. PAŁŁASZ Dziewczyna o płowych włosach. Preludium na orkiestrę
R. SCHUMANN Koncert wiolonczelowy a-moll op.129
L.van BEETHOVEN I Symfonia C-dur op. 21
Koncert na VOD
Tytuł utworu Edwarda Pałłasza (1936-2019) Dziewczyna o płowych włosach nawiązuje do słynnego fortepianowego preludium Claude`a Debussy`go Dziewczyna o włosach jak len. Motywem przewodnim dzieła Pałłasza jest arabeskowy temat, który podlega wielu przeobrażeniom, zawsze jednak słyszalny i rozpoznawalny; malowany pastelowymi barwami lub wtopiony w bardziej burzliwy przebieg. Kompozytor napisał w komentarzu: „Utwór zadedykowany został Marii Fydrych, która od grudnia 1986 roku jest moją żoną”.
O Koncercie wiolonczelowym Roberta Schumanna tak wypowiedział się jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów – Pablo Casals: „Jedno z najpiękniejszych dzieł, jakie istnieją, muzyka uduchowiona od pierwszej do ostatniej nuty”. Koncert nigdy nie został wykonany za życia Schumanna i długo pozostawał w zapomnieniu. Premiera odbyła się 23 kwietnia 1860 roku, cztery lata po jego śmierci, w Oldenburgu. Utwór bardzo emocjonalny, uwagę zwraca niesłychanie liryczna część druga. Dzieło grane jest attaca, ponieważ Schumann nie znosił oklasków pomiędzy częściami. Koncert usłyszymy w interpretacji Tomasza Strahla, doskonale znanego w Kielcach wybitnego artysty.
Ludwig van Beethoven napisał I Symfonię C-dur w latach 1899-1800. Choć dzieło wykazuje wyraźne wpływy Symfonii 97 Haydna i Symfonii Jowiszowej Mozarta, to jednak wiele epizodów I Symfonii przemawia
mocnym i czystym głosem przyszłego autora Eroiki czy też Symfonii Piątej, Siódmej oraz Dziewiątej.
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Jacek Rogala.
TOMASZ STRAHL
Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie prof. K. Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne Studium Podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu u prof. T. Kühne. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in. w Poznaniu, Warszawie, a także w San Sebastian. Otrzymał również nagrodę-stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC w 1994. Odbył liczne tournée po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla CBC Radio w Kanadzie. Był kilkakrotnie nominowany do nagrody Fryderyk, a w 2003, 2019 i 2020 został jej laureatem. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Płd. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Od 2012 bierze udział w promocji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją prof. Jana Ekiera. Efektem tej współpracy jest również nagranie płyty z utworami kameralnymi Fryderyka Chopina (DUX), która otrzymała nagrody fonograficzne czasopism muzycznych Scherzo i Pizzicato oraz nominację do nagrody Fryderyk”.
Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm, Norymberga 1778.
JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej
strona główna
Czerwiec 2021
|