Czas trwania: 185 min.
Spektakl z napisami polskimi.
Kiedy Giuseppe Verdi brał na warsztat słynny literacki pierwowzór Williama Szekspira, miał siedemdziesiąt lat, a za sobą takie arcydzieła, jak: Nabucco, Rigoletto czy Aida. Będąc zatem pod presją własnych dokonań, nie mógł obniżać poprzeczki, szczególnie że oczekiwania były ogromne. I wyczarował – kolejną operę, chyba na miarę apetytów zarówno krytyki, jak i melomanów, bowiem prapremiera Otella w mediolańskiej La Scali przerodziła się w jeden wielki triumf kompozytora.
Dzieło Verdiego wg mistrzowskiego libretta Arrido Boity – ów dramat ambicji i zazdrości – przeniósł na scenę MET Ellijah Moshinsky, australijski reżyser operowy i telewizyjny. Pracował m.in. w Royal Opera House, Royal National Theatre, telewizji BBC. Otello grany był w największym teatrze operowym świata 314 razy, zaś premiera obecnej inscenizacji odbyła się 6 kwietnia 1994 roku, wzbudzając zachwyt, głównie ze względu na fantastyczne wykonanie. Spektakl skrojony jest według klasycznych reguł – klasyczna scenografia, klasyczne kostiumy – jedyna nowość dotyczy operowania światłem, którego zmiana natężenia w trakcie nawet jednej sceny wspaniale współgra z budowaną z wielką znajomością dramaturgicznych wymogów atmosferą, gęstą od emocji.
Na scenie – plejada gwiazd. Renée Fleming – warto ją zobaczyć i posłuchać choćby dla dwu arii: Pieśń o wierzbie i Ave Maria. Johann Botha – tenor o mocnym, ciemnym głosie, rolę Otella śpiewał nie po raz pierwszy, i tym razem z dużą ekspresyjnością. W roli Cassia wystąpił atrakcyjny 28-letni śpiewak amerykański. Przedstawienie jednak zdominował niezrównany Falk Struckman, niemiecki bas-baryton w fantastycznie wykreowanej roli bezwzględnego Jagona, który przy pomocy intrygi niszczy miłość Otella do Desdemony i doprowadza obojga kochanków do śmierci. Za pulpitem dyrygenckim stanął Siemion Byczkow.
Transmisja przeprowadzona jest bezpośrednio z Nowego Jorku, co oznacza, że
każdy widz będzie miał poczucie bezpośredniego uczestnictwa w spektaklu i znajdzie się w gronie tysięcy widzów, oglądających w tym samym momencie to samo przedstawienie na całym świecie.
Ceny biletów – 45 zł.
powrót do strony głównej
|