Urzeczony pięknem, zafascynowany tajemnicą, doznający nabożnego zadziwienia dla harmonii natury, próbuje Aleksander Borodin namalować dźwiękami całą urodę „rosyjskich pustaci” w obrazie symfonicznym pt. W stepach Azji Środkowej. Czy mu się to udaje? Świetnie wykształcony naukowiec – chemik, profesor Akademii Medycznej, ale samouk, jeśli chodzi o wiedzę muzyczną z zakresu kompozycji – z niemal metafizycznym zmysłem rozwija i snuje muzykę w perspektywicznej dali bezkresnego stepu... Tak oto rozpoczniemy symfoniczny wieczór, pełen romantycznych uniesień.
Z dźwiękowym malarstwem, które swe apogeum uzyskało w epoce, gdy uczucie grało pierwszoplanową rolę, będziemy mieli do czynienia także na zakończenie piątkowego koncertu, a będzie to mistrzowskie dzieło 19-letniego Felixa Mendelsohna – Muzyka do Snu nocy letniej op. 61. Elfenromantik, tak jeszcze określają znawcy przedmiotu tę melodyjną, lekką, liryczną kompozycję, przede wszystkim rozpływając się z zachwytu nad pierwszą jej częścią – Uwerturą, choć nie do pogardzenia będzie wysłuchanie w tym kontekście zarzynanego często w sali ślubów Marsza weselnego.
Nim jednak wyjdziemy w majową noc w rytm sugestywnego utworu, wcześniej pozwolimy się oczarować wirtuozerią i zmiennymi nastrojami Koncertu wiolonczelowego d-moll Éduarda Lalo, a to za sprawą Tomasza Strahla. Artysta gra na instrumencie Leopolda Widholma z 1778 roku, zatem wysłuchanie tego klasycznego Koncertu w wirtuozowskim wykonaniu czołowego polskiego wiolonczelisty, na cudownym, historycznym instrumencie, będzie dodatkowym bonusem przygotowanym dla kieleckich melomanów.
Nad całością romantycznych brzmień czuwać będzie Czesław Grabowski – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zielonogórskiej oraz szef festiwalów zielonogórskich: „Mistrzowie polskiej wiolinistyki, „Wschód – Zachód”, Międzynarodowego Festiwalu Organowego.



TOMASZ STRAHL
Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. K. Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne Studium Podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu u prof. T. Kühne. Studiował również kameralistykę pod kierunkiem Krzysztofa Jakowicza, z którym występuje od wielu lat. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wykonawczych, m. in. w Poznaniu, Warszawie, a także w San Sebastian ( I nagroda V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. N. Zabaleta w Hiszpanii w 1991). Otrzymał również nagrodę-stypendium polsko-japońskiej Fundacji JESC w 1994. Występował pod batutą wielu polskich i zagranicznych dyrygentów, z takimi orkiestrami jak: NOSPR, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Sofijska, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Orchestra Sinfonica Municipal Saõ Paulo i in. Współpracuje z Kwartetem Wilanów i Śląskim. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych (Schauspielhaus w Berlinie, Brucknersaal w Linzu, St. John's Smith Square w Londynie, Art Center w Tel Avivie, Toppan Hall w Tokyo, L'Auditorii w Barcelonie, Sala im. M. Glinki w Sankt Peterburgu). Odbył liczne tournée po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii. Jest współzałożycielem Chopin Duo. Na koncie artystycznym ma m.in. rejestrację słynnego, niedawno odnalezionego Koncertu Stojowskiego. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej; jest laureatem Fryderyka 2003. Wykładał podczas licznych kursów mistrzowskich w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii oraz w Ameryce Płd. W 2005 poprowadził cykl wykładów i koncertował podczas prestiżowej Akademii Międzynarodowej „Wien, Prag, Budapest, 05”. Prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Warszawie. Gra na instrumencie Leopold Widhalm - Norymberga, 1778.

CZESŁAW GRABOWSKI
Dyrygent, kompozytor; urodził się w 1946 roku w Sosnowcu. Studiował kompozycję i dyrygenturę w PWSM w Katowicach. Autor wielu utworów symfonicznych, kameralnych i chóralnych, wykonywanych zarówno w kraju i za granicą. Jako dyrygent współpracuje z wieloma orkiestrami polskimi i zagranicznymi, wykonując muzykę oratoryjną, symfoniczną, operową i popularną. Koncertował m.in. w Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, na Ukrainie, Białorusi i we Włoszech. Występuje z najwybitniejszymi solistami polskimi i zagranicznymi.
Od 1986 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda, a także dyrektorem dorocznych imprez muzycznych: Festiwalu Smyczkowego „Mistrzowie polskiej wiolinistyki”, Międzynarodowego Festiwalu „Wschód - Zachód” w Zielonej Górze oraz Międzynarodowego Festiwalu Organowego.
Jest honorowym Obywatelem Miasta Zielona Góra. Za działalność i osiągnięcia artystyczne został odznaczony przez Ministra Kultury medalem: Zasłużony dla Kultury Polskiej (2004) oraz „Gloria Artis” (2005). Zajmuje się również pracą pedagogiczną; obecnie pełni funkcję Profesora Uniwersytetu Muzycznego w Szczecinie.