PIĄTEK, 18 marca, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

Laureat Konkursu Chopinowskiego 2021
JACEK ROGALA dyrygent

W. A. MOZART 32 Symfonia G-dur KV 318
G. PSTROKOŃSKA-NAWRATIL ULURU. Czas Snu z cyklu ekomuzyka (prawykonanie)
S. RACHMANINOW II Koncert fortepianowy c-moll, op. 18
F. CHOPIN II Koncert fortepianowy f-moll, op. 21

Bilety w cenie: normalny – 60 zł, ulgowy – 50 zł

MKDNiS NIMiT

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.
„Zamówienia kompozytorskie” - program Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
realizowany przez Narodowy Instytutu Muzyki i Tańca

Koncert rozpocznie Symfonia G-dur Mozarta, która jest właściwie uwerturą, złożoną z trzech krótkich i następujących po sobie bez przerwy części. Pełna wigoru stanowi swojego rodzaju wstęp do pozostałych, jakże odmiennych kompozycji wieczoru. Premierowe wykonanie nowej kompozycji G. Pstrokońskiej – Nawratil Uluru. Czas Snu (utwór zamówiony przez Filharmonię Świętokrzyską) jest symbolicznym pomnikiem natury, który został oddany dźwiękami. Kompozytorka w utworze wykorzystuje rozbudowaną obsadę orkiestry, która jest istotna dla dbałości o oryginalną i pulsującą kolorystykę. Po przerwie usłyszymy II Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina, którym Martin Garcia Garcia zachwycił jurorów Konkursu Chopinowskiego zdobywając nagrodę za jego najlepsze wykonanie. Chopinowski Koncert f-moll stał się punktem wyjścia dla koncertu romantycznego, wraz z Koncertami a-moll Schumanna i g-moll Mendelssohna. Zdzisław Jachimecki zauważył, że o jego niepowtarzalnej poetyckości zadecydować mogła „metryka pochodzenia z osobistych przeżyć”. Nie da się zaprzeczyć. Koncert f-moll jawi się istotnie jako dzieło młodzieńczego natchnienia uskrzydlonego uczuciem pierwszej miłości. Utwór zainspirowany uczuciem do Konstancji Gładkowskiej został wydany w parę lat później z dedykacją dla Delfiny Potockiej.

MARTIN GARCIA GARCIA ten charyzmatyczny pianista hiszpański urodził się w 1996 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat u Natalii Mazoun i Ilyi Goldfarba. Obecnie jest studentem w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie w klasie prof. Galiny Egujazarowej oraz Mannes School of Music w Nowym Jorku w klasie Jerome’a Rose’a. Pianista zdobył nagrody na wielu konkursach pianistycznych w rodzinnej Hiszpanii, m.in. w Barcelonie, San Sebastian i Madrycie, oraz poza granicami (m.in. w Moskwie). W 2021 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Cleveland oraz III nagrodę i nagrodę za najlepszy koncert na 18. Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie.
Ma na swoim koncie liczne recitale i koncerty z orkiestrami w Hiszpanii i USA, odbył m.in. tournée z Freixenet Symphonic Orchestra pod batutą Josepa Ponsa. Brał udział w wielu festiwalach i kursach mistrzowskich, w tym u nieżyjącego już wybitnego pianisty i pedagoga Wladimira Krajniewa.

JACEK ROGALA
dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej