17 grudnia, wtorek, g. 18.30, sala kameralna
RECITAL WOKALNY
JOANNA FRESZEL sopran
ŁUKASZ CHRZĘSZCZYK fortepian
K.SZYMANOWSKI Słopiewnie op. 46 bis: Słowisień, Zielone słowa, Święty Franciszek, Kalinowe dwory, Wanda
J. LEFELD Zachowaj mnie u swoich drzwi, Na wyciągniętych deszczu strunach, Cóż jest prócz nieba
G. BACEWICZ Rozstanie, Samotność, Róże, Sroczka, Boli mnie głowa
K.SZYMANOWSKI Rytmy dziecięce op. 49, Ślub królewny, Jak się najlepiej, Trzmiel i żuk, Święta Krystynka,
Gil i sroka, Kot, Myszy, Nikczemny szpak
Sz.LAKS Huit chants populaires juifs: Ich bin a balagole, Wigenlid, Di gilderne pawe, Unser rebeniu, In droȉsn is a triber tog,
Gwaldže brider, Di alte kashe, Fraȉtik far nacht
Z. MYCIELSKI Pięć pieśni weselnych do słów Brunona Jasieńskiego: Tańcowała izba, stół, Padał deszcz, płakał deszcz,
Grajże Josek, grajże Berek, A musiałażeś ty, Maryś, Tańcowała izba, sień
K. SZYMANOWSKI Pieśni kurpiowskie op. 58 Leciały zórazie, Uwoz mamo, U jeziorecka
„Scena dla Muzyki Polskiej”
Koncert współorganizowany w ramach programu Instytutu Muzyki
i Tańca
„Scena dla Muzyki Polskiej”
kup bilet on-line
Scena dla Muzyki Polskiej to nowy program Instytutu Muzyki i Tańca przeznaczony dla polskich artystów wykonawców, realizowany we współpracy z Filharmonią Narodową i instytucjami artystycznymi w kraju. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską będą prezentowane w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej i powtarzane w innych miastach w Polsce, w tym w Kielcach.
W repertuarze koncertu pomieszczona została polska liryka wokalna XX w. Centralną postacią jest tutaj Karol Szymanowski. Fragmenty trzech jego opusów zestawione są z cyklami Jerzego Lefelda, Zygmunta Mycielskiego i Szymona Laksa oraz wyborem pieśni tegorocznej jubilatki - Grażyny Bacewicz. Klucz do owego programu tkwi w różnorodności, zarówno w sferze dźwięku, jak i słowa.
Wiele z tych pieśni artyści nagrali na płycie Śpiewnik polski, która nakładem Orphée Classics ukazała się właśnie w sprzedaży.
JOANNA FRESZEL
Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury, programu Pro Polonia, ISA2012, dwa razy zgłoszona do Paszportów Polityki, odznaczona medalem Magna cum Laude i Stypendium Młoda Polska (2014), Złotym Orfeuszem (2016). Nominowana w dwóch kategoriach do nagrody Fryderyki 2016 za album real life song. Uzyskała szereg nagród, m.in. na: Konkursie im. Halskiej, Konkursie im. Szymanowskiego, Konkursie im. Reszków, Belvedere im. Gabor, J:opera Voice Competition isa 12. Finalistka Viotti Competition. Nagrywała muzykę do filmów, słuchowisk. Współpracuje z Estońską Operą Narodową. Ukończyła Wydział Wokalny (klasa Jadwigi Rappé) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, choć z powodzeniem sięga do dzieł wszystkich epok. Jest magistrem inżynierem Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie.
ŁUKASZ CHRZĘSZCZYK
Pianista, solista i kameralista, adiunkt w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat, początkowo u Elżbiety Saramy, później w PSM II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie Andrzeja Domina. W 2014 ukończył studia pianistyczne na UMFC w klasach fortepianu Piotra Palecznego i kameralistyki fortepianowej Mai Nosowskiej. W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki. Laureat m.in. Grand Prix i wszystkich nagród specjalnych I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (2015).
W 2014 roku zadebiutował jako solista z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie; towarzyszyły mu również Polska Orkiestra Młodzieżowa im. Witolda Lutosławskiego, szwajcarska Jugendorchester „Il mosaico”, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Rzeszowska. W ramach własnej działalności pedagogicznej prowadził warsztaty muzyki kameralnej m.in. w Hochschule fur Musik Detmold (Niemcy) oraz w Eesti Muusika-ja Teatriakademia w Tallinie (Estonia), regularnie współpracuje również z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, prowadząc kursy kameralistyki w ramach warsztatów organizowanych przez Fundusz w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
strona główna
Grudzień 2019
|