17 MAJA, PIĄTEK | 19.00, SALA KONCERTOWA
VIII MIĘDZYNARODOWY KONKURS
PIANISTYCZNY IM. M. MOSZKOWSKIEGO
INAUGURACJA
JAN BIENIASZ, KAMIL PACHOLEC,
ANDRZEJ WIERCIŃSKI fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
PRZEMYSŁAW NEUMANN dyrygent
W. A. MOZART XXVII Koncert na fortepian i orkiestrę B-dur KV 595
P. CZAJKOWSKI I Koncert fortepianowy b-mol op. 23
S. PROKOFIEW III Koncert fortepianowy C-dur op. 26
kup bilet on-line
Koncert B-dur KV 595 to ostatnie – XXVII dzieło na fortepian i orkiestrę W. A. Mozarta. Ukończone zostało w styczniu 1791 roku. 5 grudnia tego samego roku „Geniusz z Salzburga” umiera w Wiedniu. Koncert mieści się w ramach dojrzałego klasycyzmu, ale to „muzyka przyszłości, w której będą królować uczucia, a namiętności staną się podstawowym motorem dla twórców przyszłych pokoleń” – jak przekonuje w swoim komentarzu zamieszczonym w książeczce koncertowej – Marcin Majchrowski.
Koncert b-moll to jedno z najbardziej znanych i lubianych dzieł Czajkowskiego, dedykowane znakomitemu pianiście-wirtuozowi – Hansowi von Bülowowi, choć napisane zostało na prośbę Artura Rubinsteina. Legenda fortepianu odmówiła jednak wykonania Koncertu jako „zbyt banalnego”, a jednocześnie niewykonalnego technicznie. Jak musiał się czuć Rubinstein, kiedy prapremiera w Bostonie w 1875 roku z Bülowem jako solistą stała się jednym wielkim sukcesem, a następnie utwór owiany nimbem popularności włączany był przez największe sławy do repertuaru?
Na zakończenie usłyszymy kolejne olśniewające dzieło fortepianowe – III Koncert
C-dur S. Prokofiewa. Zarzucana częstokroć muzyce Prokofiewa szorstkość harmoniczna zastąpiona zostaje brzmieniem nawiązującym do rosyjskiego folkloru przepełnionego liryzmem i melodyjnością. Utwór podzielony jest na trzy części: dynamiczne, żywiołowe, bowiem rytm będący motorem całej kompozycji stanowi tu niezwykle istotną rolę.
Koncerty wykonają trzej młodzi utalentowani artyści – Jan Bieniasz i Kamil Pacholec – wychowankowie ZPSM w Kielcach, obecnie studenci Akademii Muzycznych w Bydgoszczy i Katowicach, oraz Andrzej Wierciński urodzony w Warszawie, podopieczny Wojciecha Świtały w AM w Katowicach.
Orkiestrę poprowadzi Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej.
JAN BIENIASZ
Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatem międzynarodowych konkursów: Chopinowskiego w Wiedniu, 2018 (Grand Prix); Music without borders w Druskiennikach, 2016 (Grand Prix); w Paryżu, 2011 (I miejsce); a także, m.in. XII Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku, XIX Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego im. H. Czerny-Stefańskiej w Żaganiu, XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Młodych Wirtuozów w Zagrzebiu. Występował w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim w Warszawie, Sali Koncertowej Muzeum F. Chopina, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Grał m.in. z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Lwowską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Kameralną Wirtuozi Lwowa. Występował też w Wiedniu, Paryżu, Wilnie, Lwowie i Manchesterze. Jest laureatem Nagrody Specjalnej Ufundowanej przez Prezydenta RP dla najciekawszej osobowości XI Międzynarodowego Forum Pianistycznego Bieszczady bez Granic. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezesa Rady Ministrów. Był wielokrotnym laureatem nagrody Talenty Świętokrzyskie.
KAMIL PACHOLEC
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Szkole Muzycznej w Kielcach pod opieką Małgorzaty Kowalskiej. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie profesora Wojciecha Świtały. Jako jedenastolatek wykonał swój pierwszy koncert z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu (2012) – Grand Prix oraz I miejsce; w Gorlitz (2015) – I miejsce; im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie (2015) – Grand Prix; im. Cesara Francka w Kraainem /Bruksela (2015) – III miejsce, im. F. Chopina w Katowicach (2016) – główna nagroda i nagrody specjalne; oraz w International Livorno Piano Competition w Livorno we Włoszech (2018) – I nagroda. Występował w Polsce, we Francji, Włoszech oraz USA. W 2016 wziął udział w ogólnopolskim programie telewizyjnym Młody Muzyk Roku 2016. Koncertował jako solista, m.in. z Lwowską Orkiestrą Wirtuozów i Akademicką Orkiestrą im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Młodej Polski 2018. Od 2016 jest objęty programem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Młode Talenty.
ANDRZEJ WIERCIŃSKI
Naukę muzyki rozpoczął w wieku 6 lat w klasie fortepianu Anny Jastrzębskiej-Quinn w OSM II st. w Warszawie. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej
w Katowicach w klasie Wojciecha Świtały. Jest laureatem: I miejsca na VI Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie (2014), I miejsca na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Golden Ring
w Słowenii (2014), III miejsce na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu (2014), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie (2015). Finalista oraz laureat Specjalnej Nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na X Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt (2013), zdobywca I miejsca i Specjalnej Nagrody za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego na XVII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2012) oraz I miejsca i Specjalnej Nagrody za najlepsze wykonanie utworu M. Moszkowskiego na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego w Kielcach (2011). Był półfinalistą konkursu Młody Muzyk Roku (2014). Zakwalifikował się do drugiego etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2015).
PRZEMYSŁAW NEUMANN
Urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. W Akademii Muzycznej w Poznaniu ukończył studia na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce. Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, będąc jego dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym. Po obronie doktoratu podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zrealizował wówczas liczne projekty edukacyjno-artystyczne, jak: koncerty z Orkiestrą Symfoniczną (nagranie płyty z muzyką Karola Kurpińskiego), Orkiestrą Sinfonietta, coroczne operowe spektakle studenckie w Teatrze Wielkim w Poznaniu, koncerty w ramach cyklu Kreaspiracje. Od 2015 roku jest dyrektorem Filharmonii Opolskiej.
strona główna
Maj 2019
|