Na kolejnym koncercie z cyklu Akademia Melomana wybierzemy się do krainy opery. Tam poznamy młodą, utalentowaną sopranistkę Aleksandrę Orłowską, w wykonaniu której podziwiać będziemy najpiękniejsze arie z oper Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego i Gounoda. Artystce towarzyszyć będzie orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Tadeusza Wicherka – dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry Symfonicznej K. Namysłowskiego w Zamościu. W programie wieczoru pomieściliśmy również utwory orkiestrowe w interpretacji zespołu Filharmonii w pełnym składzie. W muzyczną podróż natomiast zabierze nas wytrawna podróżniczka po krainie Polihymnii – Agnieszka Nowak-Zagóra.
Wolfgang Amadeus MOZART Fantazja z opery Czarodziejski flet
Aria Donny Elwiry Ah, fuggi il traditor z I aktu opery Don Giovanni W.A. Mozarta
Gioacchino ROSSINI Fantazja Na dworze Rossiniego
Recytatyw i aria Małgorzaty O dieu! que de bijoux! - Ah! je ris de me voir si belle en ce miroir z III aktu opery Faust Charlesa Gounoda
Piotr CZAJKOWSKI Fantazja na tematy z opery Eugeniusz Oniegin
Recytatyw i aria Teneste la promessa... - Addio del passato z III aktu opery La Traviata Giuseppe Verdiego
Aria Musetty Quando me n'vo z II aktu opery Cyganeria Gioacchino Pucciniego
Giacomo PUCCINI Fantazja z opery Tosca
ALEKSANDRA ORŁOWSKA
Urodziła się w 1986. Studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalnym pod kierunkiem Izabelli Kłosińskiej. Ukończyła Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatką konkursów wokalnych w Warszawie, Wrocławiu, Częstochowie. W czerwcu 2010 wzięła udział w serii koncertów Classic Night w Zurichu, gdzie reprezentowała Teatr Wielki – Operę Narodową. Współpracowała z takimi dyrygentami, jak: Mirosław Jacek Błaszczyk, Czesław Grabowski, Marta Kluczyńska, Tadeusz Kozłowski, Maja Metelska, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Wicherek, Tadeusz Wojciechowski.
TADEUSZ WICHEREK
Jeden z czołowych polskich dyrygentów średniego pokolenia; ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeya. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u Rolfa Reutera (Komische Oper Berlin) i Helmuta Rilinga (Bach-Akademie Stuttgart). Jest laureatem nagrody WOSPR na III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (1986). Był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze oraz dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej, obecnie jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Orkiestry Symfonicznej K. Namysłowskiego w Zamościu, twórcą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu i Kaliskiej Sceny Operowej, dyrektorem artystycznym Festiwalu Kultury im Marka Grechuty w Zamościu, a także Festiwalu Kultury Włoskiej „Arte, Cultura, Musica e...”. Zajmuje się również kompozycją i reżyserią. W 2007 zrealizował autorski spektakl Strasznego dworu S. Moniuszki w Zamościu (kierownictwo muzyczne, reżyseria i koncepcja scenograficzna). Stale współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. W latach 1990-2009 zatrudniony był jako dyrygent w Warszawskiej Operze Kameralnej. Jest dyrektorem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej. Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, Europie, Azji, Ameryce Płn. i Śrd. W ubiegłym roku wystąpił z Orkiestrą Zamojską na jedynym koncercie z legendą rocka Jonem Lordem z Deep Purple w warszawskiej Sali Kongresowej. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Jest laureatem Złotej Dziesiątki konkursu Kaliszanin Roku 2000, Zamojskiej Osobowości Roku Morando 2010, posiada również odznaczenia, m. in. Zasłużony dla Kultury Polskiej.
AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA
Flecistka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Prowadzi audycje umuzykalniające w szkołach województwa oraz prowadzi koncerty z cyklu Akademia Melomana
|