17 lutego 2023, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
KARNAWAŁOWE PRZEBOJE


WALDEMAR MALICKI fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

EDWARD CZERNY Melodie Gershwina
GEORGE GERSHWIN Błękitna rapsodia na fortepian i orkiestrę
FRANCIS POULENC Sinfonietta

kup bilet on-line

Doskonale ułożony program na karnawałowy czas: od kreatora polskiej jazzowej muzyki orkiestrowej Edwarda Czernego, mistrza wplatania tanecznych rytmów w swe kompozycje Francisa Poulenca, aż po Georga Gershwina, kompozytora, który połączył dwa odrębne dotychczas światy – klasyki i jazzu. Pochodzący z Odessy Gershwin zrobił oszałamiającą karierę w Nowym Jorku, choć najbardziej marzył o karierze symfonicznego kompozytora. Dlatego, choć pisał fantastyczne melodie, które stały się później jazzowymi standardami, pisał też poematy symfoniczne, a także koncerty fortepianowe. Najlepiej jednak czuł się w formach swobodnych, takich jak Błękitna rapsodia, po którą równie chętnie sięga ją jazzmani, jak i klasycznie wykształceni pianiści. Tego wieczoru utwór usłyszymy w interpretacji Waldemara Malickiego - niezwykle wszechstronnego i otwartego artysty, szerszej publiczności znanego z łączenia muzyki orkiestrowej z kabaretem. Sinfonietta F. Poulenca kończąca nasz muzyczny wieczór to muzyka lekka, pełna tanecznych rytmów, momentami humorystyczna. Złośliwie mówiono o nim, że jest „entuzjastą mostów, miłośnikiem psów, hipochondrykiem...” – co dla niektórych melomanów może być całkiem niezłą rekomendacją.


Waldemar Malicki
- "pianista polski, żyjący. Wszechstronność talentu pozwala mu na niespotykane w świecie zabiegi klawiaturowe . Znany z niezwykle bliskiego kontaktu z publicznością, w zadziwiający sposób łączy wirtuozerię muzyczną i słowną. Humor, zaskoczenie, brak granic wyobraźni i delikatna pikanteria zmieszana ze swoistą elegancją. Nie traci klasy, nie wprowadza polityki, codziennie ćwiczy palce i fanatycznie bawi publiczność w kraju i za granicą". Więcej na: http://www.waldemarmalicki.com/



Jacek Rogala
Kompozytor, dyrygent, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, od 2001 dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, w której programuje także działalność artystyczną, w tym m.in. festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest członkiem III kadencji tej Rady. Od 2012 był wiceprzewodniczącym, a obecnie jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej. W latach 2020 i 2022 poprowadził pierwsze nagrania płytowe muzyki Ryszarda Bukowskiego.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna