17 lutego 2017, piątek g. 19.00, sala koncertowa

KLASYKA DLA ZAKOCHANYCH

ARTUR JAROŃ fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

L. van BEETHOVEN III Koncert fortepianowy c-moll op. 37
S. PROKOFIEW II Suita z baletu Romeo i Julia op. 64

kup bilet on-line



Dla zakochanych, w dniu ich święta, przygotowaliśmy tym razem coś ze świata klasyki. Dwa utwory, ale jakie!
III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena. Pod względem zamierzonego efektu duchowego – koncert ów należy do najwybitniejszych. „Tajemniczy, przepełniony liryką, nie wolny od melancholii” – jak napisał w komentarzu znakomity Kacper Miklaszewski – potrafi zauroczyć słuchaczy.
II Suita z baletu Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa jest jednym z najbardziej znanych i lubianych przez publiczność filharmoniczną dzieł tego kompozytora, a jej związek ze współczesnym Świętem Zakochanych jest prawie oczywisty. Prawie, bo niektórzy mogliby mieć zastrzeżenia do końcowej części. Cóż, to Szekspir! Choć w pierwszej wersji Prokofiew zmienił zakończenie na bardziej optymistyczne – zgodnie z ogólnymi założeniami ówczesnej (stalinowskiej) polityki kulturalnej – to później powrócił do oryginału pod wpływem sugestii tej samej władzy, która nie wiadomo z jakiego powodu nagle zmieniła zdanie.
Przy fortepianie zasiądzie Artur Jaroń, którego naszym melomanom nie musimy rekomendować. Już dawno zapracował na własną popularność.
Koncert poprowadzi nasz Szef – Jacek Rogala. Muzyczne spotkanie zatem będzie niemal rodzinne, ale że muzyka dostarczy emocji – tego jesteśmy pewni!


ARTUR JAROŃ
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu Ireny Sijałowej-Vogel, następnie studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim w klasie Anatolija Kardaszowa. Odbył kursy mistrzowskie pod kierunkiem Wiery Gornostajewej i Güntera Ludwiga. Prowadzi działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował z większością polskich orkiestr na czele z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Koncertował w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, na Litwie, Łotwie i Ukrainie. Współpracował z gronem wybitnych polskich dyrygentów, jak: Jerzy Maksymiuk, Jerzy Salwarowski, Marek Pijarowski, Agnieszka Duczmal, Tadeusz Wojciechowski. Jako kameralista koncertował m.in. z Teresą Żylis-Garą, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Adamem Zdunikowskim, Gwendolyn Bradley, Stefanią Toczyską. Stale współpracuje ze skrzypaczką Ludmiłą Worobec-Witek, z którą występował we Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Ukrainie, Słowacji, Szwecji, Włoszech, Austrii i USA. W 2005 wystąpili wspólnie z recitalem w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt z muzyką solową i kameralną. Wśród dokonanych przez artystę nagrań znajduje się wyjątkowy rarytas – rzadko wykonywany i nagrywany Koncert na fortepian i skrzypce F. Mendelssohna-Bartholdy’ego. Jest dyrektorem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną „Salon Muzyki Kameralnej” w Kielcach. Za działalność artystyczną i organizatorską otrzymał szereg prestiżowych nagród. Był jurorem w konkursach pianistycznych: A.M.A. Calabria we Włoszech, M. Moszkowskiego w Kielcach, T. Leszetyckiego w Łańcucie.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

strona główna


Luty 2017