Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2013/ 2014 jest Krzysztof Jakub Kozakiewicz.


Wieczór klasyków upłynie pod znakiem muzyki, która jest balsamem na duszę dzisiejszego śmiertelnika umęczonego pędzącym coraz szybciej światem i nieustannie poganianego wewnętrznymi i zewnętrznymi nakazami („a jakiś bies wciąż powtarza mi: prędzej!”).
Uwertura do opery Lucio Silla napisana przez 16-letniego Wolfganga Amadeusa Mozarta zawiera najważniejsze motywy z całego spektaklu. Jednak przeciętne libretto i banalna fabuła z góry skazywałyby całe przedsięwzięcie na niepowodzenie, gdyby nie muzyka. Fascynuje połączeniem swobody {...}, nieskazitelną wręcz, „klasyczną”(!) harmonią proporcji i składników dzieła. – jak pisze w komentarzu Kacper Miklaszewski.
Giuseppe Saverio Raffaele Mercadante to włoski kompozytor okresu klasycyzmu i wczesnego romantyzmu. Ceniony przez współczesnych mu, lecz gdy nadeszła era operowych tytanów – Verdiego i Pucciniego, twórczość tego pracowitego kompozytora pozostała nieco zapomniana. Dzisiaj chętnie powraca się do jego koncertów fletowych, z których e-moll jest jednym z najczęściej wykonywanych utworów wczesnoromantycznych na flet i orkiestrę. Utwór poznamy w interpretacji wybitnej polskiej flecistki – Jadwigi Kotnowskiej.
„Papa Haydn” – tak pieszczotliwie zwano najstarszego z trzech klasyków wiedeńskich, Josepha Haydna. Przydomek ten przylgnął do kompozytora za pogodny charakter jego muzyki, doskonale odzwierciedlający usposobienie twórcy symfonii londyńskich. Haydn cenił dobry żart i uwielbiał zaskakiwać słuchaczy.
Jedną z jego najsłynniejszych symfonii jest Symfonia G-dur. Ciepła i radości w niej co niemiara, a niespodzianką (na owe czasy!) jest włączenie do orkiestry instrumentów perkusyjnych na wzór muzyki tureckiej. Stąd jej podtytuł Wojskowa albo Militarna.
Koncert poprowadzi Ruben Silva – dyrygent boliwijskiego pochodzenia, który od ponad 35 lat mieszka w Polsce; obecnie piastuje stanowisko dyrektora artystycznego Filharmonii Koszalińskiej i Warszawskiej Opery Kameralnej.
Jego asystentem będzie Krzysztof Jakub Kozakiewicz, który w sezonie 2013-2014 został dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach zainicjowanego przez Instytut Muzyki i Tańca programu „Dyrygent – rezydent”. Młody muzyk stojący na początku swej drogi artystycznej nabywa w ten sposób doświadczenia zawodowego w kontakcie z profesjonalnym zespołem orkiestrowym, co umożliwi mu i ułatwi podjęcie samodzielnej działalności koncertowej.



JADWIGA KOTNOWSKA
Wybitna polska flecistka, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej, swą grę doskonaliła m.in. u Aurele Nicolet w Szwajcarii oraz Jean-Pierre Rampala i Alaina Mariona w Paryżu. Laureatka czołowych nagród siedmiu renomowanych międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. im. Królowej Zofii w Madrycie, im. Marii Canals w Barcelonie, im. G. B.Viottiego w Vercelli, im. V. Bucchiego w Rzymie oraz zdobywczyni Złotego Medalu i Grand Prix na festiwalu w Bordeaux. Koncertowała w większości krajów europejskich oraz na Dalekim Wschodzie i w USA. Występowała w takich salach, jak Tivoli Hall w Kopenhadze, Grieg Hall w Bergen (podczas Bergen International Festival), Palau de Musica w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie, Purcell Room w Londynie, De Doelen w Rotterdamie, Salle Moliere w Lyonie, Eisbrijker w Amsterdamie, Wielka Sala Koncertowa Moskiewskiego Konserwatorium, Shauspielhaus w Berlinie, Filharmonia Berlińska oraz Lincoln Center w Nowym Jorku. Ma na swym koncie liczne prawykonania utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Jako pierwsza polska flecistka zagrała Koncerty fletowe H. M. Góreckiego z orkiestrą NOSPR pod dyr. A. Wita, z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie i z orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej w Sali Konserwatorium Moskiewskiego oraz koncert K. Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora. Nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji, dla rozgłośni radiowych w Szwajcarii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych oraz dla kilku wytwórni płytowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w USA, Malezji, Finlandii, we Francji oraz w Royal College of Music w Londynie. W projektach łączących muzykę klasyczną z jazzem współpracuje z wybitnymi muzykami (Andrzej Jagodziński, Krzysztof Herdzin, Vitold Rek oraz Mike Richmond, USA). Zajmuje się także pedagogiką, prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.


RUBEN SILVA
Polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia. Studiował w Konserwatorium Muzycznym (gitara, fortepian, perkusja) oraz na Uniwersytecie Katolickim (dyrygentura i kompozycja) w swoim rodzinnym mieście La Paz w Boliwii. W 1978 otrzymał stypendium polskiego rządu na studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, gdzie przez pięć lat kształcił się pod kierunkiem prof. Stanisława Wisłockiego. Brał udział w kursach dyrygenckich prowadzonych przez R. Vardaniana w La Paz i F. Ferrarę w Sienie. Jest laureatem III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (nagroda dla najmłodszego finalisty), a także Międzynarodowego Konkursu Radia i Telewizji w Budapeszcie. Był dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej i Krakowskiej. Współpracował z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie oraz z Belgradzką Operą Kameralną. Jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Koszalińskiej i Warszawskiej Opery Kameralnej, a także dyrektorem Warszawskiej Filharmonii Młodzieżowej i pierwszym gościnnym dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Bogoty. Występuje gościnnie prawie we wszystkich Filharmoniach w Polsce. Współpracuje z takimi orkiestrami, jak: NOSPR, Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Krakowska. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w Polsce i na świecie. Brał udział w licznych tournée i festiwalach z polskimi zespołami w całej Europie i Japonii. Koncertował w większości krajów Europy, w Libanie i Ameryce Południowej. W 2012 został uhonorowany przez władze polskie Złotym Krzyżem Zasługi.




powrót do strony głównej