16 grudnia 2022, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
POMIĘDZY EPOKAMI

ROMAN WIDASZEK klarnet
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

LUDWIG van BEETHOVEN Uwertura Twory Prometeusza op. 43
KRZYSZTOF HERDZIN Koncert na klarnet i orkiestrę symfoniczną (prawykonanie)
CÉSAR FRANCK Symfonia d-moll

MKiDN  NIMiT

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie",
realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

kup bilet on-line




Zapraszamy na - ostatni w tym roku kalendarzowym – wyjątkowy abonamenotwy koncert, podczas którego odbędzie się prawykonanie Koncertu na klarnet i orkiestrę Krzysztofa Herdzina, w którym partię solową wykona znakomity klarnecista Roman Widaszek. Utwór trzyczęściowy z niezwykle wymagającą partią instrumentu prowadzącego ma oddziaływać na wyobraźnię słuchacza, co ułatwi filmowy charakter kompozycji. Połączenie kunsztu kompozytorskiego Herdzina z wirtuozerią klarnecisty, to gwarancja muzyki na wysokim poziomie. Uwertura Twory Prometeusza op. 43 L. Van Beethovena do niemal zapomnianego baletu Twory Prometeusza będzie idealnym i jednocześnie mocnym rozpoczęciem koncertu. Po przerwie usłyszymy pełną melodycznej urody i harmonicznego bogactwa Symfonię d-moll C. Francka. Do dziś należy ona do chętnie słuchanego filharmonicznego kanonu.


ROMAN WIDASZEK jeden z najwybitniejszych klarnecistów swego pokolenia. Koncertuje jako solista i kameralista. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach (obecnie profesor tejże uczelni) – klasa prof. H. Kierskiego. Swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Guy Deplus i prof. Michaela Arrignon. Pomysłodawca i kierownik artystyczny Festiwalu Muzyczne Wieczory w Bazylice, Mistrzowskich Kursów Klarnetowych w Pałacu w Rybnej oraz Międzynarodowych Warsztatów Klarnetowych w Koszęcinie. Od listopada 2020 r. Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.
Więcej na: https://www.facebook.com/roman.widaszek


JACEK ROGALA
Kompozytor, dyrygent, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, od 2001 dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, w której programuje także działalność artystyczną, w tym m.in. festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest członkiem III kadencji tej Rady. Od 2012 był wiceprzewodniczącym, a obecnie jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej. W latach 2020 i 2022 poprowadził pierwsze nagrania płytowe muzyki Ryszarda Bukowskiego.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna