Oprócz dwóch doskonale nam znanych kompozytorów, jak Hector Berlioz – czołowy przedstawiciel romantycznej symfoniki, oraz Edvard Grieg – twórca norweskiej muzyki narodowej, w programie koncertu pod znamiennym tytułem – „Dzieła mistrzów” – pomieściliśmy również Richarda Harveya. Niespełna 60-letni artysta urodzony w Londynie, kompozytor i dyrygent, jest także specjalistą od gry na wszelakich instrumentach dętych drewnianych, w tym różnorodnych - egzotycznych i historycznych - odmianach fletów i fletni. Umiejętności te wykorzystał w takich filmach, jak np. Król Lew, Ucieczka z Rangun czy Harry Potter. Oprócz tworzenia ścieżek dźwiękowych na potrzeby filmu, pisał również koncerty na gitarę i orkiestrę. Jednym z takich utworów jest Concerto Antico, w którym nawiązuje do dawnych tańców; sygnalizują to tytuły części utworu (Alborada – Contredans – Cantilena itp.). Jak pisze w komentarzu do programu Marcin Majchrowski, materia Koncertu „jest dość eklektyczna brzmieniowo, zespół symfoniczny sprawia momentami wrażenie wręcz odrealnionego, tworząc ekscytujące baśniowe tło dla solowego instrumentu – gitary”. Co dowodzi, że wieczór będzie wielką atrakcją dla miłośników gitary, tym bardziej, iż jako solista wystąpi Krzysztof Pełech – „Wielki artysta o błyskotliwej technice, wyczuciu muzycznym i zrozumieniu wszystkiego, co gra” – zdaniem Jorge Morela, legendy gitary latynoamerykańskiej.
Muzyczny wieczór rozpoczniemy naturalnie od uwertury – tym razem zaproponujemy Państwu uwerturę koncertową Król Lear, która, jak łatwo się domyślić, zainspirowana została dziełem Szekspira pod tym samym tytułem.
Na zakończenie wykonamy Tańce symfoniczne op. 64 Edvarda Griega z plastyczną i bogatą orkiestracją, z której kompozytor był bardzo dumny. Uwagę zwraca ostatnia część cyklu z nawiązaniami do dramatu Peer Gynt.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.
KRZYSZTOF PEŁECH
Jest jednym z najaktywniejszych muzyków młodego pokolenia. Wykonuje średnio około sześćdziesięciu koncertów rocznie (recitale, koncerty kameralne a także w charakterze solisty z towarzyszeniem orkiestr). Współpracował z czołowymi polskimi orkiestrami. Występował w Filharmonii Berlińskiej z „Berlińską Orkiestrą Festiwalową”. Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w USA, Brazylii, Południowej Afryce, a także w Egipcie, Emiratach Arabskich, Singapurze, Indonezji, Malezji, Meksyku, Argentynie i Chile. Uczestniczył wielokrotnie w prestiżowych festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Jest zapraszany do współpracy z wybitnymi muzykami i kompozytorami (Krzesimir Dębski, Leszek Możdżer, LUC, Marek Pasieczny, Robert Kurdybacha) i gitarzystami (m.in. Jorge Morel, Jorge Cardoso, Tommy Emmanuel, Joscho Stephan). Uczestniczył w dwudziestu jeden konkursach krajowych i międzynarodowych, spośród których był laureatem szesnastu. W ankiecie „Gitarowy Top” ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny „Gitara i Bas” został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym. Dotychczas nagrał 17 płyt w Polsce, Anglii, Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z pomysłodawców i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 roku Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara+, inicjatorem i szefem artystycznym „Letniego Festiwalu Gitary” w Krzyżowej, a także twórcą i współzałożycielem Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego.
Od października 2005 prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Ostatnio w katalogu firmy DUX ukazała się płyta zawierająca m.in. słynne Concierto de Aranjuez w wykonaniu Krzysztofa Pełecha i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Maestro Antoniego Wita.
Więcej informacji: www.pelech.art.pl
JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.
powrót do strony głównej
|