W koncercie inaugurującym nowy sezon artystyczny wystąpi jeden z czołowych europejskich skrzypków swojej generacji – Jakub Jakowicz.. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją – Jacka Rogali.
W programie usłyszymy I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego oraz Szeherezadę Mikołaja Rimskiego-Korsakowa.
Już na początku zostaniemy uraczeni niezwykłym dziełem, bowiem I Koncert skrzypcowy określany jest jako niepowtarzalny – swoją wyjątkowością wykraczający poza wszelkie znane wówczas arcydzieła. Powstał w środku wojennej zawieruchy I wojny światowej, lecz próżno w nim szukać przygnębiającej atmosfery. Jest to „prawdziwie oszałamiający dźwiękowy fajerwerk”, budowany jednak przez nastroje i barwy, z czarownymi partiami solowego instrumentu.
W klimat baśniowego wschodu wprowadzi nas suita muzyczna Szeherezada, która niesłabnącą popularność zawdzięcza nie tylko gęstym odnośnikom do fascynującej legendy, ale także maestrii jej orkiestrowego opracowania.
Rozpoczęcie nowego sezonu ma wszelkie dane, by przygotować się na wielkie wydarzenie muzyczne. Tego nie można pominąć, zatem zapraszamy!
JAKUB JAKOWICZ
Gry na skrzypcach uczył się u swego ojca, Krzysztofa Jakowicza, pod kierunkiem którego studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie. Był również ostatnim uczniem Tadeusza Wrońskiego. Jest laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999), zwycięzcą Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO (2001), uhonorowany także nagrodą Fundacji polsko-japońskiej dla najlepiej zapowiadającego się polskiego skrzypka młodej generacji (2002) oraz laureat Paszportu "Polityki" (2003) i „Orfeusza” (podczas Festiwalu Warszawska Jesień – 2007). Koncertuje od 11 roku życia. Jego debiut w Koncercie skrzypcowym D-dur P. Czajkowskiego w 1994 z orkiestrami w Bydgoszczy, Krakowie i Szczecinie zaowocował kolejnymi zaproszeniami do występów z Sinfonią Varsovią i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W 1998, na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, grał na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, wykonując Capriccio per violino e orchestra pod batutą Jerzego Maksymiuka. W 2001 artysta zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga. Występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, współpracował z wybitnymi dyrygentami. Jako kameralista gra w duecie z pianistą Bartoszem Bednarczykiem, jest członkiem Zehetmair Quartett, pierwszym skrzypkiem Lutosławski Quartet Wrocław, od wielu lat tworzy też duet skrzypcowy z ojcem. Obecnie jest asystentem na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Gra na instrumencie włoskim, podarowanym mu przez Tadeusza Wrońskiego.
JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.
|