16 kwietnia, poniedziałek, g. 18.30, sala kameralna
RECITALE, RECITALE
PLEJADY
ALEKSANDRA SZWEJKOWSKA-BELICA skrzypce
CEZARY SANECKI fortepian
H. WIENIAWSKI Kujawiak op. 3 nr 2 i Obertas op. 19 nr 1
K. SZYMANOWSKI Pieśń kurpiowska i Taniec z baletu Harnasie
R. PALESTER Taniec polski z baletu Pieśń o ziemi
G. BACEWICZ Witraż, Taniec słowiański i Taniec mazowiecki
S. LAKS Suita polska na skrzypce i fortepian
B. KASZUBA Wspomnienie o Januszu Korczaku na skrzypce solo
J. ŁUCIUK Trzy miniatury
R. TWARDOWSKI Plejady i Oberek
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Programu „Muzyka”
kup bilet on-line
Fascynująca paleta utworów XX i XXI wieku przeznaczonych na skrzypce i fortepian, często inspirowanych lub stanowiących kontynuację linii wytyczonej przez twórczość romantycznego wirtuoza i kompozytora, Henryka Wieniawskiego, oraz „ojca polskiej muzyki współczesnej” – Karola Szymanowskiego. Elementy polskiego folkloru łączą się w nich z nowoczesnymi pomysłami w dziedzinie harmonii i faktury, tworząc specyficzny pejzaż dźwiękowy.
ALEKSANDRA SZWEJKOWSKA-BELICA
Jest absolwentką Poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły. Ukończyła również z najwyższą notą studia podyplomowe w Wyższej Szkole Muzycznej w Mannheim w klasie prof. Wandy Wiłkomirskiej. Umiejętności doskonaliła pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej i prof. Tadeusza Wrońskiego na kursach mistrzowskich w Łańcucie i Żaganiu. Posiada tytuł doktora sztuki. Jest laureatką konkursów skrzypcowych im. K. Szymanowskiego w Zakopanem (1987) i w Katowicach (1988), Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi (1992), półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. K. Szymanowskiego w Łodzi (1992). Uczestniczyła w X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1991) oraz w III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Taipei na Tajwanie (1994). Była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Częstochowy, Fundacji im. S. Batorego, a także niemieckiej fundacji DAAD. Na koncie artystycznym ma nagrania 5 płyt. Za płytę Karol Szymanowski – Violin Works I otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2012. Koncertowała w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Palestyna – Betlejem, Słowacja, Czechy, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA). Wykonuje muzykę solową i kameralną. Jej repertuar obejmuje pozycje od baroku do muzyki współczesnej. Na stałe współpracuje z pianistami: Cezarym Saneckim oraz Michałem Rotem. Jest dyrektorem artystycznym festiwali: Skrzypce pod Żaglami na Mazurach i Jurajska Jesień Muzyczna w Częstochowie, a także organizatorem Czarnoleskiego Kursu Skrzypcowego. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. W 2015 otrzymała Nagrodę Miasta Częstochowy w dziedzinie muzyki za całokształt pracy artystycznej i pedagogicznej.
CEZARY SANECKI
Absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego (dyplom z wyróżnieniem) oraz w klasie kameralistyki prof. Rajmunda Ambroziaka i prof. Bronisława Hajna. Jest zdobywcą I nagrody oraz nagrody specjalnej Krzysztofa Pendereckiego na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi w 1986. Jako solista i kameralista występował w Polsce oraz w krajach Europy i Azji. Znaczną część jego recitali i koncertów kameralnych wypełnia muzyka polska oraz muzyka XIX i XX w. Na swym koncie ma liczne prawykonania dzieł kompozytorów współczesnych, które prezentował podczas licznych festiwali w Polsce i za granicą. Z okazji Jubileuszu Roku Szymanowskiego 2007 wystąpił w cyklu koncertów monograficznych, których zwieńczeniem był recital w zakopiańskiej Atmie (w duecie ze skrzypaczką Aleksandrą Szwejkowską-Belicą) oraz nagranie utworów na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego (płyta nominowana do nagrody Fryderyk).
Posiada w swym dorobku nagrania radiowe i telewizyjne, m.in. dla Radia Łódź, Radia i TV Katowice, Programu II Polskiego Radia, Radia MDR Figaro (Niemcy), TV Muziek (Holandia). Nagrał ponad dwadzieścia płyt z muzyką, m.in. H. Wieniawskiego, J. Brahmsa, M. de Falli, M. Ravela, B. Bartoka, M. Brucha, I. J. Paderewskiego, G. Bacewicz, R. Schumanna, K. Szymanowskiego, oraz z muzyką polskich kompozytorów współczesnych, m.in.: H. M. Góreckiego, J. Łuciuka, J. Bauera. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Bierze udział w pracach jury konkursów pianistycznych. W latach 2008-2012 pełnił funkcję dziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów łódzkiej Akademii Muzycznej, a od 2012 jest rektorem tej uczelni. Posiada tytuł profesora sztuk muzycznych.
strona główna
Kwiecień 2018
|