Francesca da Rimini to najbardziej znane dzieło Ricardo Zandonaiego, austro-włoskiego kompozytora i dyrygenta żyjącego na przełomie XIX i XX w. Premiera tej czteroaktowej opery, dzisiaj ocenianej przez krytyków jako jeden z najpiękniejszych włoskich melodramatów, miała miejsce 19 lutego 1914 r. w Turynie (autorem libretta był Tito Ricordi). Spektakl – pełen namiętnej włoskiej melodyki oraz emocji o najwyższej temperaturze – bardzo odpowiadał gustom melomanów początku wieku.
Opera Zandonaiego powraca na deski Metropolitan Opera po 25 latach w realistycznej i widowiskowej realizacji Piero Faggioniego. Akcja dzieła toczy się w trzynastowiecznej Rawennie. Tytułowa bohaterka to Guida, córka pana Rawenny. Francesca ma poślubić jednego z synów Malatesty de Verrucchio. Jest pewna, że będzie to ten, któremu została przedstawiona i w którym zakochała się bez pamięci – zresztą z wzajemnością. Tymczasem rodzice przeznaczyli ją na żonę kalekiego Gianciotto i – uciekając się do oszustwa – doprowadzają do małżeństwa. Mimo to Frncesca i Paolo nie zamierzają zrezygnować z miłości i spotykają się nadal w tajemnicy przed wszystkimi. Romans jednak zostaje odkryty i kochankowie giną z ręki zazdrosnego męża. Historia ta zdarzyła się naprawdę, a tragiczne losy pary z Ravenny uwiecznione zostały także w literaturze (Boccacio, Dante).
W spektaklu transmitowanym z Nowego Jorku w roli tytułowej usłyszymy Ewę-Marię Westbroek absolwentkę Królewskiego Konserwatorium w Hadze. U jej boku wystąpią również: Marcello Giordani (jako Paolo) śpiewak biorący udział także w Trojanach – styczniowej premierze MET , Robert Brubaker (Malatestino), którego wkrótce podziwiać będziemy w Juliuszu Cezarze oraz Mark Delavan (brutalny Gianciotto), komplementowany za mocny i pięknie brzmiący głos. Orkiestrę poprowadzi Marco Armiliato.

Spektakl opatrzony jest napisami w języku polskim.

Czas trwania spektaklu: 3 godz. 57 min. Uwaga! zmiana godziny transmisji z 17.30 na 16.30.

Trzy przerwy
Transmisja przeprowadzona jest bezpośrednio z Nowego Jorku, co oznacza, że każdy widz będzie miał poczucie bezpośredniego uczestnictwa w spektaklu i znajdzie się w gronie tysięcy widzów, oglądających w tym samym momencie to samo przedstawienie na całym świecie.

Ceny biletów – 45 zł.



powrót do strony głównej