Chciwość, władza, prymitywne żądze kierujące człowiekiem – owe niskie namiętności, nieobce homo sapiens XXI wieku, stały się osią Verdiowskiego Rigoletta. Prapremiera tego muzycznego arcydzieła w trzech aktach odbyła się w Wenecji w 1851 roku. Libretto napisał Francesco Maria Piave w oparciu o mający posmak skandalu dramat Wiktora Hugo Król się bawi. Rzecz dzieje się w średniowiecznej Mantui rządzonej przez cynicznego władcę, którego prototypem był Franciszek I, francuski monarcha znany ze swych rozwiązłych obyczajów. Centralną postacią opery jest mroczna postać szpetnego garbusa, nadwornego błazna księcia Mantui.
Kolejna megaprodukcja na żywo z Metropolitan Opera to Rigoletto osadzony we współczesności. Szczególnej pikanterii dodaje fakt, że akcja tej najnowszej inscenizacji w reżyserii Michaela Mayera umieszczona została nie gdzie indziej, tylko w Las Vegas w latach 60. XX wieku.
Starając się zuniwersalizować dzieło, reżyser świadomie dokonał zabiegu „przenosin w czasie”. W jego wersji Książę Mantui staje się kimś na miarę współczesnego celebryty, bywalca kasyn, Rigoletto to już nie książęcy błazen, lecz ktoś w rodzaju wyrzutka społeczeństwa, otaczający swą córkę Gildę chorą miłością i mieszkający z nią w tajemnym miejscu, zaś Sparafucile to bandyta w prochowcu, a hrabia Monterone przywdziewa postać arabskiego szejka.
Jednak sukces tego przedsięwzięcia opiera się nie tylko na jego nowatorskiej inscenizacji, ale także na ponadczasowej wartości muzyki Verdiego oraz mistrzowskich interpretacjach znakomitych wykonawców. W roli głównej wystąpi Željko Lučić, który wcześniej dał się poznać w paryskiej kreacji Rigoletta. Natomiast sławetne La donna è mobile usłyszymy w wykonaniu polskiego tenora — Piotra Beczały. Partnerować mu będzie, święcąca triumfy na scenach świata, niemiecka sopranistka Diana Damrau.

Spektakl opatrzony jest napisami w języku polskim.
Czas trwania spektaklu: 3 godz. 31 min.

Transmisja przeprowadzona jest bezpośrednio z Nowego Jorku, co oznacza, że każdy widz będzie miał poczucie bezpośredniego uczestnictwa w spektaklu i znajdzie się w gronie tysięcy widzów, oglądających w tym samym momencie to samo przedstawienie na całym świecie.

Ceny biletów – 45 zł.



powrót do strony głównej