AIDA
Wspaniała, monumentalna, egzotyczna – jedna z najbardziej widowiskowych oper świata – Aida Giuseppe Verdiego to najnowsza megaprodukcja zrealizowana w jakości HD w najbardziej prestiżowym teatrze na kuli ziemskiej – Metropolitan Opera.
Dzieło Verdiego powstało na zamówienie wicekróla Egiptu oraz dyrektora Opery Kairskiej w związku z otwarciem Kanału Sueskiego i właśnie ukończonej budowy Opery. Prapremiera odbyła się w Kairze 24 grudnia 1871 roku, a jej twórca wywoływany był 32-krotnie na scenę. Równie oszałamiające okazało się honorarium – 150 000 franków w złocie, suma, o jakiej nikt dotąd nie śmiał marzyć. Źródłem sukcesu była zarówno porywająca muzyka, dekoracje przenoszące widza w świat starożytnego Egiptu, jak również dramaturgia oscylująca wokół miłości, zdrady i zemsty. Od czasu pierwszego wystawienia aż do chwili obecnej opera triumfuje na wielkich scenach świata, wzbudzając wielkie emocje także monumentalnymi scenami zbiorowymi, fantastycznie prezentującymi się szczególnie w warunkach plenerowych.
Libretto napisał Antonio Ghislanzoni na podstawie scenariusza Auguste’a Mariette’a.
W Aidzie, etiopskiej niewolnicy, zakochany jest z wzajemnością młody wojownik – Radames, który pragnie jej wyzwolenia. Okazją staje się wielka kampania Faraona przeciwko wojskom etiopskim pogwałcającym pokój wkroczeniem do Egiptu. Radames zostaje ogłoszony dowódcą wojsk egipskich i wyrusza za zwycięską wojnę, mając nadzieję, że po powrocie wdzięczny Faraon nie tylko zwróci wolność ukochanej, ale także pozwoli na ślub. Niestety, sytuacja się komplikuje, bowiem w młodym wodzu kocha się również Amneris, córka Faraona...
Nieskomplikowana legenda o Aidzie wciąż przemawia do wyobraźni Europejczyka – w przeważającej mierze wyznania chrześcijańskiego – mimo, a może dzięki orientalnemu kolorytowi, a także poetyckości i nastrojowości.
Nowojorski spektakl, transmitowany na żywo, to nieprzeciętne wydarzenie zarówno pod względem wokalnym, jak i aktorskim. Gwiazdorska obsada szczególnie mocno błyszczy takimi nazwiskami, jak: Liudmyla Monastyrska – wielka osobowość z „absolutnie niezwykłym” głosem (liryczny sopran), nadzwyczajną sławę przyniosła jej rola Lady Macbeth; czy też Olga Borodina, występująca na najważniejszych scenach świata, uhonorowana nagrodą Opera News za wyjątkowe osiągnięcia na scenie muzycznej. U boku śpiewaczek staną: Štefan Kocán jako Ramfis, słowacki tenor występujący w wielu najważniejszych przedstawieniach Metropolitan Opera, Roberto Alagna w roli Radamésa, Sycylijczyk, regularnie występujący na deskach Metropolitan od 2007 roku, George Gagnidze jako król Etiopii, gruziński baryton, w MET zasłynął kreacją Rigoletta, Miklòs Sebestyen jako Faraon, węgierski śpiewak operowy, w MET zadebiutował partią Henryka VIII.. Dyrygować będzie Fabio Luisi, włoski mistrz batuty, zaś spektakl wyreżyserowała Sonja Frisell, brytyjska reżyserka operowa, uczennica Jeana-Pierre’a Ponnelle.

Spektakl opatrzony jest napisami w języku polskim.

Transmisja przeprowadzona jest bezpośrednio z Nowego Jorku, co oznacza, że każdy widz będzie miał poczucie bezpośredniego uczestnictwa w spektaklu i znajdzie się w gronie tysięcy widzów, oglądających w tym samym momencie to samo przedstawienie na całym świecie.

Ceny biletów – 45 zł.

powrót do strony głównej