15 listopada, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
KONCERT SYMFONICZNY
32. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI
FINAŁ
ZYGMUNT KRAUZE pianino
MICHAŁ GÓRCZYŃSKI klarnet basowy
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
ANDRZEJ KOSOWSKI słowo o muzyce
SŁAWOMIR KACZOROWSKI Mesto
WOJCIECH ZIEMOWIT ZYCH Solilokwium II.
Pejzaż myśli zamarzłych na klarnet basowy i 20 instrumentów smyczkowych
TADEUSZ SZELIGOWSKI Nokturn na orkiestr na symfoniczną
ZYGMUNT KRAUZE Adieu na rozstrojone pianino i orkiestrę
Realizacja koncertu we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym
w ramach programu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej
Koncert jest współorganizowany przez Narodowy
Instytut Muzyki i Tańca
w ramach programu „Muzyk – rezydent”,
finansowanego ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzykiem-rezydentem
w Filharmonii Świętokrzyskiej
w sezonie 2024/25 jest Magdalena Basaj.
kup bilet on-line
Tadeusz Szeligowski był – do swej śmierci – pierwszym nauczycielem kompozycji Zygmunta Krauzego. Krauze uczył kompozycji w AM w Łodzi, gdzie Katedrą Kompozycji kierował Sławomir Kaczorowski. Krauze był pierwszym w Polsce twórcą kompozycji przestrzenno-muzycznych, a jest to aspekt, który gra ogromną rolę w utworze Wojciecha Ziemowita Zycha – muzycy orkiestry usytuowani są w nim wokół publiczności.
ZYGMUNT KRAUZE
Zygmunt Krauze to jeden z najważniejszych artystów swojego pokolenia, uznany kompozytor, ceniony pianista, pedagog, organizator życia muzycznego i juror wielu międzynarodowych konkursów. Studia kompozytorskie ukończone pod kierunkiem Kazimierza Sikorskiego i pianistyczne u Marii Wiłkomirskiej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, Zygmunt Krauze pogłębiał jako stypendysta rządu francuskiego w Paryżu u Nadii Boulanger. Jego dorobek twórczy i wysiłki w propagowaniu muzyki, zostały docenione szeregiem nagród i odznaczeń, na czele z francuską Legią Honorową (2007) i tytułem Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres (1984). Przez ponad dekadę żył w Paryżu, gdzie zarówno tworzył swoje kompozycje jak i aktywnie wpływał na formowanie się paryskiej sceny muzycznej, pełniąc m. in. funkcję doradcy artystycznego Institut de Recherche de Coordination Acoustique Musique (IRCAM). W1966 roku Zygmunt Krauze otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla wykonawców muzyki współczesnej Gaudeamus w Holandii. Od tej pory występuje na najważniejszych estradach świata. W 1987 roku został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM). Od 2011 roku Zygmunt Krauze jest honorowym członkiem Związku Kompozytorów Polskich, a w 2012 został utytułowany Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku. Jest także pierwszym w Polsce twórcą kompozycji przestrzenno-muzycznych, które realizował wspólnie z architektami oraz pomysłodawcą i organizatorem międzynarodowych kursów kompozytorskich w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.
MICHAŁ GÓRCZYŃSKI
W 2004 roku ukończył studia w klasie klarnetu na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Klarnecista, klarnecista basowy i kontrabasowy, kompozytor, solista i kameralista. Współzałożyciel Kwartludium - zespołu specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Autor muzyki do spektakli teatralnych, filmów. Jako improwizator współpracował z takimi artystami jak Kazuhisa Uchihashi, Dror Failer, Ken Vandermark, Zdzisław Piernik, Butch Morris, John Butcher, Mark Sanders. Autor koncepcji „muzyka do języków” polegającej na tworzeniu muzyki do języków świata (język jidysz, japoński, indonezyjski, irański, angielski). Jako solista współpracował z Filharmonią Wrocławską, Filharmonią Szczecińską, Orkiestrą Muzyki Nowej, Aukso – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, Kwartetem Śląskim. Od kilku lat specjalizuje się w grze na klarnecie kontrabasowym realizując repertuar muzyki współczesnej, klasycznej, etnicznej i improwizowanej. Jest członkiem takich zespołów jak Kwartludium, Bastarda, Polonka, William's Things, Beryllium. W roku 2023 zrealizował projekt “robotyczny” polegający na performatywnym współdziałaniu z takimi maszynami jak Yumi firmy ABB, Easyrobot z Wydziału Mechatroniki w Warszawie, Nao z Centrum Nauki Kopernik.
ANDRZEJ KOSOWSKI
menedżer kultury, wydawca, scenarzysta filmów dokumentalnych i edukacyjnych, producent muzyczny i filmowy, publicysta. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (1994) oraz Europejskiej Akademii Mozartowskiej (1996). Członek Rady Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (od stycznia 2021). Był twórcą i dyrektorem sześciu edycji Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie w latach 2005-2010. W latach 1996-2012 pracował w Polskim Wydawnictwie Muzycznym, a od 2001 roku był jego Redaktorem Naczelnym i członkiem Zarządu. Od 2010 do 2017 roku współzałożyciel i dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. Jest pomysłodawcą i autorem scenariuszy wielu aplikacji mobilnych: Orkiestrownik (Instytut Muzyki i Tańca, 2016), Operalnia (Teatr Wielki–Opera Narodowa, 2019), Zostań Moniuszką (Fundacja Barbakan, 2019), appiano (Narodowy Instytutu Fryderyka Chopina, 2021) i filmów edukacyjnych, popularyzatorskich i dokumentalnych o muzyce.
strona główna
listopad 2024
|