W pierwszym w tym sezonie artystycznym Kanonie Polihymnii – cyklu koncertów, w którym staramy się przedstawić najbardziej znaczące dzieła wielkich kompozytorów – nie może zabraknąć utworów Wolfganga Amadeusa Mozarta. Tym razem usłyszymy dwie, dawno już u nas grane, symfonie w tonacji Es-dur: pierwsza to skromna rozmiarami Symfonia nr 26 KV 184, skomponowana w Salzburgu w roku 1773, nieskomplikowana formalnie i może nie tak świetna jak jej piętnaście lat późniejsza siostra, ale z wyraźnym rysem indywidualizmu swego twórcy, natomiast druga to właśnie ta słynna „wiedeńsko-romantyczna” Symfonia oznaczona w katalogu Köhla numerem 543, napisana w roku 1788, nazywana nie wiadomo dlaczego „Łabędzim śpiewem”, bo po niej powstało jeszcze sporo mniejszych i większych kompozycji Mozarta, a i nastrojowo nie pasująca do tego określenia, „tchnie bowiem radością życia, pełna jest energii i powabu”. Trzecim dziełem, które zabrzmi tego piątkowego wieczoru będzie po raz pierwszy wykonywane u nas Potpourri a-moll na altówkę i orkiestrę Johanna Nepomuka Hummla. Hummel żył w latach 1778 – 1837, można więc powiedzieć, że był niemal rówieśnikiem Beethovena, królującego na estradach po dziś dzień, tymczasem ten uczeń m.in. Haydna i Salieriego, uznawany pod koniec życia za wielkiego twórcę, w obecnych czasach jest niemal zapomniany. A że niesłusznie – przekonamy się w drugiej części koncertu, kiedy wysłuchamy jego uroczego dzieła z 1820 roku, w którym swoje wirtuozowskie możliwości zaprezentuje rzadko wysuwana na pierwszy plan – altówka. Tym bardziej w rękach tak znakomitego artysty, jak Marcin Murawski, którego „odkrywczy warsztat muzyczny i znakomita technika instrumentalna w udanym połączeniu z intelektualną ciekawością, możliwościami naukowymi i poczuciem humoru, czynią wysoce poszukiwanym artystą”. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi z maestrią Sławomir Chrzanowski, dyrektor Filharmonii Zabrzańskiej.


MARCIN MURAWSKI
Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Był stypendystą Rządu Duńskiego na podyplomowych studiach w Królewskim Jutlandzkim Konserwatorium Muzycznym w Aarhus u prof. Clausa Myrupa. W 2004 otrzymał tytuł doktora sztuki muzycznej w katowickiej Akademii Muzycznej. Od 1997 pracuje w Poznaniu w macierzystej Alma Mater, obecnie na stanowisku adiunkta w klasie altówki oraz prowadzi klasę altówki w Akademii Sztuki w Szczecinie. Wykłada na kursach mistrzowskich dla altowiolistów i z zakresu muzyki kameralnej w Akademiach Muzycznych w Bergen (Norwegia) i Reykjaviku (Islandia). Jest laureatem polskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. w Poznaniu (1993) i Łodzi (1998). W 2001 debiutował jako autor i wykonawca opracowania muzycznego spektaklu Kot mi schudł (do tekstu Katarzyny Grocholi, w reżyserii Roberta Mirzyńskiego) Radia Merkury w Poznaniu, otrzymując za muzykę Grand Prix I Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji w Sopocie. Koncertuje jako solista i kameralista w Polsce i Europie. Jest członkiem International Viola Society i Niemieckiego Związku Altowiolistów (Deutsche Viola-Gesellschaft) oraz pierwszym polskim członkiem Hummel Gesellschaft Weimar.


SŁAWOMIR CHRZANOWSKI
Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach (teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczna u prof. Karola Stryi). Brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze u prof. Kurta Sanderlinga oraz w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento. Od 1990 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zabrzańskiej, z którą dał ponad 2000 koncertów na estradach w kraju i za granicą. Dyrygował ponad 60. orkiestrami w kilkunastu krajach na czterech kontynentach. W 2003 debiutował w najsłynniejszej sali koncertowej świata – Carnegie Hall w Nowym Jorku, rok później zadyrygował słynną Chicago Philharmonic. Regularnie występuje z orkiestrą Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także z zespołami operowymi w Bytomiu, Łodzi i Lwowie. Współpracuje również z teatrami muzycznymi. Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi oraz prowadził koncerty z udziałem Wiesława Ochmana. Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra w Fredericksburgu (USA). Od 2004 stale współpracuje ze słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w 2005 zadebiutował w Chinach, prowadząc Wuhan Symphony Orchestra.

góra