15 września 2017, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO

CELINA KOTZ skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

S. MONIUSZKO Polonez koncertowy A-dur
J. BRAHMS Koncert skrzypcowy D-dur
L. van BEETHOVEN VII Symfonia A-dur op. 92

kup bilet on-line



Nowy sezon artystyczny zainaugurujemy klasyką – trzema utworami wybitnych twórców cieszącymi się zawsze powodzeniem widowni, m.in. ze względu na melodyjność i popularne motywy. Na początku koncertu zabrzmi siedmiominutowy Polonez koncertowy A-dur naszego mistrza opery – Stanisława Moniuszki.
Jako drugi utwór usłyszymy Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa, który powstał (1878 r., Austria – Pӧrtschach) najpierw jako czteroczęściowa kompozycja, napisana dla przyjaciela kompozytora, słynnego skrzypka Josepha Joachima. Kiedy przyszły wykonawca Koncertu już się nazachwycał dziełem i począł przygotowania do występu, Brahms nieoczekiwanie zmienił dwie części środkowe, kwitując to: „Środkowe części są straszne. Napisałem w zamian za nie kiepskie adagio”. Owo „kiepskie” Adagio stało się jednym z najpiękniejszych powolnych fragmentów w całej twórczości autora Tańców węgierskich. Dzieło poznamy w interpretacji Celiny Kotz – jednej z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia, której sposób wykonywania utworów muzycznych zachwycona publiczność najczęściej nagradza owacją.
Muzyka jest winem które inspiruje nas do tworzenia, ja jestem Bachusem, który daje to wspaniałe wino, aby uczynić ludzi duchowo pijanymi – tak skomentował swoją VII Symfonię A-dur Ludwig van Beethoven. Jego młodszy kolega po fachu – Richard Wagner – określił dzieło jako „apoteozę tańca”. Na myśli miał oczywiście rytm, który jest najważniejszym elementem tańca, zaś sama Symfonia została w późniejszym czasie opracowana choreograficznie.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi nasz Szef – Jacek Rogala.

W przerwie koncertu – wernisaż prac malarskich pt. Moje emocje LUDMIŁY SABADINI.


CELINA KOTZ
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat. Jest absolwentką Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w klasie Kariny Gidaszewskiej. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu pod kierunkiem prof. Bartosza Bryły i mgr Jarosława Nadrzyckiego.
Koncertowała z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i kameralnych. Nagrywała dla radia i telewizji (Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego). Jej talent podziwiany był w Tiranie i Wiedniu, występowała również podczas różnych festiwali muzycznych. Swój warsztat doskonaliła podczas mistrzowskich kursów prowadzonych przez największe sławy wiolinistyki, jak Jadwiga Kaliszewska, Maxim Vengerov, Pavel Vernikov czy Zakhar Bron.
Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu stypendialnego „Młoda Polska”, Prezydenta Miasta Poznań, stowarzyszenia Business and Professional Women's Club, a także fundacji Pro Bono Musicae.
Artystka brała udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych i kameralnych, zdobywając pierwsze miejsca, m.in.: Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Marteau 2014 (tytuł laureata, nagroda specjalna oraz stypendium za wybitną osobowość muzyczną), Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. W. Ernsta i K. Szymanowskiego we Wrocławiu 2012, XXXV Konkurs Bachowski im. Stanisława Hajzera Zielona Góra 2009, VI Międzynarodowy Konkurs im. G. P. Telemanna 2009, VII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy pamięci A. Januszajtis 2007, IV Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy „Młody Paganini” 2006, Talenty pre Europu 2005 (miejsce w kategorii skrzypiec oraz I miejsce w kategorii zespołów kameralnych), Wielkopolski Konkurs Wykonawczy 2004 (Grand Prix), Międzynarodowy Konkurs im. J. Garści 2004 (Grand Prix).


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej


LUDMIŁA SABADINI
Urodziła się i mieszka w Stargardzie. Po studiach w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie (obecnie Akademia Sztuki) przez kilka lat prowadziła własną galerię sztuki Jest Prezesem Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych Brama i członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Okręg Szczecin.
Inicjuje i organizuje warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży oraz plenery malarskie w kraju i za granicą.
Uprawia grafikę warsztatową i użytkową, jednak jej pasją jest malarstwo. Posługuje się różnymi technikami malarskimi odpowiednimi do sposobu realizacji swoich prac. Jej prace znajdują się w zbiorach osób prywatnych i instytucji w Niemczech, Francji, Rosji, Anglii, Szwajcarii i oczywiście w Polsce.
Malarstwo jest dla mnie rodzajem wolności… Malując, mogę wyrazić swoje emocje. Każdy mój obraz lub ich cykl to osobna historia, ilustracja moich doznań i przeżyć. Historia czytelna tylko dla mnie… Pozostawiam w niej jednak przestrzeń pozwalającą na dowolną interpretację, budzące się skojarzenia, własne przeżycia odbiorców mojej twórczości.
Temat prac jest w mojej twórczości drugoplanowy. Ważny jest sposób, w jaki wyrażam to co czuję. Stąd też często powstają cykle obrazów.
Inspiracją może być dosłownie wszystko. Światło nagle wydobywające kształt czegoś, czego dotąd nie dostrzegłam. Inspiracją może być także muzyka, całość lub pewien jej fragment, który nagle mnie poruszy….


strona główna

Wrzesień 2017