15 marca 2024, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
KONCERT SYMFONICZNY
PARYSKIE IMPRESJE
JANUSZ WAWROWSKI skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
GABRIEL FAURÉ Pavana op. 50
GRAŻYNA BACEWICZ I Koncert skrzypcowy
MAURICE RAVEL Tzigane na skrzypce i orkiestrę
CÉSAR FRANCK Poemat symfoniczny Psyché
Realizacja koncertu przy współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym
w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej
kup bilet on-line
Wieczór rozpoczniemy pięknym utworem Pavana francuskiego kompozytora Gabriela Fauré. To krótkie dzieło odbiło się wielkim echem w historii muzyki, nie tylko przynosząc wielka sławę samemu Fauré, ale także stanowiąc bezpośrednią inspirację dla słynnej Suite bergamasque Claude’a Debussy’ego czy Pavane pour une infante défunte Maurice’a Ravela. W 1999 r. po raz pierwszy został nagrany i wydany na płycie CD I Koncert skrzypcowy Grażyny Bacewicz. Polską Orkiestrą Radiową dyrygował wówczas Jacek Rogala. Po 25 latach Maestro ponownie zadyryguje koncertem, a w roli solisty wystąpi Janusz Wawrowski - jeden z najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych skrzypków swojego pokolenia. Stradivarius, na którym gra Wawrowski, pochodzi z 1685 roku i zdaniem fachowców należy do najlepiej zachowanych eksponatów wielkiego włoskiego lutnika. Solista zostanie z nami podczas jeszcze jednego utworu – tym razem będzie to Rapsodia koncertowa Cyganka (Tzigane) na skrzypce i orkiestrę Maurice’a Ravela, nazywana „rapsodycznym obrazem tanecznym”. W Rapsodii ukaże się słuchaczom melancholijny obraz węgierskiej puszty i zamieszkujących ją rodzin cygańskich. Nie brak w niej elementów wirtuozowskich, pełnych żaru i ekspresji, a partia skrzypiec okraszona jest niezwykle barwną partią orkiestrową. Po przerwie zabrzmi ostatni poemat symfoniczny Césara Francka Psyché, zainspirowany tematem miłości Erosa i Psyché, rozsławionym w romansie antycznym jakim są Metamorfozy autorstwa rzymskiego pisarza Apulejusza.
Janusz Wawrowski
Jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych skrzypków swojego pokolenia. Koncertował jako solista m.in. Musikverein w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Beethoven- Saal w Stuttgarcie, Seoul Arts Center, Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie, De Doelen w Rotterdamie, Kravis Center w West Palm Beach, Teatro Teresa Carreῆo w Caracas, Filharmonii Narodowej w Warszawie, NFM we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach, czy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.
Jest od wielu lat związany z wytwórnią Warner Classics, dla której wydał sześć solowych albumów oraz szereg singli. Nagrania fonograficzne artysty przynoszą mu znakomite recenzje krytyki oraz wiele znaczących nagród. Najnowsza płyta, Phoenix, uzyskała nominacje do ICMA 2022, PdSK, Opus Klassik 2021 oraz Fryderyk 2022. Została ona także wybrana albumem miesiąca w brytyjskim Presto Classic oraz płytą tygodnia w londyńskim radio Classic fm, Norddeutscher Rundfunk oraz w Polskim Radio Dwójce.
Laureat nagrody Fryderyk 2017 i 2019, będącej najważniejszym wyróżnieniem fonograficznym w Polsce.
Artysta dokonał wielu premier koncertów skrzypcowych. Specjalnie dla niego utwory pisali: Tomasz J. Opałka, Marcin Markowicz, Norbert Palej, Dariusz Przybylski oraz Albena Petrovic. Z jego inicjatywy powstała szczególna rekonstrukcja Koncertu skrzypcowego Różyckiego, który zaginął w zrujnowanej Powstaniem Warszawie w 1944 roku.
Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Na swoim koncie ma nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku” 2018 i statuetkę Norwida 2019.
Gra na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1685 roku.
Jacek Rogala
Kompozytor, dyrygent, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, od 2001 dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, w której programuje także działalność artystyczną, w tym m.in. festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest członkiem III kadencji tej Rady. Od 2012 był wiceprzewodniczącym, a obecnie jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej. W latach 2020 i 2022 poprowadził pierwsze nagrania płytowe muzyki Ryszarda Bukowskiego.
strona główna
marzec 2024
|