Muzykę Paryża reprezentować będą podczas czwartkowej Akademii Melomana trzy wielkie nazwiska kompozytorów francuskich przełomu dziewiętnastego (C. Saint-Saëns) i dwudziestego wieku.
Pierwszym z nich będzie Maurice Ravel. A skoro Ravel to przede wszystkim Bolero – jedno z najbardziej ekscytujących, pełnych emocji dzieł, w którym napięcie stale rośnie – aż do olśniewającego siłą i blaskiem finału.
W efektownym jednoczęściowym I Koncercie wiolonczelowym a-moll op. 33 Camille’a Saint-Saënsa wystąpi Tomasz Daroch – tegoroczny laureat oraz zdobywca tytułu Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Artysta otrzymał świetne wykształcenie, na koncie – oprócz wymienionej nagrody – ma wiele innych zwycięstw. Występuje jako solista, koncertuje również w rodzinnym trio, razem z siostrami. W 2009 rozpoczął współpracę z orkiestrą symfoniczną Philharmonisches Orchester der Stadt Heidelberg w Niemczech na stanowisku koncertmistrza.
Zapewne wielu nowych sympatyków zdobędzie utwór Francisa Poulenca. Jego Sinfonietta kończąca nasz muzyczny wieczór to muzyka lekka, momentami humorystyczna. Kompozytor znany jest głównie z dzieł na instrument solowy i orkiestrę (w przeciwieństwie do Sinfonietty – jednej z niewielu kompozycji napisanych tylko na orkiestrę). Złośliwie mówiono o nim, że jest „entuzjastą mostów, miłośnikiem psów, hipochondrykiem...” – co dla niektórych melomanów może być całkiem niezłą rekomendacją.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi z właściwym sobie charme, ale zdecydowaną ręką – Jacek Rogala – szef naszej koncertującej instytucji. Natomiast po muzycznym Paryżu oprowadzi nas – doprawdy rewelacyjna (!) –Beata Młynarczyk, ciekawie zapowiadająca i opowiadająca, z dykcją której mogliby jej pozazdrościć starsi aktorzy, narratorka cudownych opowieści o muzyce. Ceniona jest także jako pedagog, do niedawna obejmowała stanowisko dyrektora Filharmonii Częstochowskiej.



TOMASZ DAROCH
zwycięzca oraz zdobywca tytulu Grand Prix VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego – 2011.
Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat. Jest absolwentem V roku w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim w Niemczech w klasie wiolonczeli prof. Michaela Flaksmana oraz Jeleny Ocić-Flaksman. W 2009 rozpoczął współpracę z orkiestrą symfoniczną Philharmonisches Orchester der Stadt Heidelberg w Niemczech na stanowisku koncertmistrza. Ma na swoim koncie wiele nagród, m.in.: 2009 – I nagroda na 44. Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym, 2006 – II Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy „Grand Prix Emanuel Feuermann 2006” w Berlinie – dwie nagrody specjalne, 2006 – wraz z pianistką Marią Daroch specjalna nagroda "Förderpreis" na Międzynarodowym Konkursie im. Felixa Mendelssohna w Berlinie, 2005 – I nagroda na III Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych „International Music Competition for Young People” w Oldenburgu, 2005 – I nagroda na 18. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Bohuslava Herana w Usti nad Orlici, 2003 – honorowe wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Europejskiej Unii Radiowej Dla Młodych Muzyków „Concertino Praga 2003”, 2002 – I miejsce oraz nagroda specjalna na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu, 2002 – I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Antonio Janigro w Chorwacji w Porec.
Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i TV oraz niemieckich i francuskich radiowych rozgłośni. Od 2003 koncertuje również w rodzinnym trio fortepianowym „Daroch Trio”, wraz z siostrami Anną i Marią.

JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.

BEATA MŁYNARCZYK
Ukończyła studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Warszawie – dyplom z wyróżnieniem. Jej praca magisterska nagrodzona została II nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Wydziałów Teorii Muzyki i Muzykologii. Obecnie wykłada przedmioty teoretyczne w Zespole Szkół Muzycznych i jest nauczycielem muzyki w Zespole Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie. Od 1998 prowadzi cykl koncertów dla młodzieży w Filharmonii Częstochowskiej, w której do października ub. r. była dyrektorem. Z jej inicjatywy w Filharmonii Częstochowskiej zaistniał nowy autorski projekt edukacyjny „Szkoła na Parnasie” oraz z sukcesem odnowiono cykl Niedzielnych Poranków Symfonicznych dla dzieci. Działa w Zarządzie Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie, współorganizującego wiele konkursów i festiwali. Uhonorowana została Nagrodą II stopnia Prezydenta Miasta Częstochowy Dla Nauczycieli i Dyrektorów Szkół, odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury, srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji przyznanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo Handlową. Dwukrotnie była nominowana do tytułu Regionalnego Mistrza Mowy Polskiej.