Cóż wiemy o miłości, mało i coraz mniej, im dłużej życie trwa – twierdzi z pesymizmem autor jednej z piosenek młodzieżowych. Mimo tej rozpowszechnionej a niekorzystnej dla dalszej dyskusji opinii organizatorzy walentynkowego koncertu, przymuszeni okolicznościami (o czym można mówić w takie święto?), postanowili zmierzyć się z wyzwaniem i opowiedzieć nieco o najpiękniejszym uczuciu – językiem muzyki. Spośród wielu możliwości, bowiem literatura muzyczna w tej sprawie aż puchnie od nadmiaru wypowiedzi, wybrali, jak się zdaje, utwory nieźle ilustrujące temat. A zatem odrobina melancholii, sporo humoru i cała gama uniesień – oto program dzisiejszego wieczoru. A żeby go jeszcze bardziej uatrakcyjnić, dodano kilka niespodzianek i w ten sposób napięcie będzie rosło aż do temperatury wrzenia w finale. Niestety, nic więcej zdradzić nie możemy zobligowani przez wykonawców, którzy postanowili absolutnie zaskoczyć publiczność. I tylko strach pomyśleć, co jeszcze mógł wymyślić taki tandem, jak Leszek Ślusarski i Sławomir Chrzanowski, rozzuchwalony dyrektorskim, beztroskim zezwoleniem, a nawet dodaniem kilku niecnych pomysłów...
Jedyną przewidywalną postacią w tym składzie jest piękna, utalentowana solistka – Natalia Walewska, laureatka m.in. III Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego, obecnie na stanowisku koncertmistrza w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Zapraszamy wobec tego panie w pełnym blasku swej urody i kreacji i eleganckich panów na szampański wieczór walentynkowy w Filharmonii. Jedyny problem to – ograniczona ilość miejsc...



NATALIA WALEWSKA
Zadebiutowała w wieku dwunastu lat występem z Orkiestrą Filharmonii Mińskiej oraz w programach radiowo-telewizyjnych. Ukończyła prestiżową Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec profesora A. Janpolskiego (ucznia znakomitego skrzypka XX wieku Leonida Kogana). Jest laureatką: III Ogólnobiałoruskiego Konkursu Młodych Skrzypków (1986), III Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego (1992), Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi (1992). Dokonała nagrań dla Sveriges Radio P2. oraz brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Symfonicznych Schleswig-Holstein Music Festival pod batutą G. Solti, Ch. Eschenbacha, M. Roztropowicza. Wydała cztery autorskie płyty: Romanza Classica na skrzypce i organy z Romanem Peruckim (Złota Płyta), Clair de Lune nagraną wspólnie z pianistą Bogdanem Kułakowskim, Violin & Piano z pianistą Rafałem Lewandowskim oraz Cztery pory roku Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego (Platynowa Płyta). Uczestniczy również jako koncertmistrz w licznych nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych u boku sławnych dyrygentów, m.in. w 2009 nagrała płytę War Requiem z dyrygentem Sir Nevillem Marinerrem. Na swoim koncie ma także dedykowany jej przez kompozytora Zbigniewa Kruczka koncert na skrzypce, trąbkę oraz orkiestrę symfoniczną Harmonia, który wkrótce zostanie nagrany i opublikowany w Polsce oraz Belgii. Artystka obecnie zajmuje stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Współpracuje także z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. W 2010 rozpoczęła działalność koncertową z powołana przez Barbarę Żurowską-Sutt Królewską Orkiestrą Salonową jako solistka i dyrygent. Za swoje osiągnięcia zawodowe w dziedzinie kultury była nominowana do nagrody „Splendor Gedanensis-2010”.



SŁAWOMIR CHRZANOWSKI
Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach (teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczna u prof. Karola Stryi). Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. Brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze u prof. Kurta Sanderlinga oraz w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento. Od 1990 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zabrzańskiej. Dyrygował ponad 60. orkiestrami w kilkunastu krajach na czterech kontynentach. Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej, oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury.(Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg) Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu(USA). W 2002 wystąpił w słynnych salach koncertowych świata – Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz Orchestra Hall w Chicago. Od 2004 stale współpracuje z orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w 2005 zadebiutował w Chinach, prowadząc Wuhan Symphony Orchestra. Regularnie występuje z orkiestrą Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także z zespołami operowymi w Bytomiu, Łodzi i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi. Brał udział w wielu prestiżowych festiwalach polskich i zagranicznych. Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi oraz prowadził koncerty z udziałem Wiesława Ochmana. Zarejestrował szereg programów archiwalnych dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia, ma na swoim koncie kilka płyt. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji, Złotą Odznakę – Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrodę Kulturalną Prezydenta Zabrza.


LESZEK ŚLUSARSKI
Dziennikarz – redaktor muzyczny Polskiego Radia Kielce, mający w dorobku wiele autorskich programów (także cykli) obejmujących: jazz, muzykę poważną, poetycko zadumaną twórczość z kręgów „krainy łagodności”, a także muzykę ludową i budowaną na jej bazie „nową tradycję”. Na tych wszystkich poletkach Pięknej Pani Muzyki największą uwagę kieruje w stronę twórców i wykonawców związanych z regionem świętokrzyskim bądź z niego się wywodzących – w różnych formach propagując ich dokonania, wkład w kulturę, wspierając twórcze i organizatorskie inicjatywy. Poza tym: muzyk-gitarzysta, kompozytor – głównie muzyki instrumentalnej, członek ZAiKS.






powrót do strony głównej